Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 12 d. 10:45

2     

    

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Dabar ne tik paminklų, diktatorių, bet ir mitų griovimo epocha. Štai paklausiu dėdės Google’o ir atsako, kad paneigti mitai apie sėkmingą santuoką ir liemenėles, Kėgelio pratimus, apie pieno vartojimą, padangas ir kaktusą prie kompiuterio, net apie kainų padidėjimą po euro įvedimo, o mitai apie antrą galą ir pilvo reikalus tai paneigiami kasdien šimtais.

Pats laikas paneigti ir nuvalkiotą iki skylių, kvailokų politikų gudriai sukurptą mitą apie biurokratų žalą. Nes iš tikrųjų tvarko valstybę biurokratai, o politikai ją tik darko.

Visus svarbius darbus valstybėje atlieka tarnautojai, profesionalai, metų metus dirbantys savo srityje ir žinantys ją kaip penkis pirštus. Kiekvienos valstybės valdymo efektyvumo būtina sąlyga – gerai veikiantis jos aparatas. Išugdyti atsakingą, išmanų biurokratų, kurių tarnybinė karjera priklausytų nuo lojalumo valstybei, o ne politikams, luomą yra didelis, svarbus ir dešimtmečius trunkantis darbas.

Nėra nieko dramatiškesnio biurokratui, kaip stebėti vis ateinančias naujas politikų bangas, kurios nušluoja patyrusius ir gabius tarnautojus tam, kad susodinti į vietas savus neišmanėlius. Ir nieko juokingesnio nei matyti, kaip koks naujai iškeptas švarkuolis – ministras, direktorius ar meras – atrodo kaip beždžionė kosminiame laive. Tik spaudo mygtukus kaip papuolė ir nieko nenutuokdamas apie reikalus davinėja neįvykdomus nurodymus.

Ir nėra nieko juokingesnio nei matyti, kaip koks naujai iškeptas švarkuolis – ministras, direktorius ar meras atrodo kaip beždžionė kosminiame laive. Tik spaudo mygtukus kaip papuolė ir nieko nenutuokdamas apie reikalus davinėja neįvykdomus nurodymus.

Taip, praeina pora metų, naujokas apsitrina, perpranta abėcėlę, sužino ką dera žinoti, ir tampa normaliu vadovu. Kaip ir pradėtų dirbti – bet jau laikas eiti lauk, kad ateitų naujas neklystantysis su savo neišmanėlių gauja. Ir laivas plaukia.

O visų juokingiausia, kad visada ateina politikai, prisižadėję mažinti biurokratų skaičių ir nuoširdžiai ta pasaka įtikėję. Gana greit pamato, kad biurokratų yra tiek, kiek reikia tam tikros srities valdymo funkcijoms vykdyti, kad jie daug ir nelengvai dirba, o dažnai jų net ir per mažai. Ir supranta, kad reikia atsisakyti visų tų begalinių tvarkų su savo nesuskaičiuojamais aprašais, centralizuotos kontrolės, nepabaigiamų derinimų, reikalavimų, tikrinimų ir smulkmeniško iki absurdo reglamentavimo – tada tarnautojų skaičius sumažėtų natūraliai ir lengvai.

Tačiau koks politikas tą pajėgtų? Kaip atsisakyti savo galimybių viską spręsti, nurodinėti, kontroliuoti, jei ateidamas į valdžią žadėjai dar labiau viską centralizuotai spręsti, nurodinėti ir kontroliuoti? Ir visi sumažinimai virsta jų imitavimu – tik neužimtų etatų likvidavimais. O naujoms genialioms idėjoms ir tvarkoms įgyvendinti mikliai prikuriama naujų struktūrų. Ir po kiekvienos biurokratų mažintojų kadencijos biurokratų padaugėja.

O naujai atžygiuojantys biurokratų mažintojai vėl užtraukia giesmes apie jų skaičiaus mažinimą. Ir apie tai, kokie tie biurokratai negeri ir žalingi – tai kas, kad jie tik vykdo tavo nustatytas tvarkas ir vertingus nurodymus. Bet žiauriai patogu, nes esi visada teisus ir niekada nebūsi kaltas – kiekvienos žmonos svajonė! O žmonos ir politikai juk neklysta niekada. Parodykit nors vieną prisipažinusį ar prisipažinusią – pastatysiu alaus po aštuntos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

albina       2018-06-12 14:57

Tai kaip ir pagiriamasis žodis biurokratams?Bet kaip dažnai kliūtimi normaliai ir laiku ką nors spręsti neįmanoma būtent per tuos viduriniosios grandies specialistus:merijose,net seniūnijose.Jiems taip patinka,jei klientas ko nors nežino ar nesupranta.Siuntinės nuo vieno prie kito,nors elementaru,kad tanautojas privalo tarnauti.Ir jei supranti,ko nori,ir jei dar užpildei prašymą kompiuteriu,tai išsityčios - maždaug *oi,kokie visi mokyti*.

Anglijoje       2018-06-12 12:52

moralų aristokratišką toną  ,kaip elgtis,šaliai duoda karalienė.Kadangi mes jos neturime,ta prievolė tenka prezidentui.Juozaitis turi daug metafizinių galimybių laimėti ir duoti fantastišką,kaip mėgsta sakyti D.Trumpas,toną naujam šalies gyvenimui.Tada daug kas pradėtų keistis.


Rekomenduojame

Vygantas Malinauskas. Kaip katalikai gundomi balsuoti už Ingridą Šimonytę

Algimantas Rusteika. Gal jau laikas?

Vincentas Vobolevičius. Lietuviai nesirūpina dėl savo pensijų. Ar tai blogai?

Žino, ką sako? „Mus tebesieja bendra konservatizmo pasaulėžiūra“... – suokia Jaunėlis Adomėnui, ir šiam darosi aišku: lauk politinio chaoso valstybėje

Benas Ulevičius. Bičiuliai katalikai, ramiai, ramiai…

Robertas Grigas. Šai ko reikia Lietuvai

Geroji Naujiena: Esame mylimi Dievo vaikai

Joana Noreikaitė. Ir vėl gegužės 17-oji – valstybės gėdos diena

Rūta Visocnik. Vietinė oligarchija ir toliau dusina Kauną su pačių kauniečių palaiminimu

Vytauto Radžvilo pasisakymai LRT radijo debatuose

Britų vyriausybė: „Krikščionių persekiojimas – beveik genocidas“

Nuo bačkos. A. Navickas: I.Šimonytė yra empatiška, išmintinga, turi labai gerą humoro jausmą, su kiekvienu bendrauja labai pagarbiai ir nedėvi kaukių

Algirdas Endriukaitis. „Civilizacijų niekas nesunaikina, jos baigiasi savižudybe“

Rasa Čepaitienė. Apie politinių debatų virtuvę iš vidaus

Darius Kuolys. Vieno vaiko istorija

Liudvikas Jakimavičius. Sofistinis klausimas

Rasa Čepaitienė. Šuniukas Grikis ar Žirniukai?

Tomas Viluckas. Nuo kada įrašai FB ar moralinė parama visuomeniniam judėjimui yra „aktyvus dalyvavimas politikoje“?

Povilas Gylys. Klausimas: ar dvaras tikrai diktuoja Bažnyčiai?

Ramūnas Aušrotas. Truputis džiazo apie krikščioniškas vertybes ir bendrąjį gėrį

Arvydas Daunys. Jei bijotės, kad prezidentas Nausėda gali atimti jūsų pinigus, rinkitės… Nausėdą

Rasa Čepaitienė. Apie krikščionybės santykį su didžiosiomis dabarties ideologijomis

Kandidatai į Europos Parlamentą įsipareigojo remti šeimai palankią politiką

Rasa Čepaitienė, Romas Pakalnis. Istorinio teisingumo klausimas

Rasa Čepaitienė, Romas Pakalnis. Istorinio teisingumo klausimas

Vytautas Radžvilas. Baltijos „tyrimai“ ir užsakovų agonija

Antrieji kandidatų į EP turą debatai LRT: susitinka A.Guoga, V.Mazuronis, A.Paulauskas ir V. Radžvilas

Rūta Visocnik. Atgal į ateitį ar pirmyn į praeitį?

Vidas Rachlevičius. Ar jau įsidiegėte naujausią savicenzūros versiją?

Darius Kuolys. Apie bene didžiausią istorinį Dalios Grybauskaitės palikimą Lietuvai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.