Sveikatos apsaugos politika

Algimantas Rusteika. Apie vadovus

Tiesos.lt redakcija   2020 m. lapkričio 10 d. 16:52

10     

    

Algimantas Rusteika. Apie vadovus

Tikras vadovas – ne ameba, vien reaguojanti į besikeičiančią situaciją, jis turi numatyti galimas grėsmes ir iš anksto parengti priemones. Visą vasarą kalbėta apie antrąją bangą, tačiau nei sveikatos įstaigos, nei medikai jai nebuvo rimtai rengiami.

Apsiribota kalbomis ir visuomenės gąsdinimais. Niekaip nesuprantu, kam ta sąmoningai klaidinanti retorika, vadinant apsikrėtusius sergančiais. Tų, kuriems testas teigiamas, beveik 20 000, tačiau realiai serga, junta simptomus ir gydoma devyni su puse šimto.

Kiti devyniolika tūkstančių uždaryti namie, kad kitų neapkrėstų, tačiau nieko blogo nejaučia, žiūri teliką ir laukia. Dar 44 000 tupi saviizoliacijoje vien dėl galimo kontakto su infekuotu.
Nemokamos atostogos, medikams, beje, taip pat. Lovų trūkumo pasaka beveik baigiasi, dabar ministras ir premjeras gąsdina, kad sveikatos sistema tuoj tuoj lūš, nes trūksta jau ne lovų, o medikų.

Tada psichiškai sveikas Lietuvos pilietis paklausia: ar tas medikas, kuris apsikrėtęs, bet sėdi namie ir nieko nejausdamas dinderį muša, negalėtų gydyti kito apsikrėtusiojo, kuris realiai serga? Nes jie vienas kito papildomai tai nebeapkrės? O jei daktarėlis iš viso niekuo neapsikrėtęs, o tik „turėjo kontaktą“?

Juk atvyktų specialiu medicinos įstaigos transportu, su patikimomis, profesionaliomis apsaugos priemonėmis, kurios nuo visko apsaugo ir su jomis dirbtų? Kam nuo to ir koks kiltų papildomas pavojus? Tai tada medikų gal mažiau trūktų?

Ir ministras atsako, ką tik per teliką girdėjau – į šitą klausimą turi atsakyti mokslininkai! O psichiškai sveikam lietuviui atrodo, kad ir mokslas, ir sveikas protas atsako, jog besimptomis medikas ir simptominis ligonis vienas kitam nėra absoliučiai niekuo pavojingi.

Nereikia gudriai meluoti – čia joks ne mokslo, o ministro kompetencijos ir sveikatos įstaigų darbo organizavimo klausimas. Deja, situacija tokia, kad anksčiau ar vėliau tą teks daryti ir tam reikia jau šiandien rimtai ruoštis, o ne atsišaudyti „moksliniais tyrimais“.

Problemos teisinės ir išsprendžiamos. Leidžiant dėl tokio darbo asmeniškai apsispręsti besimptomiam medikui, sudarant būtinas sąlygas ir užtikrinant už tai daug didesnį atlyginimą. Kitas variantas – palaukti, kol sistema tikrai nulūš ir tada pradėti svarstyti tai, ką reikėjo padaryti vakar.

***

Gylyn į mišką – daugiau medžių. Pradėjau vienu įrašu, bet tikrai reikia kito, nes vis neaiškiau darosi. Išsiaiškinkim pagaliau.

Sveikatos sistema „sustos“ pritrūkus medikų – kurgi jie dings? Ogi saviizoliuosis, jei „turėjo sąlytį su sergančiuoju COVID-19“. Na, žinot juk – sėdės namie, gurkšnos alų, ims algą ir nieko neveiks. Svajonė, kad man taip.

Klausimėlis – o kas būtų, jei šitaip ir policininkai, gaisrininkai, šiukšlių išvežėjai ir maisto atvežėjai, kalėjimų prižiūrėtojai ar traukinių mašinistai saviizoliuotųsi dėl „galimo sąlyčio“? Valstybė turėtų sustoti, banditai išeitų iš zonos, plėštų ir prievartautų, gaisrų niekas negesintų, sėdėtume sau šiukšlėse ir numirtume badu?

Nieko panašaus, svarbiausias valstybei ir visuomenei funkcijas vykdantys žmonės neturi „saviizoliuotis“ po jokių „galimų sąlyčių“, jie turi dirbti. Tai ne kokie nors gaisrininkai ir gydytojai, o Prezidentas tegu sau izoliuojasi, jei taip „delfinams“ parašyt reikia, nes nuo jo vis tiek niekas mūsų gyvenime nepriklauso.

Kodėl taip rašau? Štai, atsiverčiu E-Seimo svetainėje SAM įsakymą, pasirašytą baisiojo A.Verygos (2020-11-02 galiojanti suvestinė redakcija). Ir matau normalią, protingą, tikrai valstybinę tvarką.

Pagal ją (įsakymo p.1.1) saviizoliuotis neprivaloma nei gydytojams, nei visam kitam sveikatos apsaugos personalui, nei policininkams ar gaisrininkams, nei maisto ar vaistų tiekėjams, nei lakūnams ar kitiems gyvybiškai svarbius darbus, įsakyme vadinamus „esminėmis funkcijomis“, atliekantiems darbuotojams. Tiesiog patys pasiskaitykit, nuorodą pridedu.

Tai kodėl medikų saviizoliacija „esant sąlyčiui“ taikoma? Kodėl to paties A.Verygos lūpomis grąsinama, jog sveikatos sistema sustos, nes visi daktarėliai ir slaugytojos paeiliui išeis namo dviems savaitėms paatostogauti?

Arba čia visiškas blefas – tai išsiaiškinkim. Arba aš ko nors nesuprantu – tai nežinančiam ir nesusigaudančiam paaiškinkit. Arba ministras tiesiog nebesuvaldo nei savo sistemos, nei jos žmonių, nei situacijos valstybėje. Arba tai jau nebe valstybė, kurioje viena rašoma, kita kalbama, trečia daroma.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2020-11-12 6:16

Uz valstybes ruotu gydytojui:
Tipiskas tautinio nacionalisto kliedejimas.Bet as tokiems patarsiu: Gal grandinemis gydytojus prie stalu prirakinkite, stetoskopus (Lietuvos gydytojams special) gaminkite tokius,kad bjaurybes nusiimt negaletu ir kiekvienas pasenietis pamates galetu pareikalaut is tokio leidimo isvaziuot is salies su VRM specialiu spaudu. Nereikia dviracio isradinet - TSRS puikiai susitvarke su emigracija.Net zydai pabegdavo is jos be kelniu ir po ~10 metu kankyniu. O LTSR tai jau mokejo “duoti garo”.
Tai kad is vergoves, durneliai tautinYkai, begs kiekvienas sveiko proto zmogus. Naturaliai tokiu daugiau su aukstuoju issilavinimu.
TautinYkai-durneliai siulo vergove padabinti baltaja kumele ir Gedimino stulpais. Tada, girdi , nebegs ir bulves vel zydes.
Tautinykai kurie gudresni tie tyli kamputyj ir bezda tyliai seime.
Na tauta atsikandusi valstieciu , kuriu patriotizmas pasireiske alkoholio draudimu,  tokiu ten apmazino.

Po rinkimu       2020-11-11 21:34

neteko skaityti ne vieno gero A.Rusteikos straipsnio , vis kazkoks pagiezingas knaisiojimasis. Covid tuo ir baugina , kad turi ilga dvieju savaiciu latentini perioda , gali buti uzsikretes ir toliau seti virusa , nors sedi ant sofos ir geri ka nori . Gerai , jei likimas apsaugos ir susirgsi lengva forma , o kas jei prasides plauciu uzdegimas , dusulys ir deguonies trukumas ? Koks pavojingas ir ziaurus yra covid zino tie , kas betarpiskai su juo susiduria .Pacituosiu savo artimo zmogaus zinutes fragmenta : ‘guliu Antakalnio ligoninej . GEROVES VALSTYBEJ.Tualetas nedirba .Deguonies kaukiu nera. Plauciu uzdegimas.Sergu sunkiai.Maniau mirsiu - uzdusiu . Saugokis ‘.Po dvieju savaiciu siaip taip pradejo atsistatyti deguonis , bet dar ne pabaiga .Tai del to , jusu manymu , kaltas A.Veryga ? Matysim , koks ismincius bus geresnis uz ji .

Trabantas       2020-11-11 16:57

Rusteika šįkart geriau būtų nepraleidęs geros progos patylėti. Gal kas žinote, kokia Juliaus Pankos būklė? Nėra jokios info.

Už valstybės ruotų gydytojų       2020-11-11 9:11

nereikia išleisti į užsienį.Dabar jau ir patys ten nesiveržia,nes ten reikia dirbti ir su covidais,kur pasiunčia.Viena lietuvė daktarė iš Londono,nusiųsta dirbti su šiais ligoniais,guodėsi,kad norėtų grįžti.

tiek       2020-11-11 1:37

ir durnam turi būt aišku,kad betvarkė planuota ,tiesiogiai susijusi su įvykusia “demokratijos švente” , ir tuo po jos sekančiu valdžios perdavimu . Gerb. Veryga - labai gerai savo pareigas atliko .Ir tvarka ir toliau būt buvusi,jei aplamai ta “šventė” ryšium su tikrai didele bėda - koronos nematytu suaktyvėjimu , būtu aplamai nukelta bent jau iki sekančio rudens. Tik ką daryt su į kelnes dėl valdžios stumiančiais broilerio kompanionais ,etc.? Va ,ir turim ,ką turim - Rusteika ir tas Verygą ,vieną geriausių ministrų ES pasirodžiusių kovoj su pandemija - ir tas bando į jį kojas šluostytis. Apgailėtina,kad kur jį radžvilas..

bijunelis       2020-11-10 21:56

Umom rosiju neponiat,-sakė rusai,o ir Lietuvos protu nesuprast.V.Petkevičius tai pavadino ” durnių laivu “.Kai valdžioje “profesionalai” to ir reikia laukti.Ir kuo toliau -tuo gražiau.Tamsus ir beraščiai,jodo pirkėjai…

ah1       2020-11-10 20:29

kuo toliau tuo panašiau kad kaukė tai tik markeris kas palaiko Trumpą kas Bideną, bo susiaktyvavusieji Bideno sveikinimu kaip tik ir įvedę kaukenešį ir siaubovarį baudomis;  Bidenas su kauke ir ragina našioti kaukes, o Trumpas numetė kaukę ir be kaukės. Na o mūsiškiai valdžiažmogiai privalomomis kaukėmis ir Bideno sveikinimais su laimėjimu, nesant oficialiam nugalėtojo paskelbimui(kuris vyks sausio mėn),  viešai pademonstravo ... (sakinį pasibaikit patys)

stasys       2020-11-10 19:27

Algimantai pastaba įdomi o ir požiūris ne kasdieniškas , aišku Jis man nepriimtinas , bet nesiskaityti su argumentais tavo neišeina .Visu piliečiu teisės vienodos netgi gydytoju kurie kiekviena diena susiduria su ta rizika .Aišku galima į ja numoti ranka kaip nic. Egzistuoja ir užduoti sau klausimus tik tam kad nereiktu ko nors atlikti ar daryti ne pagal savo norus .Rizikuoti žmonių gyvybėmis tik todėl kad mus supa Verygos bardakas ir Konstituciškai ir morališkai nepateisinama . Gydytojas pilnai gali konsultuoti ir namuose būdamas per telefoną . Beje tokia praktika šiandiena plačiai naudojamasi vėlgi siekiant ligonines nepaversti 21 a. koncentracijos stoviklomis kuriose žmogus įspraustas į pareigynęs instrukcijas . Labai tikiu jog tokia galimybė jau buvo išbandyta Kinijoje , kurios žmogiškiejį resursai kur kas didesni nei Lietuvos - demokratijoje .

Egzistuoja       2020-11-10 18:50

dar viena problema, kurią visi žino, bet apie kurią kažkodėl visi vengia kalbėti. Tai vakcinacija nuo paprasčiausio sezoninio gripo. Dešimtys, šimtai milijonų eurų išleista kovai su koronavirusu, ir išleista nemokšiškai, jeigu tas bjaurybė ne traukiasi, o dar aršiau puola. Tuo tarpu vakcinos nuo gripo nėra. Kreipiausi į savo gydytoją prieš pusantro mėnesio, po to prieš mėnesį, atsakymas vienas - vakcinos nėra, kai bus paskambinsim. Laukiu, lapkritis įsibėgėja, jau kaip ir reiktų sunerimti, bet kad to skambučio kaip nėra, taip nėra. Įtariu, kad ir nebus. Tiesa, laukan išeinu tik trumpam, kai būtinai reikia, į parduotuvę, bet kaukė šlampa, nosis bėga, nerimas graužia. Būčiau garantuotas, kad nesusirgsiu gripu, gyvenimas būtų malonesnis. Bet garantijai nėra jokio pagrindo, skiepytis tai neįmanoma. Jeigu imčiau kosėti, karščiuoti - kur bėgti, kur kreiptis? Į ligoninę, kur koronavirusas kaip skelbiama vaikšto per visas sienas, duris, langus, visas skyles? Kaip galima kovoti su koronavirusu, nuo kurio nei vakcinos, nei dorų vaistų nėra, neapsaugojus žmonių nuo gripo, kuris labai lengvai suvaldomas? Antroji banga…Daugelis tiki, kad jokios antrosios bangos nėra, epidemija plinta kartu su peršalimais, žvarbiu rudeniu, taip, kaip buvo ir iki pandemijos. Problema aiški ir paprasta, bet kažkodėl norima ją padarytu sudėtingą, brangią, ilgai trunkančią, vos ne mistinę. Išgalvoja bangas, lygius, spalvotas zonas ir kitokias nesąmones, kitaip nepavadinsi. Tūkstančiai infekuotų, miršta vienetai, ligoninės tuščios - nei daktarų, nei ligonių. Gal gana žmones kvailinti ir imtis tikro darbo?

Kis       2020-11-10 18:11

vakaras ,makaule jau buksuoja.Noriu tik paklausti vienintelio.Jeigu medikas ligonineje(pabreziu) ligonineje gyde ar kitaip santykiavo su covid ligoniu-jis yra izoliuojamas?Bet jie ir gydytojai,kad kontaktuotu su serganciu.Gaunasi didelis ?.Is kur tu gydytoju paimti.Jeigu nera pas gydytoja pozymiu irkitu irodymu,kad serga,negi jis jau-“atostogauja”?Sakes,nesuprantu?


Rekomenduojame

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Vytautas Radžvilas. Klausimai maršo išvakarėse

„Neredaguota“ pokalbis su Adu Jakubausku apie istoriją ir politiką

Kunigas Arnoldas Valkauskas: pilietinių iniciatyvų reikia, kad valdžia neužmigtų

Gerovės valstybė? Antanas Buračas palygino

Filmuota medžiaga atskleidžia: demonstracijoje Stokholme prieš karantino suvaržymus dalyvavo mažiausiai tūkstantis žmonių

Br. Paulius Vaineikis: „Kaip senais gerais Sąjūdžio prabudimo laikais…“

Laikas pradėti kalbėti ir apie politiką (2). Vytautas Radžvilas: ar išnyks politika?

Kun. Robertas Skrinskas. Ar dar švęsime kitais metais Motinos dieną?

Audrius Globys: maldos skydas „Santuokos sakramentas – regimasis meilės ženklas“

Tik faktai. Skelbiami išankstiniai duomenys apie 2020 m. mirusių Lietuvos gyventojų mirties priežastis

Algimantas Rusteika. Taip gyventi neverta

Vyskupo Jono Kaunecko kreipimasis į Tautą: laiminu Didįjį Šeimos gynimo maršą

Liudvikas Jakimavičius. Šiukšlių amžius

Skiepų pasas – kelias į totalitarizmą? Dovilo Petkaus pokalbis su Linu Kontrimu

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: 50 metų globalizacijos – kas iš tiesų pasiekta ir kokia kaina?

Nida Vasiliauskaitė. Sužinojau, kas yra dugnų dugnas ir kodėl

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos skiepijimas

Kastytis Braziulis. Gilaus susirūpinimo užtvanka pralaužta. Pagaliau

Lietuvos vyskupai: junkimės į bendrą maldą už šeimas, kad jos taptų tikromis Evangelijos mokyklomis ir mažomis namų Bažnyčiomis

Geroji Naujiena: Jei mylime darbu ir tiesa, esame iš tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Ad Hitlerum

Algimantas Rusteika. Maršas tęsia žygį per Lietuvą. Telšiai

Aurelijus Veryga opiausiais nūdienos klausimais

Albinas Plėšnys. Akvinietis homoseksualių veiksmų nepateisino. Atsakymas P. Aleksandravičiui

Andrius Švarplys. Šiuolaikinės demokratijos disproporcijos Lietuvoje pagal viešos nuomonės apklausas, arba Kur gali nuvesti tokia politika?

Nida Vasiliauskaitė. Ir jokio kognityvinio disonanso

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.