Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė

Alfonsas Vaišvila. Kam naudinga kalbą apie batus pakeisti šnekėjimu apie ratus?

Tiesos.lt siūlo   2019 m. vasario 23 d. 18:56

12     

    

Alfonsas Vaišvila. Kam naudinga kalbą apie batus pakeisti šnekėjimu apie ratus?

Pro Patria

Paskyrus 2019 m. M. Ivaškevičiui nacionalinę premiją už romaną „Žali“, kuriame yra epizodų, menkinančių ar kitaip žeminančių laisvės kovų vadovų (Jono Žemaičio, Juozo Kasperavičiaus…) orumą (aprašo jų nepadorius ir net nusikalstamus veiksmus seksualinio gyvenimo srityje), pasipiktino ne tik rezistentai. Ir papiktino ne pats M. Ivaškevičiaus romanas, o valstybės pozicija romano atžvilgiu. „Meistriškai pažeminai laisvės kovų vadovų asmenybes, še – tau premija, kad ir toliau su nuotaika šia linkme darbuotumeisi, o jūs, kiti, orientuokitės į nacionalinės premijos laureatą ir džiaukitės gavę dar vieną sektiną pavyzdį“.

Šitaip mums pataria ne tik valstybinė Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija (pirmininkė prof. V. Daujotytė), bet ir kiti juridiniai ar fiziniai asmenys. Tai Lietuvos dramos teatras, rekomendavęs šį veikalą nacionalinei premijai, Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba, kai kurie intelektualai su Tomu Venclova priešakyje. Prieš šios premijos skyrimą protestavusius jie pasmerkė, kaip besikėsinančius į asmens kūrybos laisvę, garantuotą Konstitucijos, o Lietuvos Prezidentė, įteikdama šią premiją, teisę niekinti laisvės kovotojus grindė požiūrių įvairovės būtinybe ir ragino Lietuvos žmones „gerbti įvairovę, nes kitaip galima prarasti viską“.

Šiame premijos skyrimo gynėjų mąstyme atsitiko tai, ką liaudies išmintis vadina: „vieni apie batus, kiti – apie ratus“. Įrodymų logika tai vadina mąstymo klaida ignoratio elenchi (tezės pakeitimu): kai premijos pagrįstumo įrodinėjimas slaptai pakeičiamas asmens teisės į kūrybos laisvę arba teisės į nuomonių įvairovę būtinumo įrodinėjimu. Kad protestuotojai protestavo ne prieš individualią kūrybos laisvę ir ne prieš  požiūrių įvairovę, rodo tas faktas, jog M. Ivaškevičiaus kūrinys pasirodė 2002 m. ir niekas iki šiol dėl jo neprotestavo, nesikreipė į Generalinę prokuratūrą, nėjo šūkauti nei prie autoriaus, nei prie leidėjo langų, nežinia, ar iš vis kas nors turėjo kokių nors viešai reiškiamų pretenzijų pačiam autoriui. Laisvoje šalyje gali rašyti ką nori R. Vanagaitė, gali ir M. Ivaškevičius, nors su šitaip suprantama absoliučia „laisvų raštų“ laisve ir „nuomonių įvairove“ kažkodėl nenori sutikti Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 154-155 straipsniai (šmeižimas, įžeidimas) ar Civilinio kodekso II skyriaus 2.24 str. norma, garantuojanti asmeniui jo garbės ir orumo gynimą.

Bet šį kartą ne apie atsakomybę, o apie ydingą mąstymą. Kūrybos laisvė demokratinėje visuomenėje yra asmeninis kiekvieno kūrėjo reikalas: autorius gali rašyti visuomenei priimtinus ir nepriimtinus dalykus. Tokia yra demokratijos logika. Bet neturi stebinti ir tai, jei Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos nutarimas būtų skundžiamas administraciniam teismui. Tai įeina į tą pačią demokratijos logiką.

Problema prasideda ne su „kūrybos laisve“, o su jos kūrinių valstybiniu pripažinimu. Premijuodama M. Ivaškevičiaus romaną „Žali“, kaip visumą, valstybė premijavo ir tas romano siužeto dalis, kuriose žeminamos konkrečių laisvės kovotojų (J. Žemaičio, J. Kasperavičiaus) asmenybės. O tai reiškia, jog šiai autoriaus nuostatai pritariama pačiu aukščiausiu valstybės lygmeniu, o toks partizanų vaizdavimas priskiriamas prie valstybės skatinamų vertybių. Į šią valstybės akciją aktyviai reagavo kai kurios visuomeninės organizacijos tik todėl, kad demokratinėje visuomenėje kiekvienas pilietis, kaip mokesčių mokėtojas, turi teisę paklausti, kokioms vertybėms skatinti, propaguoti valstybė naudoja jo, kaip mokesčių mokėtojo, darbą?

M. Ivaškevičiaus pasirinktos priemonės partizanų vadams žeminti savo veiksmingumu gerokai viršija sovietų naudotas. Anie partizanams žeminti, kaip žinia, naudojo politinį kriminalinį „banditų“ metodą, daugeliui visuomenės menkai veiksmingą. Premijuoto veikalo autorius tam pačiam tikslui pasirinko Vakarų liberalų sukurtą, žymiai literatūriškesnį, modernesnį ir giliau asmenybės žmogiškąją vertę žeidžiantį seksocentristinį metodą ir laimėjo valstybės premiją. Tai, manau, turėtų pradžiuginti partizanams neapykantą jautusių emgėbistų, stribų, buvusios komunistinės nomenklatūros anūkus ir ypač - Kremliaus ideologus, Lietuvos partizanų niekinimą laikančius pagrindine savo antilietuviškų  diversijų tema. Jie dabar galės sakyti: „Štai jūsų nauja „savų šaudymo į savus“ versija, pripažinta net nacionaline premija“. Ta linkme einant, belieka tik laukti, kada abstrakčios „žodžio ir kūrybos laisvės“ ar „įvairovės“ gynimo vardan atsiras panašus romanas ir panaši valstybės reakcija ir apie sausio 13-osios gynėjus.

Lietuvos Prezidentė, šio veikalo premijavimą, kaip minėta, teisino būtinybe gerbti nuomonių, gyvenimo būdų įvairovę. Bet nebandė savęs paklausti, kokių vertybių įvairovę ji ragina ginti. Bet kokių? Jei svarbu tik pati „įvairovė“ be konkretaus socialinio turinio, tai iš kur ši vertybėse pasimetusi valstybė gauna teisę bausti nusikaltėlius, persekioti paleckius, titovus… jei jų pareiškimai ir veiksmai, pagal tą pačią abstrakčios įvairovės gynėjų logiką, tėra skirtingi tos pačios įvairovės pasireiškimai. Jei įvairovė - tik abstrakti, tai viskas leistina. Tada ir minėti paleckiai, titovai su savo antilietuviška veikla - teisėti tos pačios įvairovės kūrėjai. Teisė skirti nacionalines premijas partizanus niekinantiems kūriniams tada yra lygiai taip pat teisėta, kaip ir teisė premijuoti partizanus šlovinančius kūrinius. Juk pagal kraštutinio liberalizmo logiką, viena nuomonė nėra pranašesnė už kitą, teisuolio gyvenimo būdas nėra vertingesnis už nusikaltėlio gyvenimo būdą, o partizano kova už savo Tėvynės laisvę nėra vertingesnė už kolaboranto talkinimą okupantui. Mat liberalui vardan abstrakčios „įvairovės“ atrodo vienodai gera gyventi tiek laisvėje, tiek ir nelaisvėje. Tada ir tos pačios Lietuvos ordinais gali būti apdovanojami ne tik partizanai, bet ir juos persekioję kagėbistai. Disidentas Algirdas Patackas 2008 m. atsisakė nuo Lietuvos valstybės apdovanojimo Vyčio Kryžiaus ordinu tik todėl, kad tokiu pat ordinu Lietuvos Prezidentas V. Adamkus 2008 m. apdovanojo ir A. Patacką tardžiusį KGB tardytoją. Jei M. Ivaškevičius būtų pasekęs A. Patacko pavyzdžiu, tai, kaip sąmoningas pilietis, būtų apgynęs ne tik individualios kūrybos laisvę, bet ir nesąmoningą valstybę nuo gėdos, į kurią tą valstybę pastūmėjo jos vertybinis pasimetimas.

Valstybės toleravimas abstrakčios, beprincipės nuomonių, gyvenimo būdų įvairovės, jos skatinimas nacionalinėmis premijomis džiugina Lietuvos nedraugus, kartu sujaukia žmonių protus, trukdo jiems vertybiškai apsispręsti, iš vidaus slopina tautos moralines, patriotines galias, skatina valstybės mastu formuoti nepatrauklų laisvės kovotojų įvaizdį, kad jaunimas netektų jį Tėvynės gynimui įkvepiančių pavyzdžių. Tai kaip tik ir gali būti viena iš tų vidaus priežasčių, dėl kurių ir galime „prarasti viską“. Jei negerbiami laisvės kovotojai, tai tada nėra nieko Lietuvoje, kas būtų vertas pagarbos, nėra ir vertybių, ant kurių būtų kuriama Lietuvos valstybės ateitis, nes pasirodo kovoti dėl laisvės, tai rizikuoti patekti į nepatraukliųjų sąrašą.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-02-25 15:11

Rekomenduoju paskaityti, nes artėja REFEREN DŪMAI, dūmai, dūmai. Nejuokauju, tikri dūmai, arba kitaip tariant miglą į akis pučia…

https://www.laisvaslaikrastis.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=8195:lr-seimui-del-lr-kt-pirmininko-dainiaus-zalimo-apkaltos&catid=31&Itemid=101

Patarimas       2019-02-25 10:26

  Mariuk, aprašyk tikrais vardais (jei esi toks drąsus) mums vadovaujančių nuotykius. tik paskubėk.

pritariu       2019-02-25 9:34

Pritariu Almantui- labai svarbu rinkimuose neišsklaidyti balsų.Turime susitelkti ir vieningai balsus atiduoti už——  ARVYDĄ JUOZAITĮ——  Tai nereiškia, kad mums Puidokas netinka.Bet iš dviejų gerų reikia rinktis tą, kuris turi didesnius šansus laimėti…Tas pats ir EP rinkimuose .Už VYTAUTĄ RADŽVILĄ.

Žodžio laisvė...       2019-02-24 18:51

Jeigu taip,tai būkite prakeikti okupantų koloborantai,Tėvynės Lietuvos išdavikai,
patriotų apšmeižikai.O komisija,kuri nutarė apdovanoti niekšingą chamą nuo šio momento turi būti panaikinta.Naujas Kultūros Ministre,ar nemanai, kad apie tavo
dar naują mundūrą nusišluostė kai kas savo purvinus batus?Ar ne manai, kad turėjai
atsisakyti sudalyvauti tokioje ceremonijoje?Išmok kai kada pasakyti žodį - NE.Išmok
gerbti pats save ir to pareikalauk iš kitų.Tokių kartų  per tavo gyvenimą bus dar ne vienas.Nebūk nuolankus kitų įsakymų vykdytojas.Kitaip išgirsi,kad nenorės su tavimi eiti į žvalgybą.

Norėtume kaip galina dažniau       2019-02-24 18:49

girdėti prof. Vaišvilos nuomonę, pasigendame šio išmintingo autoriaus publicistikos straipsnių, o jie, kaip šis, yra puikūs.

teisus autorius       2019-02-24 13:31

Autorius teisus!

Almantas       2019-02-24 11:46

Beveik visi puikiai suprenta kas yra kas.Taigi arteja rinkimai bandykime SUSIGRAZINTI VALSTYBE!!!Matote,kad sistema musu bijo ir bando isskaidyti jegas.Buvo vienas Juozaitis dabar Puidokas jau balsai issiskirstys.Reikia apsispresti uz ka ir dar labai svarbu darosi europarlamento rinkimai i ka anksciau niekas demesio nekreipdavo.Valstybe susigrazinti imanoma,tik reikia buti protimgiems ir VIENINGIEMS

Kodel       2019-02-24 11:29

tokia rasliava ir jos kurpytojai yar Lietuvoje ne tik toleruojami, bet ir premijuojami?Jeigu Lietuvoje, pagal sklaidos teiktus duomenis, menamai, buvo apie 200tukst kgb klapciuku, tai jie i Marsa po 1991 metu neiskrdo.Visi ,kurie buvo zinomi, islaptinti 75 metams.O kiek dar neislapptintu ir neissislaptinusiu.Stai jums ir vaizdelis, kokioje visuomeneje gyvename.Ar jie visi dabar nuobodziaudammi kojines mezga?Visiskas aiskumas pagl komentrus, kur siauteja troliai, ir pagal provokacines knygas, straipsnius.Galimai, Lietuvoje nuo bomzo iki aukstuju ribu gali buti “dirbanciu savo darba”.Judosiaus.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-02-24 5:33

Vieno sovietinio būrio atstovė apdovanota ordinu ir galimai dalyvavo Kaniukų kaimo sunaikinime. Kai stribai valdo Lietuvą, tai ir šitems “Žali” apdovanojimas priklauso. Nuomonių įvairovė yra ir internete. Kaip teko matyti net su tokiu pavadinimu: kak platnaja prostitutka stala prezidentom Litvy. Už tai turėtų buti tokia nuomonė apdovanota, nes tikrai yra skirtinga nuo kitų.
Taip ir gyvename, kai komunistai kgbistai antikonstitcininkai yra užgrobę valdžią Lietuvoje.

Al.       2019-02-24 0:55

Viskas taip. Ir priedo laureatų kūrinius, aišku, įtrauks į mokyklines programas.O juos pačius paskirs į komisiją, tęsti jų juodą darbą.

vienintelis       2019-02-24 0:08

Lietuvoj teisininkas - mokslininkas, kurio logika triuškinanti ir unikali Lietuvoj, tai Alfonsas Vaišvila. Jo straipsnis 9-iais buvo vienintellis ir unikalus. visi kiti apgailetini falyvi liliputai.

Ne Valstybė       2019-02-23 19:55

o valdžiukė su padlaižiais toleruoja ir proteguoja tas NESĄMONES…....

Rekomenduojame

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Almantas Stankūnas. Ar jis ir Co yra diplomatai ar Rusijai ir Vokietijai naudingi joms dirbantys idiotai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.