Advokatė V. Kondratienė: būtina nedelsiant keisti savivaldos sistemą

Tiesos.lt siūlo   2014 m. spalio 6 d. 15:20

4     

    

Advokatė V. Kondratienė: būtina nedelsiant keisti savivaldos sistemą

„Laisvoji banga“

„Kalbant apie vietos savivaldą turime klausti savęs, ko mes iš vietinės valdžios norime. Vietos valdymas sugalvotas decentralizuoti valstybės valdymą. Savivaldos modelis daugelyje šalių yra toks, kad žmonėms būtų palikta galimybė patiems daugiau spręsti vietos problemas ir aukščiausia valdžia kuo mažiau į tai kištųsi“, – „Laisvosios bangos“ eteryje apie valstybės ir vietos savivaldos valdymą kalbėjo advokatė Virginija Kondratienė.

„Valstybės valdymo decentralizacija prasideda nuo to, kai mes dalį įgaliojimų perduodame žemesniam valstybės valdymui, kad kuo daugiau komunalinių ir ūkinių klausimų spręstų vietos bendruomenė. Nes nemanau, kad dabartinė mūsų rinkimų sistema yra optimalus modelis, kuris užtikrins institucijų valdymą. Atskiros savivaldybės yra labai didelės. Kokias galimybes turi atskiras žmogus išsikelti kandidatūrą į mero postą? Juk kandidatuos politinių partijų atstovai ir įtakingi žmonės.

Pas mus nenorima įvesti tos pirminės valdymo grandies kaip kitose šalyse – rinkti seniūnijose žinomus žmones, kurie nebūtų angažuoti politiškai. Priklausomybė partijai čia nereikalinga. Reikalingas veiklus, sąžiningas žmogus, iš kurio galėtume pareikalauti atsakomybės, paklausti, ką jis nuveikė. Dabar mes esame politinių partijų įkaitai – nuolatos renkame tuos pačius žmones. Kadangi politinių partijų viršūnėse kaita labai nedidelė, tenka rinktis vis iš tų pačių asmenybių“, – kalbėjo advokatė.

„Savivaldos modelis gali veikti tik tuomet, jei ir seniūnai, ir merai būtų renkami tiesiogiai. Seniūno rinkimai yra labai svarbūs. Kad nestatytume savivaldos aukštyn kojomis, turime pradėti nuo žemiausios grandies. Nepakeitus Konstitucijos neįmanoma turėti optimalų ir konstituciškai sutvarkytą vietos savivaldos modelį. Nes kas tas meras bus šiandien? Tai bus valdžios atstovas. Savivaldybių tarybų funkcijos siaurinamos, o mero įgaliojimai pagal kompetenciją ir funkcijas daugiau primena vykdomąją valdžią. Tad neapgaudinėkime savęs ir nebandykime apeiti Konstitucijos ir kitų įstatymų. Įtvirtinkime ne tik tiesioginius mero rinkimus, o ir seniūnų rinkimus, ir turėsime atsakingą valdžią.

Žinoma, kad valdžia nenori, kad aktyvūs žmonės galėtų išsirinkti tą, kuris dirbtų jų labui. Nes visada išlieka patogumas valdyti per politines sistemas ir daryti įtaką net ir vietos sprendimams, kurie dažnai susiveda į pinigų pasiskirstymą“, – apie ydingą dabartinę šalies savivaldą pasakojo ir kaip tai reikėtų keisti svarstė advokatė Virginija Kondratienė.

laisvojibanga.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Katė       2014-10-8 19:51

Sutinku, būtina keisti, ir nedelsiant, nes komitetuose ir taryboje klausimus nagrinėja ir savivaldybės politiką lemia NE SPECIALISTAI, o į tarybą pralindę vietinių gerai pažįstami arba per keletą kadencijų susikompromitavę partiniai rėksniai ir pažadukai, neskaidrūs, net ir turintys teistumą. Kaip jums patinka, kai, pvz., švietimo politiką savivaldybėje lemia verslininkas, šiukšlyno direktorius, sportininkas, žvejys it t.t., savo laiku neakivaizdžiai susiveikę pedagoginį diplomą, bet ne išsilavinimą, ne išsiauklėjimą, ne sąžinę... Tai štai tokie ,,politikai” moraliai nuengia dar pusėtinai besilaikančių mokyklų darbuotojus (pastatas dažniausiai - po rekonstrukcijos), apkarpo etatus, apkaltina tų mokyklų direktorius neveiklumu (paprastai direktoriai kurį laiką idėjų dar turi), nuvargina tėvus, laikydami juos nežinioje, bet nė piršo nepajudindami, kad situacija gerėtų, ir po to nusprendžia, kad vaikai ir mokytojai - lėšų rijikai, neapsimoka jų išlaikyti, ir, protestuojant gyventojams, optimizuoja-naikina paskutinius kultūros židinius miesteliuose. O mokyklos pastatą parduoda arba 100 metų išnuomoja (kas reiškia tą patį) kokiam nors aferistui, gyventojus ramindami, kad greitai čia susitvers Naujieji Vasiukai su tarpplanetinėmis šachmatų rungtynėmis… Ir vietiniai, dažniausiai - nesusigaudantys pensininkai, kurių - dauguma, vėl aklai patiki… Nes švietimas - ne prioritetinė sritis. Vaikų ugdymas turi ,,apsimokėti”, ir tuoj pat, jei ne - dinkit… Tai asocialaus žmogaus, girtuoklio mąstysena.
Kur nueina toks šeimininkas, kuris pradeda savo trobos rąstais krosnį kūrenti? Teisingai - šunims uodegų mazgyti.
Tas palyginimas tinka ir valstybei.

Reikia rinkti       2014-10-8 8:16

tiesiogiai seniūnus.

Argi       2014-10-7 9:20

ne sovietinė sistema, kai pačiam negalima galvoti, o reikia vykdyti nurodymus iš aukščiau?

Problema jau nebe įstatymai       2014-10-7 0:21

didžioji problema yra ta, kad nebeliko subjektų, kurie imtųsi atsakomybės spręsti už save - visi laukia, ką kitas, neva geriau išmanantis, pasakys, lieps padaryti, o dar geriau - padarys…
Jei netiks, keiks, bet nekeis - pats nepajudins nė piršto: tik taip jausis orus… neva ponas


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.