Įžvalgos

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 12 d. 11:45

2     

    

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Dabar ne tik paminklų, diktatorių, bet ir mitų griovimo epocha. Štai paklausiu dėdės Google’o ir atsako, kad paneigti mitai apie sėkmingą santuoką ir liemenėles, Kėgelio pratimus, apie pieno vartojimą, padangas ir kaktusą prie kompiuterio, net apie kainų padidėjimą po euro įvedimo, o mitai apie antrą galą ir pilvo reikalus tai paneigiami kasdien šimtais.

Pats laikas paneigti ir nuvalkiotą iki skylių, kvailokų politikų gudriai sukurptą mitą apie biurokratų žalą. Nes iš tikrųjų tvarko valstybę biurokratai, o politikai ją tik darko.

Visus svarbius darbus valstybėje atlieka tarnautojai, profesionalai, metų metus dirbantys savo srityje ir žinantys ją kaip penkis pirštus. Kiekvienos valstybės valdymo efektyvumo būtina sąlyga – gerai veikiantis jos aparatas. Išugdyti atsakingą, išmanų biurokratų, kurių tarnybinė karjera priklausytų nuo lojalumo valstybei, o ne politikams, luomą yra didelis, svarbus ir dešimtmečius trunkantis darbas.

Nėra nieko dramatiškesnio biurokratui, kaip stebėti vis ateinančias naujas politikų bangas, kurios nušluoja patyrusius ir gabius tarnautojus tam, kad susodinti į vietas savus neišmanėlius. Ir nieko juokingesnio nei matyti, kaip koks naujai iškeptas švarkuolis – ministras, direktorius ar meras – atrodo kaip beždžionė kosminiame laive. Tik spaudo mygtukus kaip papuolė ir nieko nenutuokdamas apie reikalus davinėja neįvykdomus nurodymus.

Ir nėra nieko juokingesnio nei matyti, kaip koks naujai iškeptas švarkuolis – ministras, direktorius ar meras atrodo kaip beždžionė kosminiame laive. Tik spaudo mygtukus kaip papuolė ir nieko nenutuokdamas apie reikalus davinėja neįvykdomus nurodymus.

Taip, praeina pora metų, naujokas apsitrina, perpranta abėcėlę, sužino ką dera žinoti, ir tampa normaliu vadovu. Kaip ir pradėtų dirbti – bet jau laikas eiti lauk, kad ateitų naujas neklystantysis su savo neišmanėlių gauja. Ir laivas plaukia.

O visų juokingiausia, kad visada ateina politikai, prisižadėję mažinti biurokratų skaičių ir nuoširdžiai ta pasaka įtikėję. Gana greit pamato, kad biurokratų yra tiek, kiek reikia tam tikros srities valdymo funkcijoms vykdyti, kad jie daug ir nelengvai dirba, o dažnai jų net ir per mažai. Ir supranta, kad reikia atsisakyti visų tų begalinių tvarkų su savo nesuskaičiuojamais aprašais, centralizuotos kontrolės, nepabaigiamų derinimų, reikalavimų, tikrinimų ir smulkmeniško iki absurdo reglamentavimo – tada tarnautojų skaičius sumažėtų natūraliai ir lengvai.

Tačiau koks politikas tą pajėgtų? Kaip atsisakyti savo galimybių viską spręsti, nurodinėti, kontroliuoti, jei ateidamas į valdžią žadėjai dar labiau viską centralizuotai spręsti, nurodinėti ir kontroliuoti? Ir visi sumažinimai virsta jų imitavimu – tik neužimtų etatų likvidavimais. O naujoms genialioms idėjoms ir tvarkoms įgyvendinti mikliai prikuriama naujų struktūrų. Ir po kiekvienos biurokratų mažintojų kadencijos biurokratų padaugėja.

O naujai atžygiuojantys biurokratų mažintojai vėl užtraukia giesmes apie jų skaičiaus mažinimą. Ir apie tai, kokie tie biurokratai negeri ir žalingi – tai kas, kad jie tik vykdo tavo nustatytas tvarkas ir vertingus nurodymus. Bet žiauriai patogu, nes esi visada teisus ir niekada nebūsi kaltas – kiekvienos žmonos svajonė! O žmonos ir politikai juk neklysta niekada. Parodykit nors vieną prisipažinusį ar prisipažinusią – pastatysiu alaus po aštuntos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

albina       2018-06-12 15:57

Tai kaip ir pagiriamasis žodis biurokratams?Bet kaip dažnai kliūtimi normaliai ir laiku ką nors spręsti neįmanoma būtent per tuos viduriniosios grandies specialistus:merijose,net seniūnijose.Jiems taip patinka,jei klientas ko nors nežino ar nesupranta.Siuntinės nuo vieno prie kito,nors elementaru,kad tanautojas privalo tarnauti.Ir jei supranti,ko nori,ir jei dar užpildei prašymą kompiuteriu,tai išsityčios - maždaug *oi,kokie visi mokyti*.

Anglijoje       2018-06-12 13:52

moralų aristokratišką toną  ,kaip elgtis,šaliai duoda karalienė.Kadangi mes jos neturime,ta prievolė tenka prezidentui.Juozaitis turi daug metafizinių galimybių laimėti ir duoti fantastišką,kaip mėgsta sakyti D.Trumpas,toną naujam šalies gyvenimui.Tada daug kas pradėtų keistis.


Rekomenduojame

Kaune teisiamas 13 vaikų nuskriaudęs pedofilas – aukos būdavo apsvaiginamos

Vytautas Radžvilas. Partizanų šmeižimas – tik žaidimas?

Vytautas Landsbergis. Dar apie sukilimą

Algimantas Rusteika. Jūsų dėmesiui – naujas, valstybės lėšomis statomas spektaklis

Algimantas Zolubas. Aktualūs pašto vokai

Italijos vidaus reikalų ministras nori „sugriauti“ Briuselį ir lygina jį su Berlyno siena

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: Ar tikrai norime reklamuotis kaip sekso turizmo miestas?

Tėčiai pasakoja apie aborto patirtis

Geroji Naujiena: „Aš esu gyvybės duona! Kas ateina pas mane, niekuomet nebealks, ir kas tiki mane, niekuomet nebetrokš“ (Jn 6, 34–35)

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Liutauras Stoškus: „Libeskindo projektas“, arba Kam tarnauja Vilniaus miesto valdžia

Rasa Baločkaitė. Ir draudimas kalbėti apie patirtą prievartą, ir sankcijos prabilusiems yra vienas esminių smurto komponentų

Prof. dr. Vytautas Radžvilas. Vienintelis atsakas – sutelktas pasipriešinimas

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Algimantas Zolubas. LKP įvertinti ir pasmerkti būtina

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Liudvikas Jakimavičius. Apie vidinės politinės krizės priežastis

Kokio prezidento dabartiniame valstybės raidos etape reikia Lietuvos pilietinei daugumai?

Arvydas Juozaitis. Lietuva ir Latvija. Palaiminta sandrauga

Carolyna Moynihan. Keistas konfliktas Anglijoje: feministės prieš translyčius

Algimantas Zolubas. Ne tik netesėti pažadai, bet ir Lukiškių aikštės relikvijų sąrašas atsidūrė ten, kur uždarytos Žaliojo tilto skulptūros

Donaldas Trumpas Europos šalių vadovams: atsisakykit daugiakultūriškumo ir atkurkite Europą, tokia imigracija yra „gėda“

Apie Belgijos atlyginimų ir socialinių išmokų indeksavimo sistemą

Mindaugas Puidokas. VSD turi paaiškinti, kodėl Lietuvai pavojingi verslo ir politikų ryšiai nebuvo laiku bei tinkamai paviešinti

Arvydas Juozaitis. Latvijos ir Lietuvos sandraugos tikslų bei principų metmenys

Rasos Kalinauskaitės atsakymas prof. V. Radžvilui, arba Ir „diskusijomis“ galima šį tą pakeisti

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ surengta tarptautinė konferencija: Lietuva tolsta nuo europietiškos socialinės gerovės valstybės principų

Vytauto Radžvilo viešas kreipimasis į gerb. R. Kalinauskaitę, arba Ar dar ilgai žaisime pagal JŲ taisykles?

Algimantas Rusteika. Kai norisi pozityvo

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.