Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Algimantas Rusteika. Apie kvapus ir kultūrą

Tiesos.lt redakcija   2020 m. lapkričio 9 d. 10:07

8     

    

Algimantas Rusteika. Apie kvapus ir kultūrą

Argi nebuvo, kad parašę apie savo vienintelį gyvenimą, kaip su tėčiu būdavo gera pasiirstyti valtim po ežerą ar kokie faini buvo mokykloj šokiai, susilauktumėt įvertinimo, kad ilgitės sovietų? Taip, psichiniai, bet kiek dar jų yra ir, matyt, dabar prisidaugins daug daugiau! Ir vis neužmiršta pamokyti, kaip reikia teisingai mąstyti.

Ne tik ši virusinė – labai blogais laikais vasaros irgi būdavo karštos. Ir asfaltas mažam mano jaunystės mieste taip įkaisdavo, kad ant jo galėtum išsikepti kiaušinį. Bet ne visada smirdėdavo karštu bitumu kaip pragare, ne visada dulkės grauždavo prakaitu permirkusį veidą ir astmininkų plaučius, o kas dabar būtų su kauke – baisu ir pagalvot.

Štai ir vėl matau kabinoje tą patį storą, linksmo veido vyrą.  Štai jau daro posūkį ir vėl artyn, kai suūžia nuo aukštų apsukų variklis. Ir linksmai ištrykšta saulėj spindinti gaiva iš gatvių laistymo mašinos – jei atsistoji prie šaligatvio krašto, nuplaus tau ir kojas. Srovė šalta ir kerta aštriai.

Gatves laistydavo kas porą valandų, vandenį imdavo už miesto, iš Širvėnos. Ir po liepomis, kurioms kažkodėl leido būti didelėms ir tankioms (gal trūko lėšų?), kur įsilipdavom vilioti praeivių už siūlo pririšta pinigine, asfaltas pakvipdavo medžiais, ežeru ir šviežia žuvim. Pradėdavo anksti rytą, žmonės į darbą jau eidavo vėsiomis, švariomis gatvėmis.

O šeštadieniais, išsikirmijęs iki dvyliktos, kulniuodavau į kioską prie duoninės, kur dabar paštas. Ten tada buvo skveras su užkandine, vadinama „televizorium“, nes per stiklines užeigos sienas visi matydavo viduj valgančius sardeles su garstyčiom iš metalinių bliūdelių ir geriančius alų. Pažįstama palikdavo „Melodie und rythmus“, Literatūrmenį iš po prekystalio – kultūra buvo deficitas. Dar pirkdavau „Sportą“.

Labiausiai apsidžiaugdavau radęs „Pergalę“ su naujausių, dar tik rengiamų spaudai romanų ištraukomis, kurių tada rašydavo lietuviai daug, kur S.Geda ir kritikai, kurių straipsnių laukdavai, nes iš anksto skelbdavo, kas kitam numeryje bus. O šeštadieniais tai dar reikėdavo nusipirkti ir sviesto, duonos ir grietinės, nes sekmadienį tai atvažiuos latviai ir išpirks. Jei karšta būdavo birželio diena, gatvės rytą kvepėdavo dar labiau.

Kai maudydavomės ežere, mediniam ežero baseine iš papilkėjusių nuo vandens ir saulės lentų, prie raudonosios bažnyčios, girdėdavom vargonus ir giesmes net po vandeniu, nardydami tarp slidžių nuo žalio dumblo, mirguliuojančių liepto polių. O vakarais laukdavo BBC ir Seva Novogrodcevas, po to „Amerikos balso“ savaitinė „Šokių programa“, o tada jau iki ryto – Liuksemburgo radijas ir siaučiantys hormonai.

Kažin ar dabar gatves miesteliuose laisto? Kai sviesto, duonos ir grietinės davaliai, o jau dešrų dešrų – jokie latviai neišpirks. Pagaliau sočiai gyvenam, visko krautuvėse yra, tik „Pergalės“ nėra, nes nėra lėšų, aišku. Bet niekas jos ir nepasigenda, mums ir taip gerai, kai trūko dešros – reikėjo ir meno, o dabar valdo dešra. Archeologai šį sluoksnį priskirs mobiliosios keramikos ir cirkonio dantų kultūrai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Prašalietis       2020-11-11 13:42

Rusteika pamiršo “patriotizmą” ir savo straipsnelyje parašė kaip buvo prie komunistinio okupanto: ..“kaip su tėčiu būdavo gera pasiirstyti valtim po ežerą ar kokie faini buvo mokykloj šokiai…Štai ir vėl matau kabinoje tą patį storą, linksmo veido vyrą.  Štai jau daro posūkį ir vėl artyn, kai suūžia nuo aukštų apsukų variklis. Ir linksmai ištrykšta saulėj spindinti gaiva iš gatvių laistymo mašinos – jei atsistoji prie šaligatvio krašto, nuplaus tau ir kojas. Srovė šalta ir kerta aštriai…Gatves laistydavo kas porą valandų, vandenį imdavo už miesto, iš Širvėnos.Pradėdavo anksti rytą, žmonės į darbą jau eidavo vėsiomis, švariomis gatvėmis.Ten tada buvo skveras su užkandine, vadinama „televizorium“, nes per stiklines užeigos sienas visi matydavo viduj valgančius sardeles su garstyčiom iš metalinių bliūdelių ir geriančius alų. prie raudonosios bažnyčios, girdėdavom vargonus ir giesmes net po vandeniu,O šeštadieniais tai dar reikėdavo nusipirkti ir sviesto, duonos ir grietinės, nes sekmadienį tai atvažiuos latviai ir išpirks”.... Pagal statisnius duomenis tais laikais kai atvažiavę latviai išpirkdavo, žmonės Lietuvoje suvalgydavo vidutiniškai 3 kartus daugiau mėsos nei šiandiena, kai mėsos yra iki valios visose parduotuvėse. Paskaičius Rusteikos straipsnelį, pradeda matytis Nausėdos “kuriamos būsimos gerovės valstybės” jau matytas vaizdas, kur laimingi ir be rūpesčių žmonės vėl linksmai eis į mėgstamus darbus švariomis, ką tik nuplautomis gatvėmis, o vaikučiai girdės ne homoseksualinių “dievo tarnų” meilės nuotykius, pedofilinius skandalus ir pasaulietines politines demagogines blevyzgas, o vargonų muziką......

Egidijus kalbos redaktoriui       2020-11-10 0:32

Jei nežinai, visada galima pasiguglint.
Aš tai atsimenu. BBC tai buvo topinė laida. Ne tik muzika, bet ir tekstas superinis.

Žodžio laisvė...       2020-11-9 20:33

Iš “Svobodos” - Seva Novgorodcevas…

Kalbos redaktorius       2020-11-9 18:55

„asfaltas (...) taip įkaisdavo, kad ant jo galėtum išsikepti kiaušinį“

Natūralia lietuvių kalba tai būtų „būtum galėjęs išsikepti“. Lietuviškas laikų derinimas. Dabar negalėtum, o tada būtum galėjęs. O slavų kalbose tariamoji nuosaka neturi laikų ir abu atvejai skamba vienodai. Kas daug kalba ir skaito slavų kalbomis, nejučia perkelia slaviškas konstrukcijas ir į lietuvišką sakinį. Nepykit, p. Algimantai, taip jau yra.

O „Melodie und Rhythmus“ atsimenu smile Rytų Vokietijos žurnalas apie tuometinę pop muziką. Buvo gana kietas dalykas tais laikais smile Tik nežinau, kas yra Seva, kur minite šalia BBC. Šiaip tai klausydavau lietuviško Amerikos balso. Buvo labai gražus lietuviškas akcentas, tarsi laiko mašina atkeliavęs iš Smetonos laikų smile

dustas itr nuodai       2020-11-9 15:23

nuo dusto vėžiu sirgdavo masiškai
mariose jau birželio žuvys nuo užteršimo masiškai dvėsdavo
rusteikai tai labai gerai.
(SVOLOČIUS PASKUTINIS)

stasys        2020-11-9 14:31

Kiek ilgesio tuose komentaruose smile))) Algimantas Rusteika jau įpareigotas prisiimti ta našta .

1234       2020-11-9 12:07

Labai gražiai parašyta…..rami ir lėtą akimirką.

tiek       2020-11-9 11:56

viskas tikra. Tiesiog meniškai “nupieštas” tarybinės tikrovės paveikslas. O kodėl dabar net Vilniuj vasarą gatvės neplaunamos ? Neries vandens dar nesugalvojo kaip apmokestint? Juk privažiavimai prie upės tai liko?


Rekomenduojame

„Neredaguota“ pokalbis su Vytautu Sinica apie Trumpą. Ir trumpizmą – jeigu jis yra

„Iš savo varpinės“: Algis Avižienis apie naująją JAV administraciją

Audrius Bačiulis. Menu…

Arvydas Daunys. Jis parodė pasauliui, kaip reikia kovoti už savo idėją – be baimės, oriai ir iki galo

Donaldas Trumpas atsisveikinimo kalboje pakvietė melstis už naujos administracijos „sėkmę išlaikant Ameriką saugią ir klestinčią“

Algimantas Rusteika. Tada tylėjo iš atsargumo ir baimės, dabar – iš įsitikinimo ir naudos

Andrius Švarplys. Ką iš tiesų reiškia JAV demokratų žadamas „aljansų atgaivinimas“

Liudvikas Jakimavičius. Įdomu, kur dabartinės Vyriausybės nariai buvo tą Sausio 13-osios naktį?

Rasa Čepaitienė. Alžyre šiandien sninga

Andrius Švarplys: Kas, kaip, kodėl? –  Pasitikėk Tiesos Ministerija

Prof. dr. Tomo Berkmano žodis konferencijoje „Šių dienų iššūkiai šeimos politikai Lietuvoje“: teisinė sritis

Kodėl ignoruojamas ar net šmeižiamas 1941 m. Birželio sukilimas, jo lyderis Kazys Škirpa? Dovilo Petkaus interviu su Vidmantu Valiušaičiu

Nida Vasiliauskaitė. Laisvės propaganda

Andrius Švarplys rekomenduoja: putiniškos Rusijos disidento Andrejaus Ilarionovo analizė dėl Kapitolijaus įvykių

Socialinis tinklas GAB atkūrė JAV prezidento Donaldo Trumpo įrašus iš „Twitter“ paskyros

Geroji Naujiena: „Ateikite ir pažiūrėkite, kur aš gyvenu!“ – kviečia Kristus

Andrius Švarplys. Apie ateities Lietuvą, švietimą ir ateities universitetą

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

Liudvikas Jakimavičius. Ne už kalnų diena…

„Parler“ direktorius sulaukė grasinimų mirtimi

Verta pažiūrėti. „Kapitolijaus šturmas“ garsiojo prokuroro ir buvusio Niujorko mero Rudolfo Džulianio akimis

Andrius Švarplys. Viena replika apie Laimos Kreivytės pranešimą Santaros Šviesos Vilniaus klubo diskusijoje apie ateities Lietuvą

Vytautas Sinica apie socialinių tinklų cenzūrą: pasirodo, viskas yra dar blogiau

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.