Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Algimantas Rusteika. Apie kvapus ir kultūrą

Tiesos.lt redakcija   2020 m. lapkričio 9 d. 10:07

8     

    

Algimantas Rusteika. Apie kvapus ir kultūrą

Argi nebuvo, kad parašę apie savo vienintelį gyvenimą, kaip su tėčiu būdavo gera pasiirstyti valtim po ežerą ar kokie faini buvo mokykloj šokiai, susilauktumėt įvertinimo, kad ilgitės sovietų? Taip, psichiniai, bet kiek dar jų yra ir, matyt, dabar prisidaugins daug daugiau! Ir vis neužmiršta pamokyti, kaip reikia teisingai mąstyti.

Ne tik ši virusinė – labai blogais laikais vasaros irgi būdavo karštos. Ir asfaltas mažam mano jaunystės mieste taip įkaisdavo, kad ant jo galėtum išsikepti kiaušinį. Bet ne visada smirdėdavo karštu bitumu kaip pragare, ne visada dulkės grauždavo prakaitu permirkusį veidą ir astmininkų plaučius, o kas dabar būtų su kauke – baisu ir pagalvot.

Štai ir vėl matau kabinoje tą patį storą, linksmo veido vyrą.  Štai jau daro posūkį ir vėl artyn, kai suūžia nuo aukštų apsukų variklis. Ir linksmai ištrykšta saulėj spindinti gaiva iš gatvių laistymo mašinos – jei atsistoji prie šaligatvio krašto, nuplaus tau ir kojas. Srovė šalta ir kerta aštriai.

Gatves laistydavo kas porą valandų, vandenį imdavo už miesto, iš Širvėnos. Ir po liepomis, kurioms kažkodėl leido būti didelėms ir tankioms (gal trūko lėšų?), kur įsilipdavom vilioti praeivių už siūlo pririšta pinigine, asfaltas pakvipdavo medžiais, ežeru ir šviežia žuvim. Pradėdavo anksti rytą, žmonės į darbą jau eidavo vėsiomis, švariomis gatvėmis.

O šeštadieniais, išsikirmijęs iki dvyliktos, kulniuodavau į kioską prie duoninės, kur dabar paštas. Ten tada buvo skveras su užkandine, vadinama „televizorium“, nes per stiklines užeigos sienas visi matydavo viduj valgančius sardeles su garstyčiom iš metalinių bliūdelių ir geriančius alų. Pažįstama palikdavo „Melodie und rythmus“, Literatūrmenį iš po prekystalio – kultūra buvo deficitas. Dar pirkdavau „Sportą“.

Labiausiai apsidžiaugdavau radęs „Pergalę“ su naujausių, dar tik rengiamų spaudai romanų ištraukomis, kurių tada rašydavo lietuviai daug, kur S.Geda ir kritikai, kurių straipsnių laukdavai, nes iš anksto skelbdavo, kas kitam numeryje bus. O šeštadieniais tai dar reikėdavo nusipirkti ir sviesto, duonos ir grietinės, nes sekmadienį tai atvažiuos latviai ir išpirks. Jei karšta būdavo birželio diena, gatvės rytą kvepėdavo dar labiau.

Kai maudydavomės ežere, mediniam ežero baseine iš papilkėjusių nuo vandens ir saulės lentų, prie raudonosios bažnyčios, girdėdavom vargonus ir giesmes net po vandeniu, nardydami tarp slidžių nuo žalio dumblo, mirguliuojančių liepto polių. O vakarais laukdavo BBC ir Seva Novogrodcevas, po to „Amerikos balso“ savaitinė „Šokių programa“, o tada jau iki ryto – Liuksemburgo radijas ir siaučiantys hormonai.

Kažin ar dabar gatves miesteliuose laisto? Kai sviesto, duonos ir grietinės davaliai, o jau dešrų dešrų – jokie latviai neišpirks. Pagaliau sočiai gyvenam, visko krautuvėse yra, tik „Pergalės“ nėra, nes nėra lėšų, aišku. Bet niekas jos ir nepasigenda, mums ir taip gerai, kai trūko dešros – reikėjo ir meno, o dabar valdo dešra. Archeologai šį sluoksnį priskirs mobiliosios keramikos ir cirkonio dantų kultūrai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Prašalietis       2020-11-11 13:42

Rusteika pamiršo “patriotizmą” ir savo straipsnelyje parašė kaip buvo prie komunistinio okupanto: ..“kaip su tėčiu būdavo gera pasiirstyti valtim po ežerą ar kokie faini buvo mokykloj šokiai…Štai ir vėl matau kabinoje tą patį storą, linksmo veido vyrą.  Štai jau daro posūkį ir vėl artyn, kai suūžia nuo aukštų apsukų variklis. Ir linksmai ištrykšta saulėj spindinti gaiva iš gatvių laistymo mašinos – jei atsistoji prie šaligatvio krašto, nuplaus tau ir kojas. Srovė šalta ir kerta aštriai…Gatves laistydavo kas porą valandų, vandenį imdavo už miesto, iš Širvėnos.Pradėdavo anksti rytą, žmonės į darbą jau eidavo vėsiomis, švariomis gatvėmis.Ten tada buvo skveras su užkandine, vadinama „televizorium“, nes per stiklines užeigos sienas visi matydavo viduj valgančius sardeles su garstyčiom iš metalinių bliūdelių ir geriančius alų. prie raudonosios bažnyčios, girdėdavom vargonus ir giesmes net po vandeniu,O šeštadieniais tai dar reikėdavo nusipirkti ir sviesto, duonos ir grietinės, nes sekmadienį tai atvažiuos latviai ir išpirks”.... Pagal statisnius duomenis tais laikais kai atvažiavę latviai išpirkdavo, žmonės Lietuvoje suvalgydavo vidutiniškai 3 kartus daugiau mėsos nei šiandiena, kai mėsos yra iki valios visose parduotuvėse. Paskaičius Rusteikos straipsnelį, pradeda matytis Nausėdos “kuriamos būsimos gerovės valstybės” jau matytas vaizdas, kur laimingi ir be rūpesčių žmonės vėl linksmai eis į mėgstamus darbus švariomis, ką tik nuplautomis gatvėmis, o vaikučiai girdės ne homoseksualinių “dievo tarnų” meilės nuotykius, pedofilinius skandalus ir pasaulietines politines demagogines blevyzgas, o vargonų muziką......

Egidijus kalbos redaktoriui       2020-11-10 0:32

Jei nežinai, visada galima pasiguglint.
Aš tai atsimenu. BBC tai buvo topinė laida. Ne tik muzika, bet ir tekstas superinis.

Žodžio laisvė...       2020-11-9 20:33

Iš “Svobodos” - Seva Novgorodcevas…

Kalbos redaktorius       2020-11-9 18:55

„asfaltas (...) taip įkaisdavo, kad ant jo galėtum išsikepti kiaušinį“

Natūralia lietuvių kalba tai būtų „būtum galėjęs išsikepti“. Lietuviškas laikų derinimas. Dabar negalėtum, o tada būtum galėjęs. O slavų kalbose tariamoji nuosaka neturi laikų ir abu atvejai skamba vienodai. Kas daug kalba ir skaito slavų kalbomis, nejučia perkelia slaviškas konstrukcijas ir į lietuvišką sakinį. Nepykit, p. Algimantai, taip jau yra.

O „Melodie und Rhythmus“ atsimenu smile Rytų Vokietijos žurnalas apie tuometinę pop muziką. Buvo gana kietas dalykas tais laikais smile Tik nežinau, kas yra Seva, kur minite šalia BBC. Šiaip tai klausydavau lietuviško Amerikos balso. Buvo labai gražus lietuviškas akcentas, tarsi laiko mašina atkeliavęs iš Smetonos laikų smile

dustas itr nuodai       2020-11-9 15:23

nuo dusto vėžiu sirgdavo masiškai
mariose jau birželio žuvys nuo užteršimo masiškai dvėsdavo
rusteikai tai labai gerai.
(SVOLOČIUS PASKUTINIS)

stasys        2020-11-9 14:31

Kiek ilgesio tuose komentaruose smile))) Algimantas Rusteika jau įpareigotas prisiimti ta našta .

1234       2020-11-9 12:07

Labai gražiai parašyta…..rami ir lėtą akimirką.

tiek       2020-11-9 11:56

viskas tikra. Tiesiog meniškai “nupieštas” tarybinės tikrovės paveikslas. O kodėl dabar net Vilniuj vasarą gatvės neplaunamos ? Neries vandens dar nesugalvojo kaip apmokestint? Juk privažiavimai prie upės tai liko?


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Maršas tęsia žygį per Lietuvą. Telšiai

Aurelijus Veryga opiausiais nūdienos klausimais

Albinas Plėšnys. Akvinietis homoseksualių veiksmų nepateisino. Atsakymas P. Aleksandravičiui

Andrius Švarplys. Šiuolaikinės demokratijos disproporcijos Lietuvoje pagal viešos nuomonės apklausas, arba Kur gali nuvesti tokia politika?

Nida Vasiliauskaitė. Ir jokio kognityvinio disonanso

Kun. Paulius Vaineikis OFM: maršas – tradicinių šeimų šauksmas

Artūras Grigas. Kaip Trečiasis reichas „išlaisvindavo“ ligonius nuo kančių, arba Kuo toks „išlaisvinimas“ skiriasi nuo šių laikų „pažangos“ – eutanazi

Dr. Lina Šulcienė. Tomas Akvinietis pasisakytų prieš partnerystės įstatymą

Andrius Macas. Kaip balansuoti tarp manipuliacinio politkorektiškumo ir gaivališkumo?

Emilija Trumpaitė. Galimybių pasas – kodėl ši idėja man labai nepatinka?

Vidmantas Valiušaitis. Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje: kokio būta sumanymo ir kas apie tai žino daugiau? 

Laikas pradėti kalbėti ir apie politiką. Vytautas Radžvilas: apolitiškumas

Birutė Rūta Vitkauskienė. Ar didinga Biržų kunigaikščių Radvilų dvarvietė Vilniuje pasmerkta užmigti amžinu miegu?

Nida Vasiliauskaitė TS-LKD elektoratui: Žinote, kas tikrai krikščioniška?

Dovydas Norkūnas apie šeimų maršą ir vieningą Lietuvą

Kastytis Braziulis. Kas kelia didesnę grėsmę Lietuvai: teroristai, Kremlius ar sava valdžia?

„Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021“ organizacinis komitetas: Tikime laisvų, savo valstybės ateičiai neabejingų Lietuvos žmonių gera valia ir išmintimi

Arvydo Juozaičio pokalbis su Liudu Dambrausku: lietuvio charakteris. Sauliaus Dambrausko palydimasis žodis

„Sovietskaja Litva“: Ivanas Čmilis ir jo draugai

Disidentė vienuolė Nijolė Sadūnaitė: Galiu būti pirmoji nepriklausomoje Lietuvoje pasodinta į kalėjimą už kitokią nuomonę

Kastytis Braziulis. Vokietija – Rusija: ką reiškia Lietuvai Vokietijos svarbių veikėjų pasisakymai?

Liudvikas Jakimavičius. Jų tik pasidaugino

„Žuvelė‘21“. Partizanas Jonas Kadžionis-Bėda: aš – laimingas žmogus

Geroji Naujiena: mes vadinamės Dievo vaikais, tokie ir būkime!

Irena Vasinauskaitė. Profai ir profanai

Nida Vasiliauskaitė. Emocijos VS protas

Agnė Širinskienė. Konservatorių penkmečio planas

Ramūnas Aušrotas. Lytinis švietimas nėra lytinis ugdymas: arba programos rengėjai neskiria sąvokų, arba LRT sąmoningai diegia tokią mintį

Dovilas Petkus apie Arūno Dulkio „ateities matymus“

Vieningi tėvai. Darius Trečiakauskas: kreipiamės į kiekvieną Lietuvos pilietį – paremkime Lietuvos tėvų procesinį kovos veiksmą savanoriška auka

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.