Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius: Petras Baršauskas pažeidė akademinę etiką ir įstatymus

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 18 d. 14:44

3     

    

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius: Petras Baršauskas pažeidė akademinę etiką ir įstatymus

Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius dr. Vigilijus Sadauskas, išnagrinėjęs 2017 m. rugpjūčio 28 d. gautą skundą dėl Kauno technologijos universiteto akademinės bendruomenės nario galimų akademinės etikos pažeidimų, nusprendė: Petras Baršauskas pažeidė akademinę etiką ir įstatymus, skelbiama
šios tarnybos interneto svetainėje. Čia paskelbtas ir Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus 2017 m. spalio 17 d. sprendimas Nr. SP-22 „Dėl Petro Baršausko akademinės etikos pažeidimo“ (ČIA), ir 9 jo priedai (nuorodas rasite ČIA). Kviečiame susipažinti su Tarnybos išplatintu pranešimu spaudai.

Kontrolierius 2017 m. rugsėjo 26 d. atliko A. A. A. pranešime nurodytų autorių leidinių su Monografija palyginimą parengė sutapčių analizę.

Pažymėtina, kad Kontrolierius, atlikdamas tyrimą, rankiniu būdu lygino Monografiją ir jos pagrindu parengtą santrauką tik su tais originaliais mokslo leidiniais, kuriuos nurodė Pareiškėjas savo pranešime, nes Kontrolieriui nesuteikta galimybė prisijungti prie tarptautinių ir nacionalinių sutapčių patikros sistemų, nėra laisvos prieigos prie elektroninių mokslinių duomenų bazių (bibliotekų). Dėl šių priežasčių Kontrolierius kreipėsi į mokslo ir studijų institucijas ir gretino tik tuos leidinius, kurie buvo pateikti.

Atlikus Monografijos palyginimus su gautais leidiniais nustatyta:

- sutaptys su kitais leidiniais aptiktos ne pavienėse dalyse, bet visoje Monografijoje (žr. sprendimo 1–6 priedus);
- Monografijos sutaptys su kitais leidiniais nėra išskirtos kabutėmis ar kitais skiriamaisiais ženklais. Nuo likusios teksto dalies sutaptys neskiriamos naudojant kitokį šriftą ir / ar kitus stiliaus ir formatavimo įrankius;
- Monografijos sutaptys su kitais leidiniais pateikiamos kaip paties autoriaus mintys arba nurodant trečių autorių kūrinius. Atvejai, kai nurodomi leidiniai yra tie patys, kuriuose aptinkama sutapčių, yra reti (žr., pvz., sprendimo 5 priedą);
- sutaptys yra plačios apimties, palygintuose leidiniuose aptinkamos tapačios teksto dalys, paveikslai ir lentelės. Dažnai skiriasi sutampančių dalių pateikimo eiliškumas palygintuose leidiniuose, išskyrus sutapimus tarp Monografijos ir 3-io, 6-o leidinių (žr. sąrašą aukščiau). Sutaptys tarp Monografijos ir 3-io leidinio turinio atžvilgiu yra nuoseklios, išskyrus dvi straipsnio pastraipas. Sutaptys tarp Monografijos ir 6-o leidinio yra nuoseklios ir apima 40–50% 6-o leidinio teksto;
- sutaptys tarp palygintų leidinių iš esmės pažodinės.

Monografijoje aptinkamos sutaptys nuo kitų kūrinių skiriasi:
a) skyryba, pavieniais simboliais (pavyzdžiui, monografijos 38 psl. ir 1-o leidinio 99 psl.);
b) žodžių rašymo forma (pavyzdžiui, monografijos 95 psl. ir 1-o leidinio 134 psl.);
c) pavieniais ir / ar kontekstualią reikšmę turinčiais žodžiais ir žodžių junginiais (pavyzdžiui, Monografijos 99 psl. ir 1-o leidinio 132–133 psl. sutaptyje aptinkami skirtingi žodžiai – ir ),
d) pastraipų forma (sutaptys apima ne visą pastraipą ir / ar pastraipa sutampa su keliomis pastraipomis);
e) papildomų nuorodų į kitus kūrinius, kurių nėra lyginamuose tekstuose, įtraukimu.

Atlikus Monografijos pagrindu parengtos santraukos palyginimus su gautais leidiniais, nustatyta:

- sutaptys su kitais leidiniais aptiktos santraukos dalyse, kuriose apžvelgiamas Monografijos turinys (žr. 7–9 priedus);
- santraukos sutaptys su kitais leidiniais nėra išskirtos kabutėmis ar kitais skiriamaisiais ženklais, nuo likusios teksto dalies jos neskiriamos naudojant šriftą ir / ar kitus stiliaus ir formatavimo įrankius;
- santraukos sutaptys su kitais leidiniais pateikiamos kaip paties autoriaus mintys, išskyrus vieną nuorodą į 4-ą leidinį (žr. sprendimo 8 priedą);
- lyginant su Monografija, pažodinės sutaptys santraukoje aptinkamos retai.

Atlikus Monografijos ir jos pagrindu parengtos santraukos palyginimus, Kontrolierius nustatė:

Petras Baršauskas Monografiją ir jos pagrindu parengtą santrauką parengė naudodamasis kitų autorių intelektiniais kūriniais, Monografiją ir jos pagrindu parengtą santrauką pateikė kaip savo Habilitaciniam komitetui, pagal kurio išvadą jam buvo suteiktas habilituoto mokslų daktaro laipsnis neapibrėžtam laiku. Tokiu būdu Petras Baršauskas pažeidė profesinės etikos (akademinio sąžiningumo) principą, įtvirtintą Mokslo ir studijų įstatymo 39 straipsnio 5 dalies 1 punkte (galiojusio nuo 2002 m. liepos 3 d. iki 2009 m. gegužės 12 d), kuriame nustatyta, kad mokslininkai ir kiti tyrėjai privalo laikytis mokslinės ir profesinės etikos normų.

Atsižvelgiant į tai, kad mokslo laipsnis lemia ir tęstinę galimybę naudotis juo iki šiol, konstatuotina, kad Petras Baršauskas pažeidė Mokslo ir studijų įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 2 ir 9 punktuose įtvirtintus akademinės etikos ir intelektinės nuosavybės teisių užtikrinimo principus ir KTU akademinės etikos kodekso 3.8 papunktyje įtvirtiną akademinio sąžiningumo principą ta dalimi, kurioje nustatyta, kad akademinis sąžiningumo principas remiasi pagarba intelektinei nuosavybei, ir 3.9.1 papunktį ta dalimi, kurioje nustatyta, kad akademiniam sąžiningumui prieštarauja plagijavimas.

Supažindiname ir su Lietuvos Respublikos akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus 2017 m. spalio 17 d. sprendimo Nr. SP-22 „Dėl Petro Baršausko akademinės etikos pažeidimo“ rezoliucine dalimi:

Kontrolierius, išanalizavęs ir įvertinęs pateiktą informaciją ir ją patvirtinančius dokumentus
bei teisinį reglamentavimą, ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 17
straipsnio 11 dalies 1, 2, 5 ir 6 punktais, n u s p r e n d ė:
1. Informuoti Pareiškėją, Petrą Baršauską, KTU steigėją, VGTU, VU, KTU, Švietimo ir mokslo ministeriją apie nustatytus Petro Baršausko akademinės etikos pažeidimus.
2. Įpareigoti VGTU atšaukti sprendimą dėl aukštojo mokslo kvalifikacijos Petrui Baršauskui suteikimo.
3. Informuoti Kultūros ministeriją, Švietimo ir mokslo ministeriją, Teisingumo ministeriją ir Lietuvos mokslo tarybą apie asmenis, nukentėjusius autorius nuo Petro Baršausko akademinės etikos pažeidimų.
4. Informuoti Generalinę prokuratūrą apie nustatytą Petro Baršausko veiką, turinčią nusikalstamos veikos požymių.

Ar P. Baršauskas, naujosios KTU Tarybos sprendimu vis dar einantis KTU rektoriaus pareigas, šį Kontrolieriaus sprendimą skųs, dar nepranešama.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jules       2017-10-19 10:00

Na va, visgi yra padorių ir jaunų žmonių, kuriems visi čia mes turime padėkoti. Gal vieną dieną ateis galas tai Melo epochai. Bet kol liberoidai „Ready to Win“(pasirengę apgauti) - sunku bus.

Arvydas       2017-10-19 9:13

Pagarba Vigilijui Sadauskui. Tik bijau, kad sistema “suvirškins” jį, o ne P.Baršauską. Duok Dieve, kad būčiau neteisus.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-10-18 17:04

Negaliu suvokti, kad štai “Akademinės etikos ir procedūrų kontrolierius” ėmė ir teisingai viską sustatė į padorias vėžes. Kažkoks stebūklas. Kodėl? Ogi todėl, kad KTU Senatas pademonstravo TYLĄ. KTU senoji taryba net parėmė....sakė nėra reikalo atsistatydinti. Visos, visos Lietuvos Rektorių konferencija… o tai visi visi visi Lietuvos universitetų rektoriai… pagalvokite, ne šiukšlių surinkėjai,  ne kriminaliniai… pademonstravo visišką nesusigaudymą ir nutarė.....ką gi jie nutarė... ogi nutarė kurti naujus etikos reikalavimus, mat pagal senus VOGTI negalima…. tai kaip tie naujieji etikos reikalvaimai atrodys? Ir taip išmąstė, ne prie šiūkšlių dėžių besirungiantys asmenys, taip išmąstė Lietuvos universitetu rektoriai. Negalima paneigti idėjos, kad jie visi tokie….. kaip P.Baršauskas sakė... jeigu jau taip, žiūrėkime plačiau, gaudykite kitus, mane paskutinį...smile Vagies svajonė. Taigi “Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus” sprendimas yra tikras STEBŪKLAS, lašelis tyro gintaro purvinoje melo jūroje.


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Arūnas Gumuliauskas. Minint Steigiamojo Seimo šimtmetį

Povilas Gylys rekomenduoja. Apie zuikius ir valstybę

Istorikas Artūras Svarauskas apie Steigiamojo Seimo šimtmetį

Vytautas Sinica. Ironiška – nemirtinga neteisingai mąstančiųjų persekiojimo dvasia atgimsta sovietmetį tyrinėjančių galvose

Lietuvos Respublikai – 100! Gabrielės Petkevičaitės-Bitės žodis pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje

Vytautas Sinica. „Ne, vaikas nėra kolektyvinė mūsų visų atsakomybė“

Kaip iš Neringos Venckienės namų buvo pagrobta Deimantė Kedytė – dalijamės vaizdo įrašu ir Karolio Venckaus komentarais (video)

Algimantas Rusteika. Pasislėpti nepavyks niekam

Marijos radijas: Ar esama realių priežasčių pilietiniam judėjimui laisvoje šalyje, demokratinėje santvarkoje?

Rasa Čepaitienė. Kito žvilgsnyje

1972-ųjų gegužės 14-oji, Kaunas: Romas Kalanta ir kalantinės

Algimantas Rusteika. Kelios pastabos „vaiko ėmimo“ įrašo paraštėje

Aštuntosioms Garliavos antpuolio metinėms artėjant Neringa Venckienė klausia: Kodėl? Už ką?..

Fatima – pasaulinė Marijos sostinė, arba Popiežiaus Jono Pauliaus II galybės paslaptis

Kardinolas Joseph Ratzinger. Fatimos žinios teologiniai komentarai

Liudvikas Jakimavičius. Politinės stumdynės

Ramūnas Aušrotas. Ar nebus apribota tėvų teisė skųsti institucijų veiksmus?

Liudvikas Jakimavičius. „Amicus est Girnius, set magis amicus veritas“

Valdas Vasiliauskas. Lietuviško parlamentarizmo aukštumos

Nuo bačkos: „Freedom House“ politologas: Lietuva pagal demokratijos reitingą lieka stabilumo sala Vidurio Europoje

Andrius Švarplys. Apie politinę (ne partinę) kovą tarp laisvės ir karantino Amerikoje

Algirdas Endriukaitis. Retorinis klausimas: esame istoriniame kelyje ar dykumoje?

2020-ieji – Lietuvos Steigiamojo Seimo šimtmečio metai

Liudvikas Jakimavičius. Visų atsiprašau, kad negaliu nieko pakeisti

Tomas Čyvas „Iš savo varpinės“: „Prasidėjo rinkiminė ruja“

Ramūnas Aušrotas. Atsitiktinumas? Abejoju

Audrius Bačiulis. Pamenat, kaip kaltinot ministrą Verygą dėl pirkimų?

Liudvikas Jakimavičius. „Reikia lietuviams išmokti mąstyti švediškai“

Tomas Baranauskas. Ar Tapinas padarys skandalą ant visos Lietuvos?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.