Įžvalgos

Adina Portaru. Vienovė įvairovėje? Testas Europai

Tiesos.lt siūlo   2018 m. gegužės 29 d. 23:24

2     

    

Adina Portaru. Vienovė įvairovėje? Testas Europai

propatria.lt

Kasmet gegužės 9-ąją švenčiame Europos dieną. Europos Sąjungos devizas Susivienijusi įvairovė (angl. United in Diversity) pradėtas vartoti 2000-aisiais ir atspindi, viena vertus, ES harmonizacijos ir integracijos įvairiose srityse siekį, kita vertus, vieni kitų praturtinimą skirtingomis kultūromis, tradicijomis, kalbomis ir religiniais pagrindais.

Dabar ši vienovė įvairovėje susiduria su išbandymu, kadangi Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (toliau – ESTT) nagrinėja svarbią bylą (Coman ir kiti), kurios baigtis gali paminti valstybių narių kompetenciją santuokos ir šeimos srityje.

Byloje nagrinėjamas Rumunijos piliečio Adriano Comano ir jo partnerio JAV piliečio Roberto Claibourno Hamiltono atvejis. 2010 m. pora Belgijoje gavo santuokos sertifikatą. Kai paisydama savo nacionalinės teisės Rumunija atsisakė porą juridiškai traktuoti kaip sutuoktinius, A. Comanas ir R. Claibournas iškėlė vyriausybei ieškinį teigdami, kad pažeidžiama jų laisvo judėjimo ES teisė. Rumunijos Konstitucinis Teismas 2016 m. klausimo interpretavimą perdavė ESTT. (Tiesos.lt daugiau apie šią bylą rašė ČIA.)

Už šių klausimų slypi viena: ar priimanti valstybė narė yra įpareigota pripažinti teisinį statusą partnerių, kurie pagal kitos ES valstybės narės teisę yra traktuojami kaip sutuoktiniai ir šeimos nariai? Dar svarbiau, ar taip gali būti esant tiesioginiam prieštaravimui priimančios šalies įstatymams? Byla Coman ir kiti turi potencialo arba išlaikyti įvairovę ir nacionalinį suverenumą, arba paminti nusistovėjusią valstybių narių kompetenciją santuokiniais klausimais.

Esminės šeimos teisės sąvokos – sutuoktinis, šeimos narys ir santuoka – priklauso valstybių narių kompetencijai. Tai patvirtinta ES direktyvos šiuo klausimu ir yra konsoliduota ESTT jurisprudencijoje. Jeigu ESTT nuspręs, kad laisvas judėjimas reikalauja vienoms valstybėms narėms pripažinti kitų valstybių narių sąvokos sutuoktiniai supratimą, nacionalinė kompetencija šiuo klausimu bus visiškai sunaikinta. Tai reikalaus pakeisti šeimos kodeksus, civilinę teisę ir civilines procedūras, susijusias su santuokiniais ryšiais, įsivaikinimu, kraujo ryšiu, įdarbinimu, socialinėmis išmokomis ir kita. Įpareigodamas valstybes nares pripažinti jų nacionalinei teisei svetimą sutuoktinių traktavimą, ESTT rizikuoja paminti pusės ES valstybių narių teisę ir sukurti teisinį chaosą.

Teisiniai padariniai neabejotinai peržengtų klausimą, ar sutuoktiniai turi būti priešingų lyčių. Pavyzdžiui, gali nutikti taip, kad viena valstybė narė nuspręs leisti ir reguliuoti nepilnamečių santuokas. Jeigu nepilnamečiai sutuoktiniai nuspręstų persikelti į ES šalį, kuri santuokas leidžia tik nuo 18 metų, iškiltų teisės normų konfliktas. Radikalus laisvo judėjimo principo supratimas, kuris stumiamas Coman byla, verstų valstybes nares pripažinti užsienyje sudarytas nepilnamečių santuokas, prieštaraujant vietiniam santuokų reguliavimui. Toks laisvo judėjimo principo traktavimas tiesiogiai pažeistų Sutartyse nustatytas valstybėms narėms priskirtas kompetencijas.

Tai, kad ieškinys iškeltas Rumunijoje yra įdomu, atsižvelgiant į toje pačioje šalyje iškeltą piliečių iniciatyvą Konstitucijoje įtvirtinti santuoką kaip vieno vyro ir vienos moters sąjungą. Iniciatyvai, kuriai vienbalsiai pritarė Konstitucinis Teismas, buvo surinkta 3 mln. parašų – tai yra didžiausia parama tokio pobūdžio peticijai Rumunijos istorijoje.

Šiame kontekste versti valstybę narę taisyti savo nacionalinę teisę tam, kad įteisinti tos pačios lyties asmenų santykių pripažinimą reikštų sąmoningą nacionalinio demokratinio proceso žlugdymą.

Jeigu ESTT nuspręs pakeisti santuokos ir šeimos sampratą [ir primesti ją visoms valstybėms narėms], ES svetimėjant tai galėtų pagilinti jos skirtis. Teismas neturėtų aukoti pagarbos nacionalinei kompetencijai ir kultūrinei įvairovei pasakydamas valstybėms narėms, jog jų nacionalinė teisinė tvarka nesvarbi. Daug Europos šalių savo įstatymuose ir konstitucijose pripažįsta ir saugo santuoką kaip vyro ir moters sąjungą, jos turi tokią teisę. Valstybė narė turėtų išlikti laisva savo įstatymuose pripažinti, kad abu – motina ir tėvas – yra labai svarbūs vaiko gyvenime. Europos Sąjunga turėtų išlikti laisva ir įvairovei atvira erdve.

Versta iš ‘United in diversity? A test for the EU’.

propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

žmonijos naikinimo       2018-05-30 11:31

procesas žengia pirmyn pagal naikintojų numatytą planą. Ir ta byla nėra atsitiktinė, tai viena iš priemonių žengti tolesnius žingsnius. Ar ji pavyks šiuo metu, neaišku. pamatysim. Jei nepavyks, procesas vistiek tęsis. Nuodėmės plėtra neišvengiama ir Jėzaus Kristaus sugrįžimas taip pat. Dievas sunaikins visus naikintojų planus, o jie patys degs neužgęsinamoje ugnyje. Bet jie to turbūt nežino. Jie nesąmoningai tarnauja šėtonui. Dievo žmonės visa tai aiškiai mato, supranta, liūdi dėl žūstančių, tačiau patys gyvena Dievo pažadais ir viltimi būti išgelbėtais. Ačiū Dievui už Jo malonę ir gailestingumą Savo žmonėms.

gana provokacijų ,tamsuoliai       2018-05-30 10:10

šeima yra šeima . Kas yra mama ir tėtis supranta jau darželinukai . Todėl Lietuvai jokiais būdais net nereikia veltis į provokuojamas diskusijas. Nors š.atv. autorė teisi 100 proc. Tik ,savaime suprantama, netrukus bus ir kitas atv. ....:(


Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Uroboru paversta Lietuva

Bronius Puzinavičius. Dar vienas Vilniaus savivaldybės akibrokštas – šįkart Kalėdų proga

Povilo Urbšio kalba Seimui svarstant, pritarti ar nepritarti JT migracijos paktui

Valdas Vižinis. Norite skiepų nuo propagandos? Šis ŽURNALISTINIŲ TYRIMŲ SKYRIAUS išpuolis prieš A. Gaidamavičių puikiai tiks

Po 30 metų konservatoriai atgavo klausą ir „išgirdo“ mokytojus

Jūratė Sofija Laučiūtė. Eligijaus Masiulio rauda-giesmė sau pačiam

Rasa Čepaitienė. Gyvatė ryjanti savo uodegą, arba Parazitinę sistemą belieka tik pakeisti, tik ar visuomenė tam pasirengusi?

„Nustokite meluoti!“ – per antrąjį 2019 m. biudžeto projekto pristatymą Saulius Skvernelis konservatorius ir socdemus apkaltino melu

Vygantas Malinauskas. Konservatorių prezidiumas uždraudė savo nariams „iškraipyti“ galiojantį Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą

Gediminas Merkys. Valdžios bandymai kriminalizuoti taikų streiką – autoritarinė atgyvena

Arvydas Daunys. Kam žurnalistui Andriui Tapinui imtis politikos?

Sistema ginasi: vaikai paimti teisėtai, bet ar pagal Konstituciją?

Arvydas Juozaitis. Latvijos parlamentas nepritarė Globalios migracijos paktui

Raimondas Kuodis R. Karbauskiui: Nustokit kraupinę visuomenę kosmine suma – pakėlus mokytojų vidutinę algą 150 €, per metus reiktų 50 mln.

Valdas Vižinis profsąjungiečiams: Gal esate akli, kurti? Nematote, kad jus įvelia į politinę priešpriešą?

Laisvės kovotojų sąjungos protestas dėl Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui (papildyta)

Grėsmės vaikams pagal Vaikų teisių apsaugos pagrindų įstatymą

Stasys Jakeliūnas. Dar kartą apie Švedijos ekonomiką ir jos bankus

Valdas Vasiliauskas. Vyriausieji etikos juokdariai

Degėsys Liutauras. Du biznio planai: vienas – mokytojams, o kitas – premjer-ministrui…

Andrius Švarplys. Jei tai nėra žiniasklaidos paskelbtas karas demokratijai ir piliečių atstovavimui, tai kas tuomet tai yra?

Algimantas Rusteika. Lapinas, kuriam visada reikia taip, kaip reikia

Vytautas Daujotis. Aukštasis mokslas – viltys ir realijos

Kauno Forumas: Raginame visuomenę ir mokytojus kritiškai vertinti politinio elito statytinių bandymus „tarpininkauti“ dialogui su valdžia

A. Juozaičio pareiškimas dėl Seimo priimtos rezoliucijos „Dėl Jungtinių Tautų Visuotinio susitarimo dėl saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos“

Saulius Dambrauskas. Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas neatitinka Konstitucijos

Letas Palmaitis. Smūgis neigiantiems Kristų: moderni skaičiuoklė patvirtina Jį gimus tada, kaip ir spėta, ir tai nė kiek nesikerta su Evangelija

Policijos pareigūnas apie Garliavos pamokas ir streikuojančius mokytojus: Kuo jie skiriasi nuo teroristų?...Neišeis gražiuoju, bus „išvesdinti“

Dvi Seimo rezoliucijos dėl JT migracijos sutarties: už  ir prieš (papildyta)

„Lietuvos ryto“ televizija: už „Matuko reformos“ – norvegų verslas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.