Dienos aktualija, Ekonominė politika

Algimantas Matulevičius. Ar pagalba žmonėms ir verslui nėra žlugdoma tyčia?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 27 d. 17:51

9     

    

Algimantas Matulevičius. Ar pagalba žmonėms ir verslui nėra žlugdoma tyčia?

Keistokai skamba buvusios A.Kubiliaus Vyriausybės finansų ministrės Ingridos Šimonytės pavirkavimai dėl dabartinės Vyriausybės „išlaidavimo“ ir valstybės skolos augimo. Negi ši garbinga ponia mano, kad nebūtina padėti žmonėms ir verslui atsigauti po pandemijos sukelto smūgio ekonomikai? O gal ji tiesiog viską matuoja pagal savo kurpalį ir, jei tik galėtų, tai ir vėl pradėtų „veržti diržus“, mažinti pensijas ir didinti mokesčius – kaip tai darė per 2008–2009 metų krizę? Deja, jai vadovaujant, valstybės skola išaugo dvigubai. Įsigilinkime į skolinimosi mastus – skola išaugo ne ketvirtadaliu, ne puse, kas ir taip jau būtų labai daug, o 2 kartus! Be to, prie šito ji dar „padovanojo“ mums porą milijardų (!) papildomų palūkanų, nes skolinosi itin neatsakingai. Tai dabar pasakykite, kaip būtų galima pavadinti valdžią, kuri šitaip tvarkėsi su mūsų valstybe ir visų mūsų ateitimi. Nesugebančia? Neatsakinga? Kvaila? O gal priešingai – labai gudria savanaude, piktnaudžiavusia tautos suteiktais įgaliojimais?..

Ir dabar po štai tokio „ūkininkavimo“ konservatoriai su liberalais dar drįsta koneveikti vyriausybės veiksmus, kurių tikslas – gaivinti sunkioj padėtyj atsidūrusį šalies ūkį. Susidaro įspūdis, kad kritikuojama vien dėl kritikos ir kad tie patys veiksmai būtų vertinami diametraliai priešingai, jei valdžioje būtų konservatoriai ir tuos veiksmus siūlytų patys.

Tačiau konservatorių taktika šiomis sudėtingomis aplinkybėmis bent jau aiški: neturėdami ką pasiūlyti, jie puola kitus ir taip bando sudaryti įspūdį, kad rūpinasi valstybe, o ne savo vieta Seime. Sunkiau suprasti valdančiosios daugumos tylėjimą ar nerišlų veblenimą į juos nukreiptos kritikos kontekste: juos atakuoja visi, kas netingi, o jie net nesugeba paaiškinti žmonėms esminių dalykų. Vienas jų – kad mūsų (turiu mintyse Vakarų civilizaciją) ekonomikos modelis yra sukonstruotas taip, jog be vartojimo ekonomika neišvengiamai pradeda stagnuoti. Ir kad būtent šito principo nesuvokiančių A. Kubiliaus, I. Šimonytės ir kitų konservatorių veiksmai 2009 metais žmones ir privedė prie skurdo (nes buvo totaliai „karpomos“ žmonių pajamos, taigi, ir mažinamas vartojimas, užuot jį skatinus). Būtina galų gale paneigti tą jų daugeliui į galvą įkaltą melą, kad jie tada susitvarkė su krize. Nieko jie nesusitvarkė, o tiesiog praskolino valstybę, išaugindami skolą dvigubai, ir nuskurdino 2/3 Lietuvos gyventojų. Jie sukėlė tokį skurdo cunamį, susidoroti su kuriuo buvo bejėgės po jų buvusios valdžios, nes tam ištaisyti prireiks ištisų dešimtmečių. Todėl reikėtų jiems tai nuolat viešai priminti ir patarti kuo dažniau prikąsti liežuvį, nes kam jau, o jiems tai jau tikrai nėra kuo girtis prieš mūsų visuomenę.

Galiu nemokamai patarti opozicijai, kur ji galėtų pasireikšti labiau sėkmingai – jeigu ji tikrai nori įrodyti Lietuvos žmonėms, kad sąžiningai siekia mums visiems tik gero. Tegul ji paragina iš letargo miego pakilusias specialiąsias tarnybas (STT, FNTT ir kt.) susitelkti ir netrukdyti valstybės institucijoms realizuoti šiaip jau tikrai geros Vyriausybės iniciatyvos – gelbstint ekonomiką, investuoti 6,5 milijardo eurų. Paaiškinu: aš neagituoju leisti nebaudžiamai vogti, nes tai, deja, ir šiaip jau įprasta. Aš kviečiu paskelbti viešą memorandumą, kad jie netrukdys verslui ir žmonėms greitai gauti (jau vakar reikalingą) pagalbą ar subsidijas ir nereikalaus perteklinių biurokratinių pažymų pažymėlių, kad, neduok Dieve, kam nors atėjus tikrinti, būtų kuo prisidengti it figos lapu. Būtina viešai ir aiškiai pasakyti, kad vadovai ar asmenys, neteisėtai pasinaudoję šia parama, vėliau patikrinus bus būtinai nubausti. Kodėl to reikia? Vyriausybė kartu su Seimo valdančiąja dauguma padarė tikrai gerą darbą, surasdama dabar taip būtinus resursus. Tačiau aiškiai matome, kad mūsų biurokratiška tvarka baigia šias iniciatyvas paversti niekalu. Valstybės tarnautojas ar vidurinės grandies vadovas valdiškoje įstaigoje dreba, kad tik nesąmoningai nepadarius klaidos ar pažeidimo, nes tau iš karto uždės antrankius – kaip taisyklė dar ir prieš TV kameras. Taip specialiosioms tarnyboms kvėpuojant valdininkams į pakaušį (užuot gaudžius tikrus „žulikus“), stagnuoja visas procesas. Ir atsakykite sau: kur gi įvyksta tikrasis nusikaltimas. Gal būtent per stropus gąsdinimas būsimomis sankcijomis ar jau ir jų taikymas bei to išauktas visokių perteklinių garantijų reikalavimas ir yra antivalstybinė veikla? Dar kitaip vadinama sabotažu?

Juk kaip paaiškinti subsidijų patalpų nuomininkams skyrimą su sąlyga, kad nuomos sutartis būtinai turi būti įregistruota Registrų centre? O ką tai reiškia? Tai reiškia, kad bent pusė šia lengvata nepasinaudos. Nes, visų pirma, Registrų centras registruoja tik patalpas, turinčias kadastrinį numerį. Praktiškam žmogui suprantama, kad prekybos centrai, kurie yra pagrindiniai patalpų nuomuotojai smulkiam verslui, tikrai tokių veiksmų nėra atlikę. Norint tai padaryti, dabar reikia laukti eilėje į Registrų centrą ne mažiau divejų savaičių – lygiai tas pats norint gauti konsultaciją ,,Invegoje“. Visų tokių pavyzdžių čia neįmanoma išvardyti, nes pavargsite skaityti. Tačiau būtent šios tarsi ir „smulkmenos“ ir sukelia patį didžiausią ir teisėtą tų darbuotojų pasipiktinimą. Ir, kas blogiausia, žlugdo geras valdžios iniciatyvas.

Yra ir dar viena labai rimta, ir ne tik šios, bet ir kitų vyriausybių bėda, sakyčiau, virstanti valstybės nelaime, – tai bene didžiausios jau minėtos pagalbos verslui dalies nukreipimas per bankus. Visi, kas mąsto, jau seniai įsitikinę, kad bankai savo biurokratija jau pralenkė ir valdžios biurokratus. Bankai per šią visų nelaimę tik pasipelnys ir, be to, nukreips pagalbą ne ten, kur labiausiai reikia, o ten, kur jie norės. Jų niekas nekontroliuoja, jie elgiasi, kaip nori, ir Lietuvos valstybės ekonomikos nuosmukis juos mažiausiai jaudina, nes jie tarnauja savo valstybėms (nes visi didieji bankai ne Lietuvos). LR Prezidentas iškėlė bene aiškiausią ir svarbiausią iniciatyvą, kad dabar verkiant Lietuvai reikia valstybinio komercinio banko. Ir jeigu mūsų finansų ministras mažiau rūkytų, o daugiau mastytų, tai ne arogantiškai šią galimybę  neigtų (kaip tai daro jo buvęs darbdavys Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas), o kartu su juo, atsiraitoję rankoves, kibtų tokį banką kurti. Gal bent tai išpirktų jų iki šiol buvusį neveiklumą, ypač turiu mintyse Lietuvos banką.

Tai labai svarbūs, tiesiog neatidėliotini dabartinio laikotarpio darbai. O jeigu pažvelgtume bent kelerius metus į priekį, neišvengiamai prieitume prie būtinybės pradėti tartis dėl ekonominės valstybės sistemos pertvarkymo iš pagrindų. Manau, ši krizė labai akivaizdžiai pademonstravo, kad išgirtoji laisvoji rinka patyrė visišką fiasko. Juk ne valstybė, ne ministerijos perka dezinfekantą ar veido kaukes bei kitas sanitarines priemones – tuo turėtų aprūpinti rinka. O kur ji buvo, kai mums to gyvybiškai prireikė? Ir ką padarė privatininkai, atėjus nelaimei? Ogi dešimteriopai iškėlė deficitu tapusių apsaugos priemonių kainas! Taip kad reikalinga esminė kai kurių mums kaip dogma kalamų tiesų revizija. Būtinas geranoriškas (nors tuo sunku patikėti) dialogas apie mišrios ekonomikos – privačios ir valstybinės – teisę egzistuoti bei vartotojiškos ekonomikos modelio atsisakymą. Bet kadangi tai – svarbi ir plati tema, apie ją pakalbėsime kitą kartą.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Česlovas       2020-05-29 11:15

Protingas ir reikalingas straipsnis. O ką čia rašinėja konserų rašinėtojas stasys tai jo išmislai

T0mas J.       2020-05-28 20:02

Ekonominė krizė - ne dėl pandemijos (nes NĖRA jokios pandemijos).
Vyksta pasaulinio masto valstybinio skolinimosi afera, užsukta milijardierių.
Kai kurios šalys dar bandė nepasiduoti šiai beprotybei, bet nugalėjo pragmatizmas: „jei tik mes nesiskolinsim – kitos šalys mus pralenks ekonominiu gerbūviu“.  Mitas apie COVID - tik širma, nėra jokios pandemijos, įprastinius kasdienius mirusiuosius priskiria prie COVID aukų, klastoja skaičius – kai kurios šalys tai daro tiesiog virtuoziškai: Belgija, Italija, Ispanija. Jos skolinsis daug.
Sąmoningai varyti valstybę į ekonominę krizę ir skurdinti žmones,  palikti visus be medicinos paslaugų ištisiems mėnesiams - didelis nusikaltimas.
Skvernelį, Verygą ir Nausėdą reikia teisti.

Al.       2020-05-28 13:01

,,o kartu su juo [V.V.], atsiraitoję rankoves, kibtų tokį banką kurti.” +inoma, kaipgi be V.V. ?

stasys        2020-05-28 7:15

Iš būdos dusliu balsu .. smile Aš ne kaltas , kaltas Matulevičius šakėmis per vandenį čia tiek visko pribūręs . Anam ir valstybinį banką duok ir tuos 6.5 milijardo skolintu kuo greičiau visiems pravalgyti padalink , gal tas sotus pilvas privers visus grįžti į darbo rinkas ?  . Karantinas jau apslopo , jei jau norėjosi ka dalinti visuomenei reikėjo planus su sumomis paskelbti iš anksto kad žmonės žinotu ir galėtu planuoti .. o čia vis dar kalbama gal taip ar anaip ..Prezidentas siūlo teisingai mažinti mokesčius dirbantiems ,reikštu skatinti žmones grįžti į darbus .. bet skatinti reikia taip kad jaustųsi efektas . Žmogus rašo apie veikiančiu užsienio banko apetitus ? bet juk paramos programos skirstomos ne bankuose ? bankuose pervedami pinigai į nurodytas sąskaitas su to pačio Vasiliausko ar Šemetos parašu .  Ir taip prie kiekvieno teiginio . Aš tik paminėsiu viena gyvenimu patikrintą faktą , kai tik valdžia pakelia pensijas ar privalomas socialines išmokas..Max. esančios gyvenamuose rajonuose procentu kitu pakelia kainas , o jau po to viskas toliau ritasi .. branginant paslaugas . Ar tokio atsigavimo tikisi autorius ? abejoju ..tai jau socialinės lenktynės kuriose dalyvauja skolinti pinigai ir Lietuvos socialinės problemos .  Man iki to atrodė kam mes jau išaugome iš to LDDP-ė laikotarpio supratimo apie tvarkingai veikiančias socialines žirkles valstybėje .

prajuokino       2020-05-28 1:30

nykus KGB jefreitorius strevyzlovas (on že sąsys)) pasirodo, oho, - geriau už profesorių Matulevičių raukia ekonomikoje… Bū-ha-ha-ha-haaaaaa !!!
Marš į būdą, sąsiau ! Kiek kartų galima sakyt.

linas       2020-05-27 22:35

Tik NE Lietuvos banka. Sitokia korupcija salyje , visi daro kas ka nori. Tegu ateina vokeciu , pransuzu , austru , sveicaru bankai , tokie kuriais galima pasitiketi.

stasys        2020-05-27 20:12

Na negaliu aš ir ši karta praeiti . Juk nesunku buvo autoriui pasiklausyti Delfi tos pačios Šimonytės duoto interviu ? moteris gana aiškiai išdėstė su kuo sutinka gaivinant ekonomika o dėl ko ginčitusi .  Matulevičiaus neišmanydamas elementarios ekonomikos veiklos principu daro gėda jam , suprantu kodėl apsistojama ties tuo Brazauskiniu socialiniu modeliu kai valstybė dešimtmečiais biudžeto pinigus naudodavo kompensuodama kažkokias nesumokėtas socialines išmokas tai pensininkams tai dar kažkam ..  , todėl dabar praeiti pro šalį nepasišvaisčius skolintais jam labai sudėtinga .Gal autorius turi kokios neskelbtos patirties kurios pagrindu siūlo tokias naujoviškas priemones lipant iš krizės .? abejoju ! jo visos metodikos susiveda į greituju kreditu tiekiamas paslaugas ,.. kai žmonės siekdami didesnio vartojimo prisiskolina ne savu pinigėliu o paskui ..!! tiek jau to, niekam čia nerūpį tas rytoj ..svarbu dabar ir šiandien . Jei kišenėje užsiliko koks lišnas skolintas euras griekas butu jo neišleista už kampo aludėje ..juk svarbiausia skatinimas ekonomikos ir tas pasitenkinimo jausmas už gerai atlikta gera darbą su savo malonumu .  Geras generolas , mūšio sąlygomis, iki paskutinio laiko turima rezervą , o čia burnos prasižiojo ir pasipylė  ... reikia vartoti reikia vartoti .. Taip taip mielieji pirkite ir toliau sau nereikalingus daiktus kaip prie sovietu .. juk valgyt anie neprašo o lišna pora batu galima bus ir nabašniku būnant sunešioti .

Nuomone       2020-05-27 18:29

Kubilių ir Simonyte reikia teisti,padarius Lietuvai miljardine žalą.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-05-27 18:24

2003 sausio 23, 
Algimantas Matulevičius nedalyvavo balsavime dėl konstitucijos 47 straipsnio keitimo. Tai yra nesipriešino bemaž didžiausios aferos įgyvendinimui pagal klaikią idėją – žemė užsieniečiams, o ne piliečiams. 2003 sausio 23-iosios aferistų bendrininkui Algimantui Matulevičiui dera pati didžiausia bausmė – tremtis iš Lietuvos (su Lietuvos pilietybės panaikinimu).
Reik paskelbti registrų centro duomenis - kiek svetimšalių aferistų žemgrobių yra dabar Lietuvoje.
_______________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių.
2020 gegužės 27


Rekomenduojame

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.