Savivalda

Aleksandras Nemunaitis. Tiesioginių merų rinkimų įteisinimui jau nebeliko laiko

Tiesos.lt redakcija   2021 m. gruodžio 23 d. 11:39

2     

    

Aleksandras Nemunaitis. Tiesioginių merų rinkimų įteisinimui jau nebeliko laiko

Griūna mano planai!!! smile

Agnė Širinskienė (žemiau jos paaiškinimas) tvirtina, kad tiesioginių mero rinkimų neliks, nes valdantieji užsiima jau metus visokiais š..., bet per rudens sesiją nerado laiko Konstitucijos pataisai priimti smile

TIESIOGINIŲ MERŲ RINKIMŲ NELIKS, KAIP KAD NELIKO IR REFERENDUMO ĮSTATYMO?!

Tiesioginių merų rinkimų įteisinimui jau nebeliko laiko – pavėluota. Kodėl? Paskaičiuokime.

2022 metų kovą liks vieneri metai iki artimiausių savivaldybių tarybų ir metų rinkimų. Jie tikėtini 2023 m. kovą.  Europos Tarybos Venecijos komisija, šios Tarybos patariamoji institucija konstitucinės teisės klausimais, nurodo, kad teisės aktų  pakeitimai, apimantys esminius rinkimų klausimus, turi būti priimti ne vėliau, kaip likus vieneriems metams iki rinkimų. Toks yra europinis konsensusas ar auksinė taisyklė, taip bepavadintume.  Vadinasi, tiesioginius merų rinkimus reguliuojantys teisės aktai turi būti priimti iki 2022 metų kovo mėnesio. Tik tuomet ant rinkimų reguliavimo nekris nelegitimumo šešėlis.

O kaip yra dabar?

Priimti Konstitucijos pataisas, būtinas norit įteisinti tiesioginius merų rinkimus, neskubama. Bet tam trukdo ne nepaprastoji padėtis, kurios metu Konstitucija negali būti keičiama, o valdančiųjų įjungta vėžlio žingsnio pavara. Gruodžio mėnesį, sprendžiant dėl nepaprastosios padėties pratęsimo, buvo galima daryti pertrauktą nepaprastosios padėties režime ir surengti pirmąjį balsavimą už Konstitucijos pataisų priėmimą. To nebuvo padaryta. Neaišku kodėl, bet pirmasis priėmimo balsavimas nusikels į sausio mėnesį.

Pagal Seimo statutą, keičiant Konstituciją būtini du balsavimai priėmimo stadijoje. Antrasis – po trijų mėnesių pertraukos nuo pirmojo. Taigi, Konstitucija bus pakeista anksčiausiai balandžio mėnesį, kai jau bus likę mažiau nei metai iki rinkimų.

Konstitucijos pataisos įteisins tik tiesioginius mero rinkimus, kaip principinę nuostatą, tuo tarpu visos esminės detalės – mero statusas, jo rinkimų tvarka – turės būti apibrėžtos tiek Vietos savivaldos įstatyme, kurio projekto dar niekas nematė, tiek ir Rinkimų kodekse, kurio priėmimo tvarka bus sudėtinga, nes tai, vėlgi, konstitucinis įstatymas. Taigi, viskas nusikels laike dar arčiau link rinkimų, neišlaikant Venecijos komisijos vienerių metų termino.

Kaip pati Venecijos komisija teigia, vienerių metų terminas yra svarbus demokratijai ir rinkimų reguliavimo stabilumui, kad visos dalyvaujančios politinės jėgos spėtų pasirengti „žaisti“ pagal naujas rinkimų taisykles. Terminas svarbus ir rinkėjui, kad jis spėtų susipažinti su pokyčiais ir nesijaustų politikų manipuliuojamas prieš pat rinkimus.

Tiems, kas šiuo metu formuoja Seimo darbotvarkę, demokratija ir demokratinės žaidimo taisyklės nėra svarbu. Valdantiesiems jau pavyko atimti iš Tautos jos valios pareiškimo – referendumo – reguliavimą. Visi, kas kalba, jog tai didžiulė žmogaus teisių problema, tradiciškai išvadinti prorusiškais. Tačiau iš visko panašu, kad ir tiesioginius merų rinkimus valdantiesiems, kaip kokiam Grinčui, pavogti iš žmonių pavyks. Sakyčiau, jau pavyko. Netrukus galėsim stebėti, kaip Grinčas nusiplauna rankas ir ieško atpirkimo ožio.

Nežinau, gal susidaro klaidingas įspūdis, bet toks manipuliavimas rinkimų teise jau ima kvepėti autoritariniu režimu, diktatūros priešaušriu. Kuo nori, bet tikrai ne demokratiniais principais paremta valdžia ir atsakingu valdymu.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Žodžio laisvė...       2021-12-23 16:29

Europos Tarybos patariamoji komisija ne šventą karvė,kad būtina laikytis jos patarimų.Kaip Europos Tarybos niekas nerinko,taip jos ir patarimų komisija yra nieko nerinkta.Todėl negali atstovauti visų ES valstybių reikalams.Jei Lietuva kadaise būtų dairiusis į visokias patariamąsias Tarybas,tai niekada nebūtų paskelbusi savo Nepri-
klausomybės nuo TSRS.Mažiau dairykitės patarėjų,o gyvenkit Lietuvos reikalų gyvenimu.
Seimo nariams ,atrodo,ne tas galvoje.Jie dabar sprendžia labai svarbų reikalą - kaip padaryti taip,kad nepasiskiepijusiems Seimo nariams neleisti įeiti į Seimą.Čmilė irgi suka galvą dėl Galimybių paso vaikams ir skiepus jiems.Jai nerūpi nei Referendumo įstatymas,nei rinkimai,nei kiti Lietuvos valstybei svarbūs klausimai.Uždrausti Seimo nariams įeiti į Seimą yra Konstitucijos ir priesaikos sulaužymas.Ar jie ten turi proto galvose???

O gal       2021-12-23 15:03

Nereikėtų vertinti kažkokių Venecijos komisijos patarimų. Kaip chebra užsimanys, taip ir padarys. Ir iš vis, kam rūpi tie merai, jei Stambulo konvencija yra svarbiau ir ko gero ateityje išvis net parodomųjų rinkimų gali nebūti:)

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.