Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 18 d. 2:00

15     

    

Algimantas Rusteika: Pabaigos pradžia

Na ką, žaidimas įsibėgėjo, artėja atomazga, kuri bus tokia, kokios niekas neplanavo. Ir truks tiek ilgai, kad daugeliui nusibos laukti rezultato, kurį laukimo nuovargiu pasinaudodami laimės tie, kurių dabar net vardų nežinom. Ir jie patys dar apie savo būsimas pergales nežino. Sužinos.

Didžiojo geopolitinio žaidimo Europoje ketvirtasis kėlinukas. Subyrėjus SSSR imperijai, karais perdalinta Jugoslavija, iki kito pasidalinimo nubrėžtos laikinai amžinos, kruvinos ribos Gruzijoje, Moldovoje ir Ukrainoje. Keičiasi jėgų pusiausvyra – vėl kitos įtakos zonos. Atėjo eilė Baltarusijai – kam atiteks paskutinis skanus, dar nesuvirškintas kąsnelis Europos centre?

Sena tradicija – per kiekvienus A.Lukašenkos rinkimus Vakarai pafinansuoja opoziciją, ta paprotestuoja, gauna bananų ir nusiramina iki kito karto. Nemažai mūsų šauniųjų saugumiečių grynųjų dolerių maišų gabenime baltarusiams sudalyvavo. Buvęs komjaunimo aktyvistas ir antisąjūdininkas D.Jurgelevičius, patapęs Nepriklausomos Lietuvos VSD direktoriaus pavaduotoju, netikėtai praturtėjo ir net TV kanalą Gruzijoje nusipirko. O apie tai pažadėjęs netylėti V.Pociūnas netikėtai Breste iškrito pro langą, bet tai jau kita istorija.

Taigi Vakarams ir nusibodo visus dykaduonius šerti. Užtat, tą jėgos vakuumą iš žvalgybininkų pajutę, šiemet sukruto prakeiktieji rusai. Trečią dešimtmetį laviruojantis tarp Briuselio ir Kremliaus A.Lukašenka šiems nusenusiems partneriams nusibodo kaip sena merga, kuri vakarėlyje nepabaigiamai krizena ir varto akis, bet nė vienam neduoda. Dabar nuspręsta – teks duoti, neišsisuksi.

Kamuojama geismo kuo greičiau baigti Nordstream-2, kad pabaigtų su Ukraina,  Maskva įvarė A.Lukašenką į kampą. Naftos ir dujų kainų lengvatų nebėra ir nebebus, o didžioji Kremliaus priešė, finansuojanti jo karines galias dujoeurais Naujojo Reicho Europos Sąjunga reikalauja demokratijos, tolerancijos fiestų ir savo teisėtos dalies. Teliko juokai – susitarti ir pasidalinti, tik tam pirmiau reikėjo užlaužti kaip reikiant „batką“.

Viskas buvo užsakyta prieš rinkimus, kurių metu rinko ne tik A.Lukašenką – teko pasirinkti ir jam. Be abejo, Rusiją – variantų daug, bet finalas tas pats. Laimėsi rinkimus lengvai – toliau smaugiam, laimėsi sunkiai – organizuojam baltarusišką Maidaną. Nugalėsi protestuojančius – nusilpęs būsi nuolaidesnis, negalėsi nugalėti – pats atšliauši ir sutiksi su bet kuo. Pralaimėsi – suteiksim brolišką pagalbą ir padėsim susitvarkyti kaip Donbase.

Baltarusių žvalgyba veikia, A.Lukašenka daug ką sužinojo ir ruošėsi. Iš anksto viešai paskelbė apie pavojų, pakeitė gynybos ministrą, saugumo struktūrų vadovybę, įvykdė kariuomenės manevrus, kuriuose buvo mokomasi operatyviai permesti dalinius ir veikti šalies Rytuose, prie sienos su Rusija. Galvojat šiaip sau tuo metu į Minską atlėkė JAV valstybės sekretorius M.Pompeo? Ilgai užsidarę kalbėjosi apie orą ir grybus?

A.Lukašenka, be abejonės, suprato, kad žaidimo aikštelėje Maskva–Briuselis jam šansų nebėra ir jis yra nurašytas. Įdomumas tas, kad patys šio žaidimo šeimininkai nurašyti ir nebeturi perspektyvų, jų įtaka liko tik tuose regionuose, kurie yra prie jų sienų. Dabar didysis žaidimas Europoje prasideda tarp Amerikos ir Kinijos, kurios nesuinteresuotos atiduoti Baltarusiją už dyką. JAV nesirengia leisti nesusimokėjus geros kainos imtis jėgos, Kinija, su kuria A.Lukašenka puikiai sutaria ir jau vykdo krūvą projektų, duotų pinigų, kurių nedavimais gąsdinama, bet irgi ne už dyką. Vienintelė sąlyga – situaciją privalai sukontroliuoti pats ir užtikrinti stabilumą po rinkimų.

Ir štai rinkimuose atsiranda „antisisteminė“ opozicija A.Lukašenkai – vienas už kitą prorusiškesni kandidatai į prezidentus, vatnikai ir „krymnašai“. Atsiunčiami turistais apsimetę profesionalių galvažudžių, treninguotų žaliųjų žmogeliukų daliniai kruvinoms riaušėms ir suirutei organizuoti. Kaudamasis už savo asmeninį išlikimą ir, kas neabejotina, – už savo gyvybę, A.Lukašenka veikia ryžtingai. Konkurentus ir dalį atsiųstų žmogeliukų neutralizuoja, rinkimai įvyksta su begale pažeidimų.

Prasideda protestai, iš pradžių ne itin taikūs ir smurtingi iš abiejų pusių, kur beveik nematyti vėliavų, vien įtūžę veidai. Briuselis, Maskva, Pekinas ir Vašingtonas reikšmingai tyli laukdami, kaip susiklostys situacija, kas paims viršų, su kuo reikės derėtis ir ką papirkti. Paleidžiama nuo grandinės riaušių policija, jaunų, sportiškų ir agresyvių vyrukų protestai nuslopinami žiauriai ir negailestingai, įbauginimui sulaikant ir daužant net atsitiktinius praeivius, moteris ir paauglius.

Atrodo, viskas baigsis kaip visada, „batka“ pradeda net atsipalaiduoti. Tačiau kabinetuose suplanuoti galios žaidimėliai ir jėgos sprendimai sutinka netikėtą ir neįveikiamą kliūtį. Į sceną įžengia baltarusių tauta, kurios egzistavimu iki šiol daugelis abejojo ir beveik niekas netikėjo. Ir pasako vieną žodį – NE. Jokių ES ar Rusijos vėliavų, jokių politinių (kol kas) reikalavimų, tiesiog – ne, taip nebebus.

Ir visi pasaulyje šiandien suprato, kad šitaip tikrai nebebus. Keli tūkstančiai autobusais suvežtų pakalikų ir priklausomų nuo valdžios žmogeliukų prieš šimtus tūkstančių atėjusių savo valia ir rizika su vėliavomis, ant kurių jau ir Vytis. Tai pabaigos pradžia.

A.Lukašenka prarado situacijos kontrolę, kuri buvo jo vienintelis kozirinis tūzas ir išlikimo garantija, jis jau yra nurašytas. Maskva žada, bet ar ryšis gelbėti politinį numirėlį – neaišku. Baltarusijoje nėra nei Krymo, nei Donbaso, kurių gyventojai trokštų pakartoti tų Ukrainos regionų likimą, jokių masinių neramumų, chaoso ir kruvinų riaušių – paradoksas, bet tą eliminavo pats „batka“ savo politinės mirties kaina.

Šiems keliems šimtams tūkstančių baltarusių su Vyčiais turim būti dėkingi už tai, kad planas gali nepavykti ir už kelių dešimčių kilometrų nuo mūsų sostinės neturėsim valstybės, kurioje verda kruvinas pragaras. O gal ir naujo valdovo, nepatenkinto Karaliaučiaus koridoriumi ir trokštančio laisvo servituto.

Baltarusių tautos savivoka ir tikrasis apsisprendimas prasideda. Bus nelengva, nes opozicija neturi nei vieno tikro lyderio, jokios programos ir apibrėžtų reikalavimų dėl ateities, jokio veiksmų plano ir jokios organizacijos. Po šios dienos valdžios ir jos sąjungininkų taktika pasikeitė – lauks, kol nepatenkintieji patriukšmavę grįš namo, į darbus ir viskas apsiramins, o esant nepalankiam procesui gal ištrauks koronaviruso baubą ir draudimus.

Tačiau laikas taip pat dirba ir opozicijai, nes kiekviena nepralaimėta diena mažina situacijos kontrolės galimybes, valdžia praranda iniciatyvą ir autoritetą, o autokratas, kuris nesugeba oponentų sutramdyti, yra kaip kameros „vierchas“, kurio niekas nebebijo – miręs.

Lietuvos ir jos žmonių interesas čia vienas – Baltarusijos kaip nepriklausomos valstybės išlikimas ir stabilumas. Jos virsmu į Europos Sąjungos ar Rusijos marionetę nesuinteresuoti didieji geopolitiniai žaidėjai – JAV ir Kinija, todėl yra vilčių, jog tai įmanoma. Tačiau tam šiai tautai teks nueiti ilgą ir sunkų kelią.

Dabar baltarusiai laiko savo brandos egzaminą. Ar išlaikys? Laisvė ir valstybingumas nei vienai tautai, niekada nebuvo ir nebus dalijami veltui. Visada reikia sumokėti kraujo kainą. Linkiu, kad baltarusiams ji būtų kuo mažesnė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gardinas plius       2020-08-20 0:35

https://www.grodnoplustv.by/index.php/novosti/item/9692-otvet-grodnenskogo-gorodskogo-ispolnitelnogo-komiteta-na-trebovaniya
Gardino m. visuomenei
Mieli gardiniečiai - Gardino gyventojai!
Gardino miesto vykdomasis komitetas, atsižvelgdamas į Svetlanos Tichonovskajos jungtinės būstinės atstovų, Gardino įmonių profesinių sąjungų atstovų, Gardino demokratinės bendruomenės atstovų, politinių partijų reikalavimus, kiek leidžia vietinės valdžios įgaliojimai, nustatyti Baltarusijos Respublikos įstatyme „Dėl vietos valdžios ir savivaldos“, praneša:
1. Gardino mieste buvo sudaryta Visuomenės susitarimo taryba iš pilietinės visuomenės ir vykdomosios bei įstatymų leidžiamosios valdžios atstovų.
2. Pakeistas Gardino miesto vykdomojo komiteto 2011 m. spalio 19 d. sprendimas Nr. 540 „Dėl masinių renginių vietų nustatymo Gardino mieste“, leidžiant renginius Lenino ir Tarybų aikštėse.
3. Gavus pranešimus apie masinius renginius, bus teikiama medicininė, techninė ir informacinė pagalba..
4. Gardino apygardos atstovų taryba prokuratūrai ir teismas parengė prašymą objektyviai išnagrinėti bylas. Gardino regiono vykdomojo komiteto vidaus reikalų departamento vadovybė paskelbė viešą atsiprašymą.
5. Kaip praneša Gardino srities vykdomojo komiteto Vidaus reikalų skyrius, buvo organizuota bylų nagrinėjimas atsižvelgiant į visus piliečių skundų dėl žalos sveikatai faktus. Suinteresuotosios šalys bus informuotos apie patikrinimų rezultatus nustatyta tvarka. Šiuo metu piliečiai, sulaikyti už dalyvavimą neteisėtuose masiniuose renginiuose, buvo paleisti.
6. 2020 08 17 d. mitinge dalyvavo Baltarusijos respublikos Nacionalinio susirinkimo Atstovų rūmų ir Respublikos tarybos deputatai nuo Gardino, srities ir miesto Tarybų deputatai.
7. Piliečių teisė į susirinkimų, mitingų, gatvių eisenų, demonstracijų, piketų ir streikų laisvę yra įtvirtinta Baltarusijos Respublikos Konstitucijos 35 ir 41 straipsniuose.
8. Gardino miesto vykdomasis komitetas ir Gardino miesto deputatų taryba ėmėsi priemonių užkirsti kelią valdžios spaudimui streike dalyvavusių darbuotojų atžvilgiu. Šią informaciją Gardino srities vykdomasis komitetas 2020 m. rugpjūčio 18 d. išsiuntinėjo miesto įmonių vadovams.

9. Šis dokumentas paskelbtas oficialioje Gardino miesto vykdomojo komiteto svetainėje Гродно Плюс (Gardinas Plus) ir socialiniuose tinkluose.
10. Gardino demokratinės bendruomenės atstovams, profesinėms sąjungoms, politinėms partijoms ir kitiems bus suteikta galimybė pasisakyti „Grodno Plus“ eteryje.
Visais iškilusiais klausimais siekiant taikos ir ramybės Gardino mieste Gardino vykdomasis komitetas ir Gardino miesto deputatų taryba yra pasirengę tartis Visuomenės susitarimo taryboje Gardine.

Gardino miesto vykdomasis komitetas
Gardino miesto deputatų taryba

Papildoma informacija
Sekite nuorodą: Telegram
Gardino naujienas galite greitai sekti telegramos kanale „Grodno Plus“.

ah1       2020-08-18 17:43

ilgasėdžiai išeikit.

O kada lietuviai       2020-08-18 14:46

pasakys “Išeikite” Lietuvos kolchoznikams, Komjaunimo aktyvistams, valdžios įslaptintiesiems kagebistams, Kubiliaus Raselei irgi? Ar Kolchozų plėtros docentė ir specialistė Kapsukėje, vėliau ES parlamente Laima-Maria-Lucia geresnė už Lukašenką? Ką manote, ją nuolat renkančios politinės davatkos, a?

Al.       2020-08-18 13:24

Papildyčiau dar vienu aspektu - atsibundantys gudai gali paskatinti atsibusti ir mus. Juk visa tai, dėl ko užjaučiam Gudus, turim ir mes, nors ir švelnesne forma.

Dzeikas       2020-08-18 11:46

TomasJ. is ko pazinsi bolsevika betkokiom spalvomis besidazanti?
Is apsimestino “darbo zmoniu” geroves rupesciu ir visisku ju valios ignoravimu realybeje.

T0mas J.       2020-08-18 11:14

Nustebino kaip reta blaivus straipsnis. Tegaliu tik pakartoti ką prieš 3 dienas rašiau -
Baltarusijos ateitis liūdna: ją praris arba Rusija, arba Vakarai. Bet kol Lukašenka valdys - Baltarusija bus savarankiška ir nepriklausoma. Linkiu sveikatos, Aleksandrai!

Dzeikas       2020-08-18 9:16

Prasalaiciui:
Putinas galejo patvarkyti…
Marozelis pabezdet tarp rimtu vyruku galejo, bet susilaike - pasekmes galejo buti ismatu nelaikymas.

Dzeikas       2020-08-18 9:09

Gudams linkiu sekmes.
O koks Lietuvos vaidmuo siame kipieze?
Pluduriuojanciu eketeje ismatu.
Didieji zaidejai net zvakes palaikyti siai valstybei (“valstybei”) nebepatiki.
As irgi nepatikeciau. Pinigu ir laiko gaila.

Istorija       2020-08-18 9:04

Aprasyta situacija gana reali, bet pabaiga neaiski kadangi daug veikeju.

Prašalietis       2020-08-18 8:46

Rusteika straipsnelyje daug nagrinėjo “kas, kodėl ir kaip” vyksta ar gali vykti Baltarusijoje, ką “žaidžia” Baltarusijoje JAV,Kinija, ES, Rusija. Nors po komunistų TSRS sugriovimo padedant JAV, ne vieną dešimtmetį sekusiam įvykius žmogelis žino, kad nuo 1996 metų yra Baltarusijos ir Rusijos sąjunginė sutartis ir tik Jelcinas bijodamas Lukašenkos politinės konkurencijos nedaleido visiško Baltarusijos prisijungimo prie Rusijos. Taip kad iš tiesų žaidžia Baltarusijoje, Ukrainoje tik Rusija. Kitiems “žaidėjams” belieka Baltarusijos žaidime tik garsiai šaukti, bandant nuspėti kaip žais Putinas. Pagal Rusijos Baltarusijos sąjunginę sutartį Putinas jau seniai galėjo patvarkyti Lukašenką, kaip ir Ukrainos Maidaną, kuris JAV kainavo tik 5 milijardus dolerių. Daug vėliau spaudoje buvo pasirodę žinučių, kad Putinas nusišalino nuo Ukrainos reikalo sprendimo ir paprašytas JAV netgi pats “paparašė” Janukovičiui nenonaudoti prieš Maidaninius demonstrantus jėgos. Pasekoje, po Maidano pergalės buvo apgautas ir todėl prisijungė rusišką Krymą. Kad Putiną tenkinantis žaidimas Ukrainoje nesibaigtų, jis, pakrypus žaidimui į Putino “partnerio” JAV pralaimėjimą ir 5 milijardų dolerių įnvesticijos į Maidaną praradimą, sugalvojo triuškinančius banderininkus Donbasą sustabdyti Minską -1. Pasirodo Minsko-1 “taikdariui ir dideliam demokratui” Putinui pažaidimui buvo per maža, jis, kad geopolitinis žaidimas nesibaigtų, skrisdamas lėktuvu, Donbaso kovotojų sustabdymui ir banderininkų išgelbėjimui sugalvojo Minskas-2, kuris pratęsė žaidimą iki šių dienų. Dideliam žaidėjui Putinui Ukrainos, Sirijos, Libijos žaidimų matomai buvo per maža, todėl Putinas ir jo žvalgybos nusidavė, kad nematė kas vyko eilę metų Baltarusijoje. Pasekoje atėjo į Baltarusiją Putino “partnerių” JAV ir ES ne vienus metus ruošta ir finansuojama"revoliucinė” Putino laukta šiandiena. Visiems “žaidėjams” pasaulyje pasidarė įdomu kiek, iki kokio lygio ir kiek laiko 20 metų žaidžiantis Putinas leis JAV ir jos satelitams pažaisti Baltarusijoje…. JAV ir jos satelitai žaidžia “revoliucijas” prie Rusijos sienų vildamiesi, kad anksčiau ar vėliau jiems “pasiseks”, kaip savo laiku Hitleriui, “pažaisti geopolitiką” Rusijos teritirijoje, kas esant šiandienos realijoms yra nelabai tikėtina. Vienintelė šiandieninės degradavusios JAV viltis yra, kad į Rusijos vldžią ateitų naujas Gorbačiovas ar Jelcinas ir neduok Dieve, jei ateis koks naujas Stalinas…

tiek       2020-08-18 8:37

štai tokiam “diktatoriui” - Lietuvai naudingiausia palinkėti tik sėkmės ir buvusio stabilumo tąsos. Neleisti ištampyti ,prichvatizuoti stabilios valstybės sukaupto turto , neleisti to nežmoniško nelygybės subujojimo kaip pas mus namuose . Sėkmės gerb. “diktatoriui” A.Lukašenkai BET KOKIO SCENARIJAUS ATVEJU.

Kodėl gi        2020-08-18 7:27

Vakarai gali kištis į rinkimus Rytuose, o Rytai negali kištis į rinkimus Vakaruose ?

Kelinta       2020-08-18 7:04

nuo pabaigos?

Paulius       2020-08-18 4:07

keista, pražilęs, praplikęs, o rašo lyg vis dar būtų neapsiplunksnavęs idealistas

Puiki       2020-08-18 2:19

ir teisinga įžvalga. DU str. - N.Venckienės ir A.Rusteikos į DEŠIMTUKĄ!!!


Rekomenduojame

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: kas vyksta Turkijoje ir kodėl dėl šio projekto verda aistros, o mūsų LRT tyli?

Tomas Baranauskas apie „imuniteto pasą“: tai „šiurkštus Konstitucijos pažeidimas“

Kastytis Braziulis. Į kokius „Vakarus“ plaukia mūsų laivas ir dėl ko dabar laužo galvas jo „vairininkai“? arba Kiek dar mus valdys 2K

Dominykas Vanhara. Pandemijos valdymas?

Algimantas Rusteika. Kova su liga ar su visuomene?

Vaidas Augūnas. Šimašiaus prioritetai

Vytautas Radžvilas. LGGRTC atsidūrė buvusių SSRS kolaborantų ir represinių struktūrų atstovų atžalų rankose

Dovilo Petkaus pokalbis su kun. Ričardu Doveika: „Krikščionybė yra tuščio kapo religija“

„Vargdieniai? O gal niekšai?!“ – Viktoras Gerulaitis apie dabartį: „Šis laikas – blogiausias“

Zigmas Tamakauskas. In memoriam: Adolfas Gurskis

Dainius Rudzevičius. Apie konservatorių „ėjimą į Vakarus“. Atsakymas Andriui Kubiliui

Nida Vasiliauskaitė. Apie prietaringuosius ir madinguosius

Dievo Gailestingumo savaitė balandžio 4–11 dienomis

Tomas Baranauskas apie tikėjimą mokslu: Jūs išsilavinęs ar atsisakote skiepo?

Vytautas Budnikas. Ar mūsų Konstitucija yra neutrali idiotiškoms permainoms?

Ramūnas Aušrotas. Konstitucinės tėvų teisės interpretuojamos kuo siauriau, valstybės – kuo plačiau

Jurgos Lago ir Vido Rachlevičiaus pokalbis: Lietuva yra pasmerkta, nes valdžia nežino, kur veda, o mes nežinome, kur einame

Alvydas Jokubaitis: „Liberali demokratinė visuomenė trumpam pasitraukė į šalį“

Vytautas Sinica. Ar Genocido centro direktorių vertę politikai gali įsipareigoti, kad 1941 m. rezistencijos istorija nebus perrašoma? jos bus mokoma?

Valdo Vasiliausko replika. Šventos ateistinės Velykos?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.