Europa, Rusija

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Tiesos.lt siūlo   2022 m. birželio 17 d. 19:09

11     

    

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Pavel Ablamski | gudija.lt

Kaip ir reikėjo tikėtis, karas Ukrainoje gerokai sumažino domėjimąsi vidiniais Gudijos reikalais. Greta to, kad Lukašenka gėdingai palaiko putino agresiją prieš Ukrainą, režimas pradėjo naują represijų prieš gudus bangą. Įspūdį kelia baudžiamosios bylos už komentarus, „laikus“ ir „repostus“ internete. Kalėjimo bausmę galima gauti net už dviejų metų senumo komentarą, kuris, lukašistų požiūriu, įžeidžia režimą ir jo šalininkus. Akivaizdu, kad baltarusių saugumas mielai pereitų prie skaitmeninio XXI amžiaus konclagerio, panašiai kaip Kinijoje, tačiau tam jie neturi nei pajėgų, nei resursų.

Režimas priverstas naudotis senoviškais metodais, kurie jau seniai peržengė absurdo ribas. Pavyzdžiui, Gudijoje ką tik uždraudė Džordžo Orvelo antiutopijos „1984“ platinimą. Tiesa, leidėjai sugebėjo iš to išplėšti naudą, akimirksniu su nuolaida išpardavę kitus šio autoriaus kūrinius. Man prireikė 10 sekundžių, kad surasčiau ir atsisiųsčiau Orvelo romaną, esantį atviroje prieigoje internete. Kyla pagrįstas įtarimas, kad režimo ideologų mentalitetas liko sovietinių standartų epochoje – juk tai panašu į bandymą atkurti specialius skyrius bibliotekose, kur buvo laikoma „netinkama literatūra“. Priėjimas prie tokių spaudinių buvo griežtai reglamentuojamas.

Tiesa, Orvelo uždraudimas gali turėti ir gilesnes pasekmes. Per daugiau nei du dešimtmečius Lukašenkos režimas sukūrė naują „slengą“. „Neteisinga“ literatūra šio režimo prokalbėje įprastai yra vadinama „ekstremistine“. Paaiškėjo, kad tarp nukentėjusiųjų atsidūrė net generalinis Baltarusijos valstybinio knygynų tinklo direktorius Aliaksandras Vaškievičius. Tikriausiai priežastis yra ta, kad direktorius siūlė knygas, kurios, švelniai tariant, neatitinka laikmečio reikalavimų. Jis pats tai pripažino daugiau nei metų senumo interviu rusiškai Literaturnaja gazeta.

Tarp top-10 uždraustų knygų yra minėtas Orvelas, Viktaro Marcinovičiaus „Revoliucija“ ir Nobelio premijos laureatė Sviatlana Alieksijevič. Dar blogiau – vienas pareigūnas pasiūlė skaityti gudų literatūros klasikus Vasilį Bykavą, Alesį Adamovičių ir Ivaną Mieliežą. Šito Lukašenkos režimas tikrai negali leisti.

Gerai situaciją atspindi režimo reakcija į leidėjo Andrejaus Januškievičiaus parduotuvės, kurios specializacija – knygos gudų kalba, atidarymą Minske. Beje, būtent dėka Januškievičiaus gudų kalba pasirodė Haris Poteris. Saugumiečiai atėjo daryti kratą pačią pirmą knygyno darbo dieną. Kas tai, jei ne represijos gudų kultūros atžvilgiu?

Leidyklos knygos buvo konfiskuotos ir išsiųstos taip vadinamai „ekspertizei“, o pats Andrejus Januškievičius areštuotas ir į laisvę išėjo tik po 28 dienų. Panašius nelegalius sulaikymus režimas vykdo nuolat. Labai dažnai po kelių dešimčių dienų kalėjimo administracinės bausmės perkvalifikuojamos į baudžiamąsias bylas su visomis tai lydinčiomis pasekmėmis.

Tokių įvykių šviesoje jau nelabai stebina naujas įstatymas, numatantis sušaudymą už ketinimą įvykdyti teroristinį aktą. Priminsime, kad Gudija yra vienintelė šalis Europoje, kurioje nėra įvestas moratoriumas mirties bausmės vykdymui. Ruošiamasi bausti ne tik už teroristinį aktą, bet ir už bandymą jį įvykdyti, kurį galima traktuoti taip, kaip režimui atrodys patogiau. Pavyzdžiui, teroristiniais Baltarusijoje yra pripažinti kai kurie „Telegram“ kanalai. Negalima atmesti tikimybės, kad režimas artimiausiu metu gali suorganizuoti tokį parodomąjį procesą, pavyzdžiui Mikalajaus Aŭtuchovičiaus arba partizanų, padėjusių ukrainiečiams diversijomis geležinkelyje, atvejais.

Neseniai Safija Sapieha, kuri sulaikyta kartu su Ramanu Pratasievičiumi, kai neleistinai nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, skridęs į Vilnių, gavo šešerius metus bausmės kalėjime. Sapiehai nelabai tepadėjo faktas, kad ji yra Rusijos pilietė, kaip ir ta aplinkybė, kad ji sudarė ikiteisminį susitarimą su tyrėjais.

Baltarusijos režimo veiksmai akivaizdžiai įsipaišo į schemą „kad kitiems būtų nepakeliama“. Pats Lukašenka nesiruošia sustoti ties pasiektais rezultatais ir jau paskelbė, kad visuomenę reikia išvalyti nuo „netikėlių iš nevyriausybinių organizacijų“. Visa tai vyksta šalyje, kurioje uždraustos visos įmanomos nevyriausybinės veiklos – nuo bendruomenės, saugančios paukščius, iki kraštotyrinės draugijos. Panašu, kad Lukašenka atsigavo po 2020 metų įvykių, patikėjęs galimybe pratęsti savo ilgametę politinę karjerą. Pereita prie diktatūros, kuri remiasi išimtinai jėgos ir saugumo sistemomis. Pilietinės visuomenės sunaikinimo ir karo Ukrainoje kontekste gudų visuomenei bandoma įpiršti korporatyvizmo atmainą, būdingą Lotynų Amerikos populistinėms diktatūroms.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2022-06-20 0:02

,, pirminė žodžio gudas reikšmė yra gotas” - Na tai kur, išmanėli, tavo nuomone, kurioj Rusijos vietoje gotai gyveno ?

Valentas       2022-06-18 21:16

Reikia Svetkos Cichanouskajos paklausti, ar galima paruošti kotletus iš patrankų mėsos?

Alui Bandžiui       2022-06-18 17:37

Rupūs miltai, tu gi neišmanėlis. Ne vien dzūkai, ir aukštaičiai visus rusus į rytus vadino gudais. Iki pat 1915 metų. Atsiversk Gabrielės Petkevičaitės atsiminimus apie pirmą pasaulinį ir Rusiją ji vadina Gudija, 1915 metų vasara. Taip ji rašo, cituoju iš atminties: “sudie gudų žemelė”. Esi neišmanėlis, tad tylėk. Apskritai, pirminė žodžio gudas reikšmė yra gotas. Tik gotams pasitraukus jis buvo perkeltas visiems slavams, kol vis siaurėjo ir buvo pritaikytas rusams.

Vidmantė       2022-06-18 8:37

O Vilnius nebijo , jei Lenkija ir jos administracija pasakytu , kad Wilno nase. Jeigu kas , tai is Lietuvos teritorijos beliktu , tik mazas lopinelis, tai nejaugi mums to reikia?.Raminkimes viena karta ir pradekim gyventi savo normalu gyvenima , o be to maziau kiskimes kur nereikia, nes maza valstybe su mazai milijonu gyventoju esame. Neblaskykim Lietuvos ir jos zmoniu.

Al. Užknisui Išmanėliui       2022-06-17 23:45

,, kai lietuviai naudojo pavadinimą jis reiškė... Rusiją!” - Lietuvių kaimynai rytuose buvo ne rusai, o gudai. Ir ,,Gudų šalimi” dzūkai Rusijos neturėjo omeny. Nebent vėliau šį vardą išplėtė visiems rytų slavams.

Alui Bandžiui       2022-06-17 23:00

Jie tavo gimtoji kalba anglų, tada taip: ne Lietuva, o Lithuania. Bet mano gimtoj kalba lietuvių, o tokios šalies Gudija nėra. Niekados ir nebuvo, tuomet kai lietuviai naudojo pavadinimą jis reiškė... Rusiją! Tiksliau naudojo terminą Gudų žemė, Gudai, būtent šalis kaip daugiskaita, kaip kad lenkų kalboje “niemcy-Niemcy”, nes -ij-a yra šalies pavadinimų priesaga iš lotynų kalbos. Būtent dėl to tarpukario lietuvoje buvo vartojamas terminas Baltgudija, kuris vėlgi neprigijo. Nekenčiu neišmanėlių!

bijūnėlis       2022-06-17 22:41

Pati demokratiškiausia demokratija tik Lietuvoje ir niekur dar nėra tokios žodžio, minties ir medijų laisvės ir įvairovės. Visi kas tik pasikėsina į šią demokratiją yra neišvengiamai ir pelnytai baudžiami. Ypač griežtai baudžiami neapykantos kalbėtojai, nes jie labai kenkia demokratijai.Mes demokratiją suprantame demokratiškai ir taškas.

Al. Užkniso pavadinimams       2022-06-17 21:25

Tuoj sakysi, kad ir Lietuvos nėra, tik Litchuanija ?

Mokytoja beprotnamy,       2022-06-17 21:06

Slicytei byla…turbut tai lt demokratijos israiska.Apie kitka jau nekalbu,elektra,dujos,maistas…..

Užkniso pervadinimai       2022-06-17 20:51

Tokios šalies su pavadinimu Gudija nėra. Juk tai absurdas gaivinti archaišką pavadinimą. Gal dar ir rankšluostį pervadinkime į abrūsas?

PAGARBA       2022-06-17 20:25

LUKOŠENKAI. TIKRAS PREZIDENTAS.

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.