Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 12 d. 10:45

2     

    

Algimantas Rusteika. Apie politikus ir biurokratus

Dabar ne tik paminklų, diktatorių, bet ir mitų griovimo epocha. Štai paklausiu dėdės Google’o ir atsako, kad paneigti mitai apie sėkmingą santuoką ir liemenėles, Kėgelio pratimus, apie pieno vartojimą, padangas ir kaktusą prie kompiuterio, net apie kainų padidėjimą po euro įvedimo, o mitai apie antrą galą ir pilvo reikalus tai paneigiami kasdien šimtais.

Pats laikas paneigti ir nuvalkiotą iki skylių, kvailokų politikų gudriai sukurptą mitą apie biurokratų žalą. Nes iš tikrųjų tvarko valstybę biurokratai, o politikai ją tik darko.

Visus svarbius darbus valstybėje atlieka tarnautojai, profesionalai, metų metus dirbantys savo srityje ir žinantys ją kaip penkis pirštus. Kiekvienos valstybės valdymo efektyvumo būtina sąlyga – gerai veikiantis jos aparatas. Išugdyti atsakingą, išmanų biurokratų, kurių tarnybinė karjera priklausytų nuo lojalumo valstybei, o ne politikams, luomą yra didelis, svarbus ir dešimtmečius trunkantis darbas.

Nėra nieko dramatiškesnio biurokratui, kaip stebėti vis ateinančias naujas politikų bangas, kurios nušluoja patyrusius ir gabius tarnautojus tam, kad susodinti į vietas savus neišmanėlius. Ir nieko juokingesnio nei matyti, kaip koks naujai iškeptas švarkuolis – ministras, direktorius ar meras – atrodo kaip beždžionė kosminiame laive. Tik spaudo mygtukus kaip papuolė ir nieko nenutuokdamas apie reikalus davinėja neįvykdomus nurodymus.

Ir nėra nieko juokingesnio nei matyti, kaip koks naujai iškeptas švarkuolis – ministras, direktorius ar meras atrodo kaip beždžionė kosminiame laive. Tik spaudo mygtukus kaip papuolė ir nieko nenutuokdamas apie reikalus davinėja neįvykdomus nurodymus.

Taip, praeina pora metų, naujokas apsitrina, perpranta abėcėlę, sužino ką dera žinoti, ir tampa normaliu vadovu. Kaip ir pradėtų dirbti – bet jau laikas eiti lauk, kad ateitų naujas neklystantysis su savo neišmanėlių gauja. Ir laivas plaukia.

O visų juokingiausia, kad visada ateina politikai, prisižadėję mažinti biurokratų skaičių ir nuoširdžiai ta pasaka įtikėję. Gana greit pamato, kad biurokratų yra tiek, kiek reikia tam tikros srities valdymo funkcijoms vykdyti, kad jie daug ir nelengvai dirba, o dažnai jų net ir per mažai. Ir supranta, kad reikia atsisakyti visų tų begalinių tvarkų su savo nesuskaičiuojamais aprašais, centralizuotos kontrolės, nepabaigiamų derinimų, reikalavimų, tikrinimų ir smulkmeniško iki absurdo reglamentavimo – tada tarnautojų skaičius sumažėtų natūraliai ir lengvai.

Tačiau koks politikas tą pajėgtų? Kaip atsisakyti savo galimybių viską spręsti, nurodinėti, kontroliuoti, jei ateidamas į valdžią žadėjai dar labiau viską centralizuotai spręsti, nurodinėti ir kontroliuoti? Ir visi sumažinimai virsta jų imitavimu – tik neužimtų etatų likvidavimais. O naujoms genialioms idėjoms ir tvarkoms įgyvendinti mikliai prikuriama naujų struktūrų. Ir po kiekvienos biurokratų mažintojų kadencijos biurokratų padaugėja.

O naujai atžygiuojantys biurokratų mažintojai vėl užtraukia giesmes apie jų skaičiaus mažinimą. Ir apie tai, kokie tie biurokratai negeri ir žalingi – tai kas, kad jie tik vykdo tavo nustatytas tvarkas ir vertingus nurodymus. Bet žiauriai patogu, nes esi visada teisus ir niekada nebūsi kaltas – kiekvienos žmonos svajonė! O žmonos ir politikai juk neklysta niekada. Parodykit nors vieną prisipažinusį ar prisipažinusią – pastatysiu alaus po aštuntos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

albina       2018-06-12 14:57

Tai kaip ir pagiriamasis žodis biurokratams?Bet kaip dažnai kliūtimi normaliai ir laiku ką nors spręsti neįmanoma būtent per tuos viduriniosios grandies specialistus:merijose,net seniūnijose.Jiems taip patinka,jei klientas ko nors nežino ar nesupranta.Siuntinės nuo vieno prie kito,nors elementaru,kad tanautojas privalo tarnauti.Ir jei supranti,ko nori,ir jei dar užpildei prašymą kompiuteriu,tai išsityčios - maždaug *oi,kokie visi mokyti*.

Anglijoje       2018-06-12 12:52

moralų aristokratišką toną  ,kaip elgtis,šaliai duoda karalienė.Kadangi mes jos neturime,ta prievolė tenka prezidentui.Juozaitis turi daug metafizinių galimybių laimėti ir duoti fantastišką,kaip mėgsta sakyti D.Trumpas,toną naujam šalies gyvenimui.Tada daug kas pradėtų keistis.


Rekomenduojame

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Povilas Gylys: „Šeimininkai mums parinko ir paskyrė savo kandidatus į prezidentus“

Stasys Jakeliūnas. Ar tai, ką jie daro, yra žurnalistika?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.