Ugdymo politika, Žiniasklaida

Agnė Širinskienė. V. Kudirka, J. Basanavičius ir A. Maceina parsidavė Rusijai: kas kitas?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. sausio 30 d. 13:09

27     

    

Agnė Širinskienė. V. Kudirka, J. Basanavičius ir A. Maceina parsidavė Rusijai: kas kitas?

Manipuliavimas ir žaidimas su Rusijos korta ima peraugti sveiko proto ribas.

Seime įvykusi dvasingumo ugdymui skirta konferencija, kurioje prabilta apie siekį, kad mokyklose perteikiamas mokslo žinias lydėtų ir vertybinių nuostatų ugdymas, R. Valatkos buvo nulinčiuota kaip „prorusiška“. R. Valatkai ypač užkliuvo konferencijoje kalbėjusio profesoriaus mintis apie tai, kad demokratija ir globalizacija paveikia dvasinę mūsų gyvenimo sferą. Tuoj pat teiginys buvo susietas su Putinu ir dviem Seimo narėmis konstatuojant, kad panašiai, kaip ir Putinas, „žodis žodin tą patį varė valstietės Baškienė, Širinskienė ir jų dvasingologas.“

To „varymo“ tiesioginių citatų R. Valatka taip ir nepateikė. Jų elementariai nėra ir būti negali. Kaip ir nėra jokio pagrindo R. Valatkos facebook‘e atsiradusiam teiginiui: „Seimo valstietės R. Baškienė ir A. Širinskienė praėjusią savaitę viešai paskelbė, kad demokratija kenkia Lietuvai.“

Konferencijoje kalbėjome, kad mokykloje vaikas turi ne tik įgyti mokslo žinių, bet ir išsiugdyti gebėjimus jas naudoti visuomenės gerovei, bendram mūsų visų gėriui puoselėti. „Iš esmės, kalbėjimas apie dvasingumo ugdymą švietimo pertvarkos kontekste aiškiai parodo, kad mes suprantame, jog visuomenei nepakanka, kad augantis ateities žmogus tik žinotų ir išmanytų matematiką, fiziką ar chemiją. Ugdymo dvasingumo švietimo pertvarkos kontekste kalba apie siekį, kad tą matematiką, fiziką ar chemiją išmanantis žmogus savo žinias gebėtų panaudoti visuomenėje, prasmingai tarnaudamas tiesai ir humaniškai bendram žmonių gėriui puoselėti“, – teigiau konferencijoje.

Konferencijoje buvo prisimintas ir šviesios atminties edukologas Leonas Jovaiša, rašęs, jog dvasingumas – tai vertybinės sąmonės pirmumas prieš biologinius ir materialinius poreikius. Tai reiškia, kad būtent dvasingumas padeda siekti, kad vertybės žmogui būtų svarbiau už naudą.

Vertybinė orientacija nėra svetima ir Lietuvos Respublikos Švietimo įstatymui. Jame įvardintas pirmasis švietimo tikslas yra ne žinių perdavimas, o siekis „išugdyti kiekvienam asmeniui vertybines orientacijas“. Ugdymas šiame įstatyme apibrėžiamas kaip „dvasinių, intelektinių, fizinių asmens galių auginimas bendraujant ir mokant.“

Taigi, teisinis lygmuo visą švietimo sistemą orientuoja į vertybes, o žmogaus dvasinių galių auginimas yra valstybės siekis, įtvirtintas įstatyme. Mes, dalyvavę konferencijoje, tik paraginome atsigręžti į šią įstatymo mintį.

Kiek ta orientacija į vertybes ir žinių pritaikymą praktikoje yra išlaikoma, geriausiai žino mūsų mokytojai, nuolat dejuojantys, kad vaikai yra priversti kalti informaciją ir rengtis tik egzaminams, o ne gyvenimui. Bet ar situacijos švietime kritika vien dėl vertybių ar juo labiau „dvasingumo“ paminėjimo tampa „prorusiška“? Gal tada ir Švietimo įstatymą priėmė koloborantai? Teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad Seimui priimant Švietimo įstatymą R. Valatka taip pat buvo Seimo nariu ir priėmimo metu pastabų vertybinėms įstatymo nuostatoms ir tuo metu Švietimo įstatyme įtvirtintam siekiniui „padėti tvirtus dorovės pagrindus“ kažkodėl nereiškė – jo pastabų nėra to meto Seimo posėdžių protokoluose. O kaip žmogus, nujaučiantis Rusijos pavojų, tikriausiai privalėjo tai padaryti.

Ironizuojant tikriausiai būtų nuoseklu pripažinti, kad su Rusija koloboravo ir visas praėjusios kadencijos Seimas. Dėl to, kad šiuos metus paskelbė Bibliotekų metais. Seimo nutarime skaitome: „bibliotekų atgaivinimas [...] turėtų didžiulę reikšmę visuomenės tobulėjimui ir dvasingumo bei kultūros ugdymui“. Taigi, vėl tas nelemtas dvasingumas.

Dar labiau neramu, kad sekant valatkiška logika, Putino Rusijai spėjo parsiduoti ir tie garbūs asmenys, kurie dėjo pamatus Lietuvos nepriklausomybei, jos tautiškumui, o taip pat tie, kurie reikšmingai prisidėjo prie edukologijos vystymo pasaulyje. Visi – pradedant V. Kudirka, J. Basanavičiumi, St. Šalkauskiu, A. Maceina ir baigiant M. Montessori su būriu kitų Vakarų pasaulio edukologų – kalbėjo apie vertybes ir dvasingumo ugdymą.

Pabaigai reikėtų palikti nuošalyje ironiją ir atsakyti į absurdiškus kaltinimus rimtai. Tiek demokratija, tiek žmogaus dvasingumas, jo skleidžiamas gėrio, tiesos ir grožio pajautimas tarnauja tam pačiam tikslui – skatina žmogų kurti visuomenės bendrąjį gėrį. R. Valatkos išradingai sujungtas dvasingumas ir priešiškumas demokratijai tėra dar viena manipuliacija skaitytojais.

Skandalu bandomoje paversti konferencijoje kalbėjome, kad šiandieninėse demokratijose dvasingumas praranda svarbą ir užleidžia vietą vartotojiškam materializmui. Tai nėra pačios demokratijos kaltė, tačiau vyksta demokratijos sąlygomis. Vargu ar kam nors norisi galiausiai atsidurti susvetimėjusioje vartotojų visuomenėje, kur žmones sieja pirmiausiai naudos santykiai, nuolatos persidirbame, gyvename apsupti reklamų ir raginimo pirkti, o žmonėms ir nesuinteresuotam poelgiui neberandame jėgų ir laiko. Tačiau sociologai seniai kalba apie tai, kad kaip tik tokios visuomenės link ir judame. Tą konstatuodami niekas nebeišranda dviračio, o tik pakartoja mokslo perspėjimus.

Kalbos apie dvasingumą ir vertybes yra paprasčiausias bandymas priminti tai, kas pamesta iš ugdymo akiračio. Jeigu norime išlikti bendruomenė, o ne susvetimėjusi žmonių masė, turėtume perskaityti savo pačių (taip pat ir pono R. Valatkos) surašytus įstatymus, atpažinti juose asmenybės dorybių ugdymo siekį ir galvoti, kaip jį įgyvendinti. Nuolatinius skundus dėl žinių kalimo ir tik egzaminams ruošiančios mokyklos galėtų ir turėtų pakeisti konstruktyvi kalba apie tai, kaip paruošime stiprias, atjautos, dėmesingumo ir kitų dorybių turinčias asmenybes.

Stengdamiesi bet kokia kaina „išrūkyti“ dvasingumą iš kasdienės vartosenos kaip tariamą atgyveną, rizikuojame vieną rytą atsibusti liberaliame kaštų ir naudos pasaulyje, kuriame šalia savęs tiesiog neberasime žmogaus. Tikiu, kad to nenori net ponas Valatka.

Trumpai apie autorę: doc. dr. Agnė Širinskienė yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Po spalio revoliucijos       2017-02-1 20:17

lelinistai taip pasmerkė Trockį.
Analogiškai dabartiniams “dvasingiesiems ir teisingiesiems”žaliesiems.

Kaip       2017-02-1 15:51

gali nužmogėjęs valatka suprasti kas tai yra dvasingumas. Jam tai ne šio pasaulio dimensija. Jis broliaujasi tik su šėtonu.

Valatkai       2017-01-31 9:45

Ты себе на жопе нацарапай: -Вот сюда мне бейте сапогом!

Al.       2017-01-31 0:00

Kodėl Volodkos nepadavus į teismą ?

manau       2017-01-30 21:41

kad diskutuoti ir gincytis su valatka neverta, Zmogus tik saziningai dirba savo darba- vykdo liberastu-globalistu uzsakyma. Uz tai jis gauna pinigus.

Papa Borgia       2017-01-30 21:31

Hegemonas, matyt, per vaikus nusprendė sunaikinti neskaitlingas tautas, nuolat bloginant gyvenimo sąlygas. Demagogijos meistrai atakuoja tėvus nuo ryto iki vakaro, o jaunus žmones gąsdinimais ragina neturėti vaikų. Pagrindinis priešo tikslas mažinti gimstamumą ir į šitą vajų įsijungė mūsų pseudo elitas.

L.I. Brežnev       2017-01-30 21:27

“Celina”, Malaja zemlia”, Vospominanija”- pirma, antra ir trečia knygos.

Aristotelio tiesos       2017-01-30 21:01

„ Visuomet labiausiai pamėgstame tai, ką patiriame pirmiausiai. Todėl reikia pasirūpinti, kad jaunuoliams būtų svetima visa, kas niekinga“ Aristotelis veikalas “Politika”, septinta knyga.

Aristotelio tiesos       2017-01-30 20:55

„Sulaukę penkerių metų, kitus dvejus, kol sukaks septyneri, vaikai jau turi būti žinovai tų dalykų, kurių jiems reikės išmokti. Amžiaus tarpsniai, pagal kuriuos reikia suskirstyti auklėjimą, yra du – nuo septynerių metų iki brendimo ir nuo brendimo iki dvidešimt vienerių metų“, Aristotelis veikalas Politika,septinta knyga.

Aristotelio tiesos       2017-01-30 20:30

” Vaikas yra dar neišsivystęs, tai aišku, kad ir jo dorybė yra susijusi ne su juo pačiu, bet su tuo, kuris yra visiškai išsivystęs ir jam vadovauja” Aristotelis veikalas “Politika” Pirma knyga.

Aristotelio tiesoms       2017-01-30 20:23

Kur Jūs matėte dorus Former Bolsheviks, besivadinančius liberalais, ką?

Aristotelio tiesos       2017-01-30 20:15

“Valstybė yra dora, jeigu valdyme dalyvaujantys piliečiai yra dori” Aristotelis veikalas “Politika” septintoji knyga.

R. Valkata       2017-01-30 20:07

Reiškiasi taip:
Žydšaudžio fašysto Kudirkos paminklą - nugriaut von!
Maceinos “raštus” kaip su tarybine santvarka ir pažangiu mąstymu nesuderinamas rašliavas- išimt iš bibliotekų ir sudeginti aikštėse.
O buržuaziniam nacionalistui Basanavičiui…
Ne, paminklo tam išgamai nestatysim.
Bet paminklo projekto idėją progresyviai panaudosim:
Kiekviename miestelyje ir didmiestyje pastatysime didžiules baidykles su šluotomis rankose. Ant kaktų priklijuosime prakeiktų nusususių litų 50 nominalo kupiūras.
Kad visi matytų koks tas parsidavėlis, koloborantas- koloradas Basanavičius buvo.
Kad jaunimas žiūrėtų ir suvoktų kad negalima nusiristi iki tokio nelygio.
Pažangos nesuklastosi!

Aristotelio tiesos       2017-01-30 20:05

“Įstaymų leidėjui reikia itin rūpintis jaunimo auklėjimu, nes jei valstybėse šitai nedaroma, tai žlugdo santvarkas “, Aristotelis veikals “Politika” Aštunta knyga.

stasys       2017-01-30 19:54

..apie knyga reikia kalbėti jos turinio pagrindu , o ne viršelio apipavidalinimu remiantis .R. Valatka matyt nematė butinumo gilintis į tai kas daugiau nei 10 metu visuomenėje neturi jokio atgarsio .Gal tos garbios ponios ir mato tuos palaimintus dvasingumu ugdymo krantus, bet vizgi matyt reikėtu pradėti kalbėti su visuomene jai suprantama kalba, priešingu atveju tas menamas dvasingumo mokslas taip ir liks knygose ir ju neišvaizdžiuose viršeliuose. Seimas tribūna skirta kreiptis į tauta , o ne savęs populiarinimui “kas aš toks” .

Jules       2017-01-30 18:10

Valatkiuks tipiškas sovietikas, baigęs istoriją, berods, Vilniaus pedagoškėje, kurios nebuvo. Nebuvo istorijos mokslo iki Gorbio, o ir dabar ne kažin kas - tik mitai ir legendos, ir Neosovietijos BK straipsniai.

Jadzė       2017-01-30 17:22

Tai kad jis pats parsidavęs Rusijai dar nuo darbo KGB priedangos organizacijoje “Tėviškė” ir jos leidinyje “Gimtasis kraštas”. Kas dar kam neaišku?

Ignas       2017-01-30 16:57

Absurdų maišas tas R.Valatka. Pagal jo skleidžiamus absurdus ir visi keturi šventieji evangelistai, parašę Evangelijas, turėtų būti parsidavę Rusijai.

ilgai netemps valadka       2017-01-30 16:12

ligos užpuola tokias bjaurybes - be išimčių, be pasigailėjimo…
(pasimelsti reiktų už nabagą)

Vilnietė       2017-01-30 16:12

Jau seniai aišku, kad tokiems valatkoms vieta tik šiukšlyne . Tokie valatkos ir panšūs padugnės savo šlykščiu lojimu ir atbaido normalius kurybingus žmones dalyvauti politikoje, nes jei kas nors pasiūlys vertą dėmesio temą ir jos sprendimą, tuojau pasigirs padugnių lojimas, nes jie bijo, jog jie liks nereikalingi. Gal jau laikas pasakyti - ša padugnės.

Dėl Agnės "oponento"       2017-01-30 16:10

Jeigu Valatka atmeta žmogaus dvasinį dėmenį ir šio dėmens ugdymo būtinybę,
tai iš žmogaus telieka kūnas, materiali, gal dar gyva (žinduolis), būtybė.
Tai ir yra materialistinė žmogaus samprata, kuri buvo diegiama sovietinės propagandos (istorinio ir dialektinio materializmo).
Akademiniu požiūriu Valatkos teiginiai yra niekiniai (nes niekaip nepagrindinėjami).
Bet tai, ką jie suponuoja, yra sovietinė (materialistinė) ideologija,
neigusi žmogų kaip dvasinę būtybę.
Vadinasi, rusofobas Valatka, koks buvo (komjaunuolis),
toks ir liko - homo sovieticus.
Vis dėlto pagrindinis klausimas, kodėl tokiems sovietinių pažiūrų ir psichiškai pakrikusiems tipams užleidžiama viešoji erdvė?

ligonis       2017-01-30 16:09

R. Valatkai labai smarkiai pasireiškia klimaksas. Gaila, bet vaistų nuo to nėra.

Agnė       2017-01-30 15:49

Puikiai surašyta. Jaunimo ugdymui turi būti kitokie ir mokytojai.

skroblus       2017-01-30 14:49

šitai ponai o ir kitiems gal nesvarbu, bet tuščiažodžiavimas irgi šiokia tokia nuodėmė

Tarabilda       2017-01-30 14:20

Labai geras atsakymas. Ne iš kelmo spirta ta Širinskienė.Kieta.

Marginalas Nepasirašysiui       2017-01-30 14:05

Kas iš to, jei tebemala apie namų šeimininkių nuo sifilitiko bei kitų žmonijos geradarių laikų įsivaizduojamą, bet dar niekur nematytą fantastinę “visų valdžią demokratiją”?  (o matyta yra tik kolektyvinė oligarchų valdžia išnaudojant balsų daugumos mechanizmą, kuri ir yra reali demokratija nuo pat vergvaldinės Antikos).

Nepasirašysiu       2017-01-30 13:32

Ačiū, kad nepatingite argumentuotai ir viešai atsakyti tokiems veidaknygės makdonaldo padavėjams ir šlavėjams, kaip p. Valatka.

Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Kodėl siūloma keisti Tarptautines sveikatos priežiūros taisykles?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Jei kas mane myli – VI Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt aštuntoji (gegužės 22) diena

Edvardas Čiuldė. Humetyno galios žaidimai

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma finišo tiesiojoje. Kas nutylima?

Mindaugas Kubilius. Sinodinio kelio kontroversija: ar tik vokiška? (II)

Linas Karpavičius. Jis laukiasi

JAV arkivyskupas S. Cordileone dėl abortų palaikymo uždraudė Atstovų Rūmų pirmininkei priimti šv. Komuniją

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt septintoji (gegužės 21) diena

Mastercard pristato kontroversiškus biometrinius mokėjimus, reikalaujančius veido skenavimo

Futbolininkas I. Gueye turės pasiaiškinti, kodėl praleido rungtynes, kuriose buvo reiškiamas palaikymas LGBTQ+ bendruomenei

Romualdas Žekas. Pastabos dėl sveikatos reformos

Jūratė Laučiūtė. Apie Liudvikos Pociūnienės „vertybes ir niekšybes“

Vytautas Radžvilas. Du paklausimai elektros „rinkos“ tema

Dvylika Viktoro Orbano taisyklių politinei pergalei

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt šeštoji (gegužės 20) diena

Andrzej Krajewski. Vakarų Europa bijo Ukrainos pergalės prieš Rusiją

Almanto Stankūno kalba akcijoje „Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!”

Virdžinijos apskrities mokyklos gali laikinai nušalinti nuo pamokų mokinius už „translyčiųv bendraklasių vadinimą tikraisiais vardais ir įvardžiais

Į Švediją atkeliavo beždžionių raupai

Nepriklausomi elektros tiekėjai - dar vieni spąstai visuomenei?

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.