Algirdas Patackas: Lietuvos lenkai, ir kur jūs nueisite paskui tuos, su Georgijaus juostelėmis atlape?

Tiesos.lt redakcija   2014 m. liepos 10 d. 19:00

25     

    

Algirdas Patackas: Lietuvos lenkai, ir kur jūs nueisite paskui tuos, su Georgijaus juostelėmis atlape?

Vardų ir pavardžių, tautinių mažumų įstatymo epopėja, tenkinant Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) ultimatumus bei užgaidas, atrodo, neturi galo. Pažvelkime į šias peripetijas plačiau, iš istorinės plotmės.

Visi suprantame, kad šios pretenzijos yra politinio pobūdžio, o vardai ir pavardės yra tik pretekstas. Jo esmė – dar kartą pažeminti lietuvių tautos orumą pačiu skaudžiausiu būdu – per kalbą ir rašybą, priversti paklusti, šitaip demonstruojant didelės valstybės jėgą, nesibodinčią ir šantažo. Tik keista, kad už tai ryžtamasi sumokėti tokią didelę kainą, – turiu omeny LLRA vadovybę, kurios rankomis tai daroma. Jai vadovauja žmogus, kuris drįso viešai prisisegti Georgijaus kaspiną – carinio ir putiniškojo imperializmo vėliavą. Žinau, kad tarp LLRA eilinių yra daug padorių žmonių, su kuriais nesunku rasti bendrą kalbą, ypač religinėj bei moralinėj plotmėj. Taip pat žinau, kad ne visi Lietuvos lenkai yra LLRA garbintojai, kad yra tokių, kurie laiko save lenkiškai kalbančiais lietuviais pilietine prasme, kad daugelis jų pritaria prieškario „krajovcų“ nuostatoms ir nepritaria neoimperialistinei Dmovskio–Pilsudskio–Sikorskio linijai. Deja, jie nesugeba susiburti į politinę jėgą, galinčią atsverti LLRA, kuri yra ištobulinusi sovietinių laikų metodus – kaip priversti žmones jiems paklusti.

LLRA vadovybė su jos vardu priešakyje šiuo savo poelgiu – vieša parama Putino Rusijai – išdavė idealus, kuriuos lenkų tauta išpažino, kurių laikėsi ilgus carinės ir sovietinės priespaudos metus, supurvino atminimą lenkų tautos didvyrių, tokių kaip Simonas Konarskis (jis buvo nužudytas Vilniuje). Juk jo budeliai – tie patys, kurie siuntė į mirtį 1831 metų, 1863 metų sukilėlius; taip pat atminimą legionierių, žuvusių kovose su naujausiais imperialistais – bolševikais. Buvo paniekintos Katynės aukos, „Solidarność“ laikų žuvusieji.

Ir visa tai – su Varšuvos atvira ar slapta parama, panašia į šantažą. Ta proga nenorom grįžta į atmintį Vinstono Čerčilio žodžiai, pasakyti apie 1939 metų įvykius, kai rugsėjo 30 dieną, Vokietijai paskelbus ultimatumą Čekoslovakijos Vyriausybei, Lenkija taip pat, sekdama Hitleriu, irgi paskelbė 24 valandų ultimatumą ir, net nesulaukusi ultimatumo pabaigos, įvedė kariuomenę bei atplėšė Tešino kraštą. Čerčilis savo kalboje, pasakytoje ta proga, atskleidė lenkiškojo mentaliteto paradoksą – vieningi, pasiryžę mirti už laisvę istorinių kataklizmų metu ir kartu gebantys žemai pulti, išduoti bendražygius taikos sąlygomis.

Manau, verta tuos žodžius išsamiai pacituoti: „Herojiški lenkų tautos charakterio bruožai neturi priversti mūsų užmerkti akis į jos daromas nesąmones ir nedėkingumą, kuris per daugelį amžių atnešė jai nelygstamas kančias. 1919 metais tai buvo šalis, kurią sąjungininkų pergalė po daugelio generacijų, gyvenusių suskaldytoje ir pavergtoje valstybėje, leido atkurti nepriklausomą respubliką, vieną iš svarbiausių Europos valstybių. Dabar, 1938 metais, dėl tokio nežymaus klausimo kaip Tešinas lenkai nutraukė santykius su savo draugais Prancūzijoje, Anglijoje ir JAV, kurie padėjo atkurti vieningą valstybingumą ir kurių pagalbos greitai jiems labai prireiks. Išvydome, kaip dabar, kol ant jų krito Vokietijos galybės šešėlis, jie suskubo atplėšti savo dalį apiplėšdami ir naikindami Čekoslovakiją [...]. Europos istorijos paslaptimi bei tragedija reikia laikyti tą faktą, kad tauta, gebanti būti herojiška, kurios atskiri atstovai yra talentingi, garbingi, patrauklūs, nuolat leidžia vešėti dideliems trūkumams beveik visose savo valstybingumo srityse. Šlovė sukilimų ir vargų metais; nešlovė ir gėda triumfo periodais. Drąsiausiems iš drąsiausių pernelyg dažnai vadovavo negarbingiausi iš negarbingiausių!.. Ir vis dėlto visada egzistavo dvi Lenkijos: viena kovojo už tiesą, o kita murdėsi nešlovėje.“

Pakeiskime čia Tešino kraštą Vilniaus vardu, o nacistinę Vokietiją – nacistine Putino Rusija, ir gausime tikslią istorinę paralelę. Dar – karų su švedais metu Jonušas Radvila, nesulaukęs žadėtos paramos iš Varšuvos, buvo priverstas atmesti Liublino uniją ir prisijungti prie Švedijos ir todėl vadinamas išdaviku – „zdraica“. O kaip pavadinti Lenkijos senato pirmininką Bogdaną Borusevičių, kuris neseniai viešai pareiškė, kad jei Lietuvai iškiltų kokia nors grėsmė, NATO priklausanti Lenkija nesiims jos ginti: „Visiškai nesijaudinu, kad viena ketvirtoji lietuvių laiko Lenkiją priešiška valstybe. Iš dabartinės prezidentės teorijos aiškėja, kad Lietuva labiau kliausis Skandinavija. Na, tai iškilus kokiai nors grėsmei – tegul Lietuvą gina švedai, mes visiškai nesiveršime to daryti…“

Tad kur eini, Lenkija?

Kur einate ir su kuo jūs, Lietuvos lenkai, ir kur jūs nueisite paskui tuos, su Georgijaus juostelėmis atlape?

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

StasysG       2014-07-12 13:33

Ačiū Autoriui.

Tadas       2014-07-12 9:49

O kur nueis lietuviai,eidami paskui Grybauskaitę,Kubilių,Guogą ir Bradauską su J.Paleckiu.

Pas mus buvo toks       2014-07-11 21:32

senas batsiuvys,-baltarusis.Jis ir jo giminė pritarnaudavo bažnyčioje.Jis sakydavo,kad geriau prie ruso,nei prie len…Nei prie ES?

>Įvažiavai...       2014-07-11 21:31

Tai gal teikti notą reiktų dėl Suvalkijos dalies okupacijos,o ne kokį Šalčininkų lenkelį daryti atpirkimo ožiu?

Įvažavai ne į Lenkiją,       2014-07-11 18:01

Įvažiavus į Lenkiją,pasitinka     2014-07-10 22:34

ir lietuviški užrašai.
———————————————————————
o į Suvalkijos kraštą okupuota Lenkijos. Jauti skirtumą.

Ogi todėl,       2014-07-11 17:58

Nesuprantu,kodėl     2014-07-11 18:40

visi prieš lenkus?
.........................................
kad lenkai visi priš lietuvius.

Nesuprantu,kodėl       2014-07-11 17:40

visi prieš lenkus?

Nelygink nesulyginamų dalykų       2014-07-11 13:29

Įvažiavus į Lenkiją,pasitinka 2014-07-10 22:34
ir lietuviški užrašai.
——————————————
Supratau, jog norėtum, kad, įvažiavus į Pietryčių Lietuvą, pasitiktų lenkiški OKUPACINIŲ LAIKŲ užrašai. Beje, tie Lenkijoje lietuviški užrašai yra autentiški (etniniai) vietovardžių pavadinimai, nes Lenkija 1920-ais metais okupavo lietuvišką Suvalkų kraštą. Būtent tik Suvalkų krašto lietuviai turi tautinių mažumų statusą Lenkijoje, bet ne okupacijų pasekmės Pietryčių Lietuvoje.

Taigi SKAITYTOJAI       2014-07-11 10:47

Ir neskaitykite, neverta tų beretinių nesąmonių skaityti.

Gyvename provincijoje ir galvojame       2014-07-11 10:08

atostogauti Lenkijoje,pas kaimynus.Kas gal patartų kur?Gdanske?Liubline?Krokuvoje?

tam ,,skaitytoja"       2014-07-11 10:01

nesvarbu kad tau išsiliejo tulžis (gydytojai padės), bet straipsnį perskaityk…Pažadi? Gal nereiks ir daktaro

Dzūkija       2014-07-11 9:44

Esi Lietuvos pilietis - žinai piliečio pareigas ir teises,o jos visiems vienodos…
Nesutinku su Lietuvos skaldymu nei tautiniu, nei teritoriniu,nei religiniu,nei partiniu pagrindu…

SKAITYTOJA       2014-07-11 8:45
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
grumstas       2014-07-11 8:27

Esu tas ,kuris tikiu Patacku. Tačiau šį kart nenoriu sutikti su autoriumi besąlygiškai. Ir artimesnės yra pozicijos išsakytos p. Palmaičio komentare.
Prisiminkim kaip lenkų koalicija kartu su rusais buvo įleista į Seimą šiuose rinkimuose:juk koalicijai nebuvo pritaikytas , berods,7 procentų slenkstis. Ir Tomaševskiui buvo atvertos durys į viešą politiką. Tai kas jas atvėrė? Šitos situacijos niekas neanalizuoja ir spaudoje nutylima. Juk tai grubus rinkimų įstatymų pažeidimas, kurį toleravo mūsų ,dabar , patriotiška valdžia.Palmaičio išvardytos priežastys lenkų nemeilės Lietuvai yra realesnės ir konkretesnės , nes jų atžvilgiu dabar padaryta “šviežių”  klaidų; žemės grąžinimas,. Tarp kitko tos “klaidos”, veikiau nusikaltimai,padaryti ir lietuvių atžvilgiu.Kodėl ,kyla klausimas,sugebama, žydų klausimus spręsti subtiliau ir altruistiškau, o lenkų ne?

Letas Palmaitis       2014-07-11 0:38

Mielas Pone Algirdai, žaviuosi Paties principingumu, bet stebiuosi emocingumu. Pasigavus stiprių gražių emocijų, galima ir nuklysti paskui jas ne ten, kur esmė. Pirmiausiai yra faktas, kad antilenkiškos nuotaikos Lietuvoje tikrai stiprios. Be abejo, lenkiškas nacionalizmas prie to prisidėjo, bet ne tik. Lenkai šiaip nėra kažin kokia ypatinga “veislė”. Panašiomis sąlygomis panašios pagundos veikia žmones vienodai (įdomu, kodėl miestai turi būti dalijami per pusę? Tai juk net daug problemiškiau nei Klaipėdos sujungimas su Lietuva - kalbu apie Cieszyną / Těšíną), nors negalima paneigti, kad 1939 m. lietuviai nepasidavė pagundai ir lenkų atžvilgiu pasielgė labai kilniai. Būtų kvaila manyti, neva Lenkijoje tai liko nepastebėta, o dabar pamiršta. B. Borusevičius, kuris mini ir tikrai nepramanytas antilenkiškas nuotaikas (nesvarbu, kas dėl to kaltas), tai dar ne visa Lenkija. Kita vertus, žmonės Lietuvoje maždaug panašūs, ar jie lietuviai, ar ne. Problemos tos pačios. Ir jei ten, kur absoliuti dauguma yra etniniai lietuviai, mafijinės valdžios veiksmai nustato juos prieš valdžią, tai tokiomis pat sąlygomis (pvz., žemės negrąžinimo ir grobstymo atveju) Vilnijoje jie nustato vietos žmones prieš lietuvius. Be abejo, rasis ir šovinistų, kurie tai pakursto. Kita vertus, o kas pakursto? Paskaitykime Dugino “Geopolitiką”, kurios svarbiausias uždavinys - išgriauti “nenatūralų” “katalikišką kordoną”, atskiriantį Maskvos Ordą nuo Vokietijos, kad galų gale būtų sunaikintos ir “naujos” “dirbtinės valstybės” bei padėtis grįžtų prie 1914 m. sienų. Tam aiškiai iškeltos ir užduotys: remti pagoniškus sąjūdžius po etnokultūros iškaba, diskredituoti Katalikų Bažnyčią, o svarbiausia - skatinti lietuvių ir lenkų supriešinimą (plg. pavardžių rašymą pasuose, kuriuose tų vardų iš tikrųjų nebėra, nes vietoj jų yra elektroniniai lagerininko numeriai, kartu su biometriniais duomenimis siuntinėjami į duomenų bazes už Lietuvos ribų). Iš kur kitur tad tos “koloradinės” juostelės? Manau, kad dugininkų netrūksta ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje. Na ir pagaliau esate protingas žmogus, kuriam gal ir aiškinti nereikia, kad į moralisto rolę jau visai netinka Winstonas Churchilis, kuris pats yra vienas didžiausių XX a. karinių nusikaltėlių. Deja, priklausė prie nugalėtojų gaujos, todėl užsitarnavo liaupsių vietoj pelnytos kilpos.

Taigi       2014-07-11 0:37

Patackas ne vėžiu serga, jis serga beretine silpnaprotyste. Tokie puspročiai ir valdė Lietuvą, per tokius puspročius iki šiol problemos su lenkais, nors per dvidešimt metų tyliai, protingai ir įstatymais jos galėjo būti panaikintos.

Tomas       2014-07-11 0:19

Pavardės rašyba turėtų būti asmens ir šeimos reikalas. Tačiau vietovardžiai visai kitas dalykas. Absurdas būtų slavinti baltiškus vietovardžius.

Lietuvos lenkas (kopija iš interneto)       2014-07-10 23:15

TEISINGUMUI (III dalis) 2012-01-17 22:07
Nenustebkite, bet būtent del asimiliacinės priežasties, Lenkijoje Lietuvos lenkų niekas nelaiko lenkais. Visur prigijęs ižeidžiantis apibūdinimo epitetas, ivardinant to krašto žmonių tautybę kaip šudlenkis. As pats esu etninis lenkas, bet kai nuvažiuoju pas gimines, tai mane, kaip ir visus likusius, irgi vien tik šūdlenkiu vadina. Tokia tikrovė. Susimąsčius prieinama prie išvados, kad atitrūkus nuo savo kultūrinių, prigimtinių etninių valstybės ištakų - niekad , niekur ir niekada netampama kitos valstybės lygiaverčia integruota tautine visuma. O visiems, kas neabejingas visų mūsų tolesniam likimui - siūlau pamastyti: kas ta Tomaševskio užvaldyta AWPL ? Ši pseudo partija, su vėlesniais kosmetiniais pakeitimais, buvo ikurta dar 1989 m. atvykusio TSKP Centro komiteto sekretoriaus Olego Šenino, kurios branduolį iki dabar sudaro iš esmės nepakitusi “Jedinstvo” . Ir dabar dar KGB kapitonas Pesko, Tomaševskio pavaduotojo M.Mockevičiaus dešinioji ranka, per spaudą su pasimėgavimu didžiuojasi, kad steigė “Jedinstvo”. Veliau tie, kurie nepritarė autonomijai ir pasisakė už integraciją su Lietuva, kaip Maceikianiec, Čobotas ir dar keletas - su patosu buvo išvyti iš partijos ir toliau visapusiskai gujami. Neatsitiktinai KGB majorai Balakin ir Kozubovskij tapo Tomaševskio pavaduotojais. Klaidingai mano tie, kurie galvoja, kad vien tik Kremliaus kadrai čia viską užvaldę. Šiame projekte ženkliai dalyvauja ir VSD. Čia reiškiasi pasiviešinęs svarus atstovas - buvęs VSD direktoriaus pavaduotojas D.Jurgelevicius. O šios struktūros vyriausiojo laki frazė teigia, kad buvusių nebūna. Pagal pavadinimą partijos nereikia tapatinti su save lenkais laikančia tautine mažuma, nes partijoje, be rusų, itakingi ir etniniai lietuviai: Savukynas, iš Dujotekanos Stonys. O šios margos kapelos darbo produktas - tai lenko kortos dalinimas, kaip simbolis, ryškus teisinis akcentas gavėjui prisiskirti save prie kitos valstybes pilietybės, su visomis ateityje iš to neatsiejamai išplaukiančiomis teisinėmis pasekmėmis. Bendruomenės kultūros namų susirinkimuose jau seniai visapusiškai skatinamas lenko kortos dalinimas visiems, kas tik pageidauja. Nykokas vaizdelis susidaro, kai dar nuo tarybinių laikų į Eišiškes atvykusiai etninei uzbekų šeimai ir jų vaikams, aprengtiems Lenkijos Šlionsko regiono tautiniais drabužiais, suteikiama lenko korta. Kartu lenko korta buvo įteikta ir etniniam lietuviui Savukynui, nes jis ne pagal kilmę, o pagal dvasią yra lenkas ir toks traktatas palydėtas audringomis ovacijomis, plojimais. Kresų portale yra patalpintas tuntas nuotrauku iš iškilmingos ceremonijos, kai žydrasis Albinas bučiuoja iš laimės besišypsantį Savukyną, pasveikindamas kortos įteikimo proga. Lenko korta turėtojams suteikia įvairias pinigines lengvatas. O, kad tokių būtų išduota vis daugiau - žadama kita pensija iš Lenkijos, analogiškai, kaip Rusija suteikia kitą pensiją buvusiems karininkams, bei įvairių karų dalyviams. Padniestrės ar Osetijos analogija ir vienodas siekis pateiktas kaip ant delno. Susidaro toks įspūdis, kad Tomaševskis, kaip neintelektualus žmogus, nesupranta Balakino paspęstos provokacijos, kai jo iniciatyva , Zavistinovičiui, išžudžiusiam visą Draučių kaimą, buvusiam AK nariui, organizacijos vardu suteikė Armijos Krajovos garbės nario statusą. Į ką paversta ši partija, galite įsitikinti patys savo akimis. Tereikia nuėjus į kultūros namuose organizuojamus susitikimus pasakyti, kad nereikia garbinti, o pasmerkti Breiviko pirmtaka Zavistinovičiu, o Katynės žudynes laikas pripažinti kaip genocidą prieš lenkų tautą - tai nespėsit net apsidairyti, kaip savukynai su balakinais jums išmuš dantis. Ir po to kam dar gali kilti klausimų - kas ten per publika susirinkusi?
http://www.alfa.lt/komentarai/straipsnis/13547653/?Nelygios.mazumos=2012-01-17_07-00

Lietuvos lenkas (kopija iš interneto)       2014-07-10 23:14

II dalis
2012-01-17 20:29
Visi Paslovskio brigados žuve kariai buvo mobilizuoti iš Lodzės miesto. Iš vietiniu nėra nei vieno. Ir kaip rašo Kresy portalas, 1994 metais Kresų Lodzės skyrius atrestauravo visus žuvusiųjų paminklus, tame tarpe ir abiejų lietuvių paminklus. Portale rašoma, kad po Maišiagalos kautynių, atrėmus brigados šturmą, likę 43 tuteišiai, pasiėmę 7 peršautus (turima omeny sužeistuosius), su vežimais pasitraukė į Giedraičių pusę, kur ivyko kitas didelis mūšis, po kurio IV brigada nustojo egzistuoti, kaip armijos vienetas. Nenorintiems girdėti apie savo istorinę kilmę, reikia pasakyti, kad Kosciuškai, Mickevičiui, Kalinauskui, Pliaterytei net i galva nebūtų atėjusi mintis tapatintis su lenkais arba arabais. Kalba lenkiškai? Airiai kalba angliskai, bet va, anglams, net ir besmegeniams (o tokių ten irgi pasitaiko) net mintis nekyla airių literaturą ar istoriją prisiskirti sau. Nekuklu. Iš viso to kyla klausimas: ką daryti? Aš, kaip pagal kilmę esu etninis lenkas, tai jums, broliai lietuviai, siūlau: be pykčio ir emociju žiūrėti į Vilnijos tuteišius kaip į vientisą etnini, savitą, LDK palikimo darinį, tik ne dėl savo kaltės užmiršusį kalbėti ta kalba, kuria kalbėjo jūsų bendri protėviai. Blaiviai įvertinkite dabartinę mažumų švietimo programą. Kur jūs rasite valstybę, kurios pagrindu mokomi kitos valstybės, nors ir kaimyninės, mokymo programomis, kai per istorijos pateikima, primestinai ugdomi kitai valstybei ištikimi piliečiai ir kurioje rafinuotai diegiama pamatinė savos valstybės nekentimo ir priešiškumo vizija? Yra didis dalykas valstybines kalbos mokėjimas ir tai piliečio ir valstybės pagrindinė jungtis, jungtis per kalbą. Pilietis tampa visumos, o ne kažkokio atskiro, uždaro vieneto dalimi. Ir kuo greičiau , įveikę vidinę baimę, tautinių mažumų atstovai patys ryšis aiškiai ir be kompromisų siekti saviraiškos gimtojoje valstybėje, tuo jiems akivaizdžiai bus tik geriau. Tačiau tam reikia politinio elito atsibudimo ir sveikos sąmonės likučiu praregėjimo. Pasiskaitykite, prašau, Nobelio premijos laureato Milošo darbus, kur jis rašė, kad skleidžiama idėja nekalbėti tos valstybes kalba, kurios pats esi neatsiejamas pilietis, gavęs tokią prigimtinę visuotiną vertybę. Pažvelkite, prasau, į tuteišius ir supraskite jų būseną. Pasiimkite stambų Lietuvos žemelapi ir gairelėmis pažymėkite dabartinių iškilių rašytojų, kultūros darbuotojų ar girdetų mokslo, žinomu medicinos žmoniu gimtąsias geografines vietas. Žemelapyje susidarys tankus užrašytu pavardžių miškas. Va, tik Vilnijos kraštas bus tuščiai juodas, kaip kokia dykra, neišbrendama pelkėta tamsuma, lyg koks Dievo užmirštas ir niekieno nepažintas kraštas, nes iš čia nėra nei vieno kilusio dabartinio rašytojo, nei meno, kultūros ar mokslo iškilaus žmogaus. Sudarę analogiską Lenkijos iškilių žmoniu kilmės žemėlapį, pamatysite kaip du vandens lašai panašu vaizdą. Lenkijai Augustavas, Gardinas ar Šalčininkai irgi visiškos tamsos bedugnė. Prisiminus dar visai neseną praeitį, tai Vidurio Lietuva davė Europai ir pasauliui ištisą plejadą pasaulinio garso asmenybių. Vien tik ko vertas LDK ir Karūnos humanizmo ir literatūros klasikas, visa esybe litvinas Adomas Mickevicius, rases lenku kalba, Nobelio premijos laureatas Milošas, Giedrojc.Tokio dabartinio regiono smukimo i viduramžišką tamsą priežastis visiems akivaizdi - tai autochtonu prievartinė asimiliacija ir tolimesnis laikymas primityvios tamsos būsenoje, ir nesvarbu; ji butu rusiškoji ar vokiškoji, vietiniam etnosui pasekmės neišvengiamai vienodos - kelias į skurdą, atsilikimą ir stumimas į autonomiją. P.S. Šį komentara Delfis ir Kurier Wilenski užblokavo. Tikiu, kad yra daugybė gerų žmonių ir mano pasakojimo kopijas išsiūsite minetiems portalams. Ačiū. Visų nespės trinti.

Lietuvos lenkas (kopija iš interneto)       2014-07-10 23:13

I.
2012-01-17 18:51
Šia tema dar spalio mėnesį rašiau komentara, bet nuo to laiko niekas nepakito, tai pasisakymą perrašau nepakeistą. Pagal kilme, prisipažinsiu, esu 100 procentinis lenkas, bet kaip gimtinė yra Lietuva - tai nedviprasmiškai ir tvirtai sakau, kad lygiai taip pat esu Lietuvos pilietis. Tikiuosiu iš jūsu, brolių lietuvių, kad šis, dirbtinai primestas konfliktas bus teisingai išspręstas, nes, kaip rodo istorija - abiejų kaimyninių valstybių klestėjimo laikotarpis buvo aukšciausias, kai santykiai tarp lietuvio ir lenko buvo broliški ir lygūs. Tik dėka to ir įvyko didi Žalgirio mūšio pergalė. Kodėl aš esu lenkas? Mano senelis, dar 1926 m. pagal žemės reformą prie anuometinio Wilno, keliose vietose gavo 80 ha žemės. Žemė buvo skiriama dabartiniuose Naujininkuose, prie televizijos boksto ir artimiausiame priemiestyje. Senelis buvo iš tų 200 tūkstančių osodniku, kurie buvo atkelti į Vidurio Lietuvos, bet jau aneksuotą teritoriją: Wilno, Suvalkus, Bialystoka, Lydą, Grodno, Augustavą. Žemė tuometiniams valdininkams buvo skiriama kaip paskatinamasis įsikūrimo priedas prie tarnybos. O kaip pasakojo tėvai - tai tuo laikotarpiu vietiniams, praradusiems žemę, su kalba ir mokslu buvo tragiška ir pasibaisėtinai klaiki padetis. Pagrindinis ir principinis valdymo lozungas buvo diegiamas: litwin - cham; poliak - pan. Tokia buvo reali, laukinė igyvendinimo nuostata, kai už maldaknygę, parašytą lietuviškai, pagal istatymus galejai gauti 10 metu katorgos bausmę. Nebuvo mano senelis, kaip asmuo, piktybinis sistemos sraigtelis - kalta neprotinga tuometine Pilsudskio politika. Likimas susiklostė taip, kad mano senelis, kaip ir daugumas buvusiu Vilniaus mokslo žmonių, atgulė nežinomame Katynės miško kape. Dabar keliamas klausimas: iš kur atsirado Vidurio Lietuvoje lenkų tautybės etnosas? LDK laikais buvo baudžiavinė sistema ir didikai, priimdami įstatymus, kaip ir visose kitose valstybėse, niekur neleido migruoti valstiečių dėl esminių, ekonominių sumetimų. Kas norės, kad jo dvare neliktu darbininkų? Iš tų 200 tūkstančių atkeltų osodniku-kolonistų liko tik vienetai, nes po karo iš Vilnijos ir iš tos dalies, kuri atiteko Belorusijai - visi emigravo i naujas Lenkijos Liaudies Respublikos vakarines teritorijas, nes kiekvienam į pakaušį alsavo reali Katynės šmėkla. Tai kas tie, po pokarines emigracijos likę tuteišiai? Dar tarybiniais laikais, buves lenkiškos Dūkšto mokyklos direktorius Mlynskis rinko lenkiska tautosaka prie Turgelių, Seiliukų ir Dainavos kaimuose, Ašmenoje, Lydoje, Nesvyžiuje ir prie Grodno. Ir visur, šis lenkų tautybės šviesuolis, rado toponimus, hidronimus tik lietuviškos kilmės. Tautosaka, pasakos, padavimai, papročiai, tautiniai šokiai, bei tautiniai drabužiai, kitaip folkloras - tiksliai identiški, lygiai tokie patys, kaip prie Rumsiskiu ar Panevezio. Kalba šie vietiniai žmonės jau naujai: rusų, lenkų ir lietuvių kalbų mišiniu - po prostu, nors prisimena, kad jų seneliai mokėjo lietuviškai, o kai kurių dar ir tėvai namuose kalbėjo lietuviškai. Mlynskio tendencingumu ar nemeile didziajai Koronai neturi priekaištų net AK veteranai, nes direktoriaus Mlynskio tėvas buvo irgi osodnikas ir lygiai taip pat čekistu Katynės miške sušaudytas. Neatsitiktinai, šventos atminties 1794 ; 1831 ir 1863 metų sukilėlių branduolius sudare būtent Vilnijos tuteišiai, kurie krisdami mūšiuose ir paaukojo save už Nepriklausomą Lietuvą. Chrestomatinis pavyzdys: 1920 metais Maišiagalos kautynėse žuvusiems 128 pulkininko Paslovskio IV brigados kariams, Maišiagalos kapinėse dar prieš karą buvo pastatyti paminklai su žuvusiųjų pavardėmis. Kartu buvo pastatyti ir du paminklai žuvusiems lietuvių kariams, nes buvo vietiniai, iš tos pačios Maišiagalos.

nu jo       2014-07-10 22:10

Šį kartą su gerb. Patacku visiškai nesutinku. Man rodos, toks egzaltuotas požiūris į kalbinius dalykus, ir ypač lenkiškų pavardžių rašybą gerokai anachronistiškas ir mums nereikalingas, nereikia priminti 1919 metų, vertinkim iš šių dienų pozicijų

Įvažiavus į Lenkiją,pasitinka       2014-07-10 21:34

ir lietuviški užrašai.

man keista       2014-07-10 21:06

tai,kad gyvendama Londone niekur nemačiau jokiom kitom kalbom užrašų viešoj vietoj,kaip tik anglų.Tad koks čia valdžiagyvių išsidirbinėjimas?Tai taip jie prisiekė saugoti Lietuvos žemių vientisumą,saugoti savo kalbą ir kultūrą?TIE,KAS PRIIMA TOKIUS SPRENDIMUS-YRA TĖVYNĖS IŠDAVIKAI IR JŲ VIETA-KALĖJIME

pTaččkui       2014-07-10 20:25

Tikrai LT lenkai nenueis į NEW WORLD ORDER kvaily!

kad nors trecdalis Seimo       2014-07-10 19:55

taip mastytu, tai butume vieningesne tauta.

Pagarba autoriui!       2014-07-10 19:27

.......

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

SKAITYTOJA       2014-07-11 8:45

Ar čia tas pats ,kur siemkas ir lemputę vogė.SDtraipsnio net neskaičiau ,nes ,jei violetinis padugnė rašo ,reiškia straipsnis niekinis ,nesvarbu kokia tema.Siemkų vagis .Šlykštu.

Rekomenduojame

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.