Advokatė V. Kondratienė: būtina nedelsiant keisti savivaldos sistemą

Tiesos.lt siūlo   2014 m. spalio 6 d. 15:20

4     

    

Advokatė V. Kondratienė: būtina nedelsiant keisti savivaldos sistemą

„Laisvoji banga“

„Kalbant apie vietos savivaldą turime klausti savęs, ko mes iš vietinės valdžios norime. Vietos valdymas sugalvotas decentralizuoti valstybės valdymą. Savivaldos modelis daugelyje šalių yra toks, kad žmonėms būtų palikta galimybė patiems daugiau spręsti vietos problemas ir aukščiausia valdžia kuo mažiau į tai kištųsi“, – „Laisvosios bangos“ eteryje apie valstybės ir vietos savivaldos valdymą kalbėjo advokatė Virginija Kondratienė.

„Valstybės valdymo decentralizacija prasideda nuo to, kai mes dalį įgaliojimų perduodame žemesniam valstybės valdymui, kad kuo daugiau komunalinių ir ūkinių klausimų spręstų vietos bendruomenė. Nes nemanau, kad dabartinė mūsų rinkimų sistema yra optimalus modelis, kuris užtikrins institucijų valdymą. Atskiros savivaldybės yra labai didelės. Kokias galimybes turi atskiras žmogus išsikelti kandidatūrą į mero postą? Juk kandidatuos politinių partijų atstovai ir įtakingi žmonės.

Pas mus nenorima įvesti tos pirminės valdymo grandies kaip kitose šalyse – rinkti seniūnijose žinomus žmones, kurie nebūtų angažuoti politiškai. Priklausomybė partijai čia nereikalinga. Reikalingas veiklus, sąžiningas žmogus, iš kurio galėtume pareikalauti atsakomybės, paklausti, ką jis nuveikė. Dabar mes esame politinių partijų įkaitai – nuolatos renkame tuos pačius žmones. Kadangi politinių partijų viršūnėse kaita labai nedidelė, tenka rinktis vis iš tų pačių asmenybių“, – kalbėjo advokatė.

„Savivaldos modelis gali veikti tik tuomet, jei ir seniūnai, ir merai būtų renkami tiesiogiai. Seniūno rinkimai yra labai svarbūs. Kad nestatytume savivaldos aukštyn kojomis, turime pradėti nuo žemiausios grandies. Nepakeitus Konstitucijos neįmanoma turėti optimalų ir konstituciškai sutvarkytą vietos savivaldos modelį. Nes kas tas meras bus šiandien? Tai bus valdžios atstovas. Savivaldybių tarybų funkcijos siaurinamos, o mero įgaliojimai pagal kompetenciją ir funkcijas daugiau primena vykdomąją valdžią. Tad neapgaudinėkime savęs ir nebandykime apeiti Konstitucijos ir kitų įstatymų. Įtvirtinkime ne tik tiesioginius mero rinkimus, o ir seniūnų rinkimus, ir turėsime atsakingą valdžią.

Žinoma, kad valdžia nenori, kad aktyvūs žmonės galėtų išsirinkti tą, kuris dirbtų jų labui. Nes visada išlieka patogumas valdyti per politines sistemas ir daryti įtaką net ir vietos sprendimams, kurie dažnai susiveda į pinigų pasiskirstymą“, – apie ydingą dabartinę šalies savivaldą pasakojo ir kaip tai reikėtų keisti svarstė advokatė Virginija Kondratienė.

laisvojibanga.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Katė       2014-10-8 19:51

Sutinku, būtina keisti, ir nedelsiant, nes komitetuose ir taryboje klausimus nagrinėja ir savivaldybės politiką lemia NE SPECIALISTAI, o į tarybą pralindę vietinių gerai pažįstami arba per keletą kadencijų susikompromitavę partiniai rėksniai ir pažadukai, neskaidrūs, net ir turintys teistumą. Kaip jums patinka, kai, pvz., švietimo politiką savivaldybėje lemia verslininkas, šiukšlyno direktorius, sportininkas, žvejys it t.t., savo laiku neakivaizdžiai susiveikę pedagoginį diplomą, bet ne išsilavinimą, ne išsiauklėjimą, ne sąžinę... Tai štai tokie ,,politikai” moraliai nuengia dar pusėtinai besilaikančių mokyklų darbuotojus (pastatas dažniausiai - po rekonstrukcijos), apkarpo etatus, apkaltina tų mokyklų direktorius neveiklumu (paprastai direktoriai kurį laiką idėjų dar turi), nuvargina tėvus, laikydami juos nežinioje, bet nė piršo nepajudindami, kad situacija gerėtų, ir po to nusprendžia, kad vaikai ir mokytojai - lėšų rijikai, neapsimoka jų išlaikyti, ir, protestuojant gyventojams, optimizuoja-naikina paskutinius kultūros židinius miesteliuose. O mokyklos pastatą parduoda arba 100 metų išnuomoja (kas reiškia tą patį) kokiam nors aferistui, gyventojus ramindami, kad greitai čia susitvers Naujieji Vasiukai su tarpplanetinėmis šachmatų rungtynėmis… Ir vietiniai, dažniausiai - nesusigaudantys pensininkai, kurių - dauguma, vėl aklai patiki… Nes švietimas - ne prioritetinė sritis. Vaikų ugdymas turi ,,apsimokėti”, ir tuoj pat, jei ne - dinkit… Tai asocialaus žmogaus, girtuoklio mąstysena.
Kur nueina toks šeimininkas, kuris pradeda savo trobos rąstais krosnį kūrenti? Teisingai - šunims uodegų mazgyti.
Tas palyginimas tinka ir valstybei.

Reikia rinkti       2014-10-8 8:16

tiesiogiai seniūnus.

Argi       2014-10-7 9:20

ne sovietinė sistema, kai pačiam negalima galvoti, o reikia vykdyti nurodymus iš aukščiau?

Problema jau nebe įstatymai       2014-10-7 0:21

didžioji problema yra ta, kad nebeliko subjektų, kurie imtųsi atsakomybės spręsti už save - visi laukia, ką kitas, neva geriau išmanantis, pasakys, lieps padaryti, o dar geriau - padarys…
Jei netiks, keiks, bet nekeis - pats nepajudins nė piršto: tik taip jausis orus… neva ponas


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.