
Griūna mano planai!!!
Agnė Širinskienė (žemiau jos paaiškinimas) tvirtina, kad tiesioginių mero rinkimų neliks, nes valdantieji užsiima jau metus visokiais š..., bet per rudens sesiją nerado laiko Konstitucijos pataisai priimti
TIESIOGINIŲ MERŲ RINKIMŲ NELIKS, KAIP KAD NELIKO IR REFERENDUMO ĮSTATYMO?!
Tiesioginių merų rinkimų įteisinimui jau nebeliko laiko – pavėluota. Kodėl? Paskaičiuokime.
2022 metų kovą liks vieneri metai iki artimiausių savivaldybių tarybų ir metų rinkimų. Jie tikėtini 2023 m. kovą. Europos Tarybos Venecijos komisija, šios Tarybos patariamoji institucija konstitucinės teisės klausimais, nurodo, kad teisės aktų pakeitimai, apimantys esminius rinkimų klausimus, turi būti priimti ne vėliau, kaip likus vieneriems metams iki rinkimų. Toks yra europinis konsensusas ar auksinė taisyklė, taip bepavadintume. Vadinasi, tiesioginius merų rinkimus reguliuojantys teisės aktai turi būti priimti iki 2022 metų kovo mėnesio. Tik tuomet ant rinkimų reguliavimo nekris nelegitimumo šešėlis.
O kaip yra dabar?
Priimti Konstitucijos pataisas, būtinas norit įteisinti tiesioginius merų rinkimus, neskubama. Bet tam trukdo ne nepaprastoji padėtis, kurios metu Konstitucija negali būti keičiama, o valdančiųjų įjungta vėžlio žingsnio pavara. Gruodžio mėnesį, sprendžiant dėl nepaprastosios padėties pratęsimo, buvo galima daryti pertrauktą nepaprastosios padėties režime ir surengti pirmąjį balsavimą už Konstitucijos pataisų priėmimą. To nebuvo padaryta. Neaišku kodėl, bet pirmasis priėmimo balsavimas nusikels į sausio mėnesį.
Pagal Seimo statutą, keičiant Konstituciją būtini du balsavimai priėmimo stadijoje. Antrasis – po trijų mėnesių pertraukos nuo pirmojo. Taigi, Konstitucija bus pakeista anksčiausiai balandžio mėnesį, kai jau bus likę mažiau nei metai iki rinkimų.
Konstitucijos pataisos įteisins tik tiesioginius mero rinkimus, kaip principinę nuostatą, tuo tarpu visos esminės detalės – mero statusas, jo rinkimų tvarka – turės būti apibrėžtos tiek Vietos savivaldos įstatyme, kurio projekto dar niekas nematė, tiek ir Rinkimų kodekse, kurio priėmimo tvarka bus sudėtinga, nes tai, vėlgi, konstitucinis įstatymas. Taigi, viskas nusikels laike dar arčiau link rinkimų, neišlaikant Venecijos komisijos vienerių metų termino.
Kaip pati Venecijos komisija teigia, vienerių metų terminas yra svarbus demokratijai ir rinkimų reguliavimo stabilumui, kad visos dalyvaujančios politinės jėgos spėtų pasirengti „žaisti“ pagal naujas rinkimų taisykles. Terminas svarbus ir rinkėjui, kad jis spėtų susipažinti su pokyčiais ir nesijaustų politikų manipuliuojamas prieš pat rinkimus.
Tiems, kas šiuo metu formuoja Seimo darbotvarkę, demokratija ir demokratinės žaidimo taisyklės nėra svarbu. Valdantiesiems jau pavyko atimti iš Tautos jos valios pareiškimo – referendumo – reguliavimą. Visi, kas kalba, jog tai didžiulė žmogaus teisių problema, tradiciškai išvadinti prorusiškais. Tačiau iš visko panašu, kad ir tiesioginius merų rinkimus valdantiesiems, kaip kokiam Grinčui, pavogti iš žmonių pavyks. Sakyčiau, jau pavyko. Netrukus galėsim stebėti, kaip Grinčas nusiplauna rankas ir ieško atpirkimo ožio.
Nežinau, gal susidaro klaidingas įspūdis, bet toks manipuliavimas rinkimų teise jau ima kvepėti autoritariniu režimu, diktatūros priešaušriu. Kuo nori, bet tikrai ne demokratiniais principais paremta valdžia ir atsakingu valdymu.
Parašyk komentarą
Komentarai
Europos Tarybos patariamoji komisija ne šventą karvė,kad būtina laikytis jos patarimų.Kaip Europos Tarybos niekas nerinko,taip jos ir patarimų komisija yra nieko nerinkta.Todėl negali atstovauti visų ES valstybių reikalams.Jei Lietuva kadaise būtų dairiusis į visokias patariamąsias Tarybas,tai niekada nebūtų paskelbusi savo Nepri-
klausomybės nuo TSRS.Mažiau dairykitės patarėjų,o gyvenkit Lietuvos reikalų gyvenimu.
Seimo nariams ,atrodo,ne tas galvoje.Jie dabar sprendžia labai svarbų reikalą - kaip padaryti taip,kad nepasiskiepijusiems Seimo nariams neleisti įeiti į Seimą.Čmilė irgi suka galvą dėl Galimybių paso vaikams ir skiepus jiems.Jai nerūpi nei Referendumo įstatymas,nei rinkimai,nei kiti Lietuvos valstybei svarbūs klausimai.Uždrausti Seimo nariams įeiti į Seimą yra Konstitucijos ir priesaikos sulaužymas.Ar jie ten turi proto galvose???
Nereikėtų vertinti kažkokių Venecijos komisijos patarimų. Kaip chebra užsimanys, taip ir padarys. Ir iš vis, kam rūpi tie merai, jei Stambulo konvencija yra svarbiau ir ko gero ateityje išvis net parodomųjų rinkimų gali nebūti:)