Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Pasaulis, Demokratija ir valdymas

10 faktų apie Stambulo konvenciją

Tiesos.lt redakcija   2021 m. vasario 28 d. 19:56

24     

    

10 faktų apie Stambulo konvenciją

laikmetis.lt

Daug diskutuojant apie Stambulo konvenciją dėl galimybės ją ratifikuoti Lietuvoje, tampa svarbu žinoti pagrindinius faktus apie ją.

1. Europos Tarybos konvencija dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo, geriau žinoma kaip Stambulo konvencija, yra Europos Tarybos žmogaus teisių sutartis.

2. Konvencija pirmą kartą buvo pasirašyta 2011 m. gegužės 11 d. Stambule, Turkijoje, todėl ji ir vadinasi Stambulo konvencija.

3. Oficialiai skelbiamas konvencijos tikslas – užkirsti kelią smurtui, apsaugoti aukas ir nutraukti smurtautojų nebaudžiamumą. 2011 metais Europos Tarybos priimta Stambulo konvencija yra pirmasis pasaulyje teisinis instrumentas, kuriuo siekiama pažaboti smurtą prieš moteris – nuo žaginimo santuokoje iki moterų lyties organų žalojimo.

4. Sutartį jau pasirašė 45 šalys ir Europos Sąjunga.

5. Stambulo konvencijos nėra ratifikavusios 6 ES šalys – Lietuva, Latvija, Čekija, Slovakija, Vengrija ir Bulgarija.

6. Konvencijos nėra ratifikavusi Jungtinė Karalystė. Japonija, JAV, Meksika ir Kanada prisidėjo prie šio dokumento parengimo, bet jose jis neturi jokios teisinės galios ar ratifikavimo galimybių.

7. Žinoma, konvencijos nėra ratifikavęs Vatikanas.

8. 2020 metais Lenkija pradėjo oficialų pasitraukimo iš sutarties procesą.

9. Pagal Europos Tarybos paaiškinamą, konvencijoje naudojami terminai „socialinė lytis“ ir „biologinė lytis“ yra du skirtingi dalykai. Konvencijoje terminas „socialinė lytis“ yra apibrėžiamas kaip: „socialinės patirties sąlygoti vaidmenys, elgesys, veikla ir savybės, kuriuos tam tikra visuomenė laiko tinkamais moterims ir vyrams“. Pagal Stambulo konvenciją, „socialinė lytis“ ir „biologinė lytis“ yra dvi skirtingos sąvokos.
Konvencijos aiškinamajame pranešime pabrėžiama, kad „terminas „socialinė lytis“ pagal šį apibrėžimą nėra skirtas pakeisti sąvokų „moterys“ ir „vyrai“, vartojamų konvencijoje.“

10. Stambulo konvencijoje reikalaujama, kad šalys „imtųsi būtinų priemonių skatinti socialinių ir kultūrinių moterų ir vyrų elgesio modelių pokyčius, siekdamos panaikinti papročius, tradicijas ir visas kitas praktikas, grindžiamas moterų menkavertiškumo idėja ar stereotipiniais moterų ir vyrų vaidmenimis“.

Daugelis Stambulo konvencijos nuostatų Lietuvoje jau yra įteisinta kitais teisės aktais, tačiau vis dar nėra galutinio parlamento sprendimo. Tokiam scenarijui priešinasi kai kurios visuomeninės ir nevyriausybinės organizacijos. Jos platina peticiją, kuri ragina Lietuvos valdžios atstovus neratifikuoti konvencijos.

laikmetis.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Virginija Milkereises, jei        2021-03-1 17:19

Kas cia nepamineta?.. Vienintele Europos valstybe - Baltarusija nei pasirase, nei ratifikavo Stambulo Konvencija. Uz ka gal reiktu ir pagerbt gudruji romu kilmes jos prezidenta. smile Kodel nepasirase? Ogi todel, kad net neistojo i The Council of Europa. Na, su Zmogaus teisem Baltarusijoj tai jau kitas klausias. Tik dar neaisku ar pati S.K. nepazeidzia zmogaus teises, jei atidziau kas panagrinetu tuos budus, kuriuos jos GREVIO komanda taiko. O jie aprasyti tik prieduose/apendiksuose, kuriu greiciausiai neskaite nei V.Blinkeviciute, nei D.Sakaliene, Maldeikiene ar kiti Konvencijos gynejai bei jos kritikai. Mano kuklia nuomone, ne tiek pati Konvencija, kiek butent tai, kas aprasyta prieduose, kelia didziausia pavoju tautinei valstybei bei jos lastelei - seimai. Tad mano kompromisinis pasiulymas Seimui butu toks - palaukti, kol sia Konvencija ratifikuos Rusija, Kinija, Iranas bei kitos arabu salys, kuriose moteru teises isties turi dideliu trukumu, kur dar galioja vyro “garbes reikalas” nusmeigt moteri peiliu, jei ji izeidzia jo “garbe”. Nuo tokios “garbes” gal ir reiktu slept moteris, suteikiant joms Ypatingo liudytojo statusa su nauju identitetu, bet mes tokiu paprociu neturime. Kaip ir imigrantu is tokiu saliu. Kol kas. Palaukim.

Ar Konvenciją       2021-03-1 17:03

pasirašiusios šalys per šį netrumpą laikotarpį (beveik 10 metų) jau gali parodyti GEROSIOS PRAKTIKOS vaisius ir blizgančią statistiką? Gal ten jau MAŽINAMI policininkų etatai…..?..... ir visur sodai ŽYDI….... Jei nėra kuo pasigirti, tai ir nereikalinga pasauliui ta SINTETINĖ Konvencija….. Be to, visose valstybėse tais reikalais naudojami BK, nebūtina išradinėti TRIRATUKĄ.......

pasiskaitinejau apie        2021-03-1 15:10

pasiskaitinejau apie Stambulo konvencijos ratifikavima. konvencija pasirase ne tik visos ES valstybes nares, bet ir pati ES. tai reiskia, kad norint, kad ES ratifikuotu konvencija, visos ES valstybes nares turetu jai pritarti (vienbalsiskumas tebegalioja). situacija yra tokia, kad siuo metu yra 4 ES valstybes, kurios del skirtingu formaliu priezasciu priesinasi ratifikavimui (Bulgarija, Slovakija, Vengrija ir Lenkija). dar pora tebetesia vidines proceduras ir bent jau garsiai nepriestarauja (cia Latvija ir Lietuva). Idomu tai, kad konvencijos nepasirase vienos is pagrindiniu “stumikiu” JAV, Kanada, bet pasirase ir ratifikavo Turkija. Taigi, jeigu konvencija isigaliotu ir Europos Sajungoje, tai taptu ES teises dalimi, su visomis is to isplaukianciomis vykdymo kontroles ir galimu sankciju uz pazeidimus sistema. kol kas tai nerealu,bet niekada nezinai, kas atsitiks veliau. Pvz., ims ir pasikeis valdzios kokioje nors Lenkijoje ar Vengrijoje. Didziausia problema, kiek suprantu butu Bulgarija, nes ten yra atitinkamas Konstitucinio teismo sprendimas, taigi valdzios pasikeitimo cia neuztektu. Bet is kitos puses, ta didziausia problema gali tapti ir ne tokia didele, nes Bulgarija, skirtingai nuo kai kuriu kitu saliu, paspausti yra lengviau ir kai kas gales priminti, kaip reikia konsittuciniam teismui is naujo persvarstyti ir pakeisti ankstesni sprendima:) Zodziu, stebime situacija toliau.

Šališkas       2021-03-1 11:46

faktų parinkimas yra klaidinanti informacija. Čia net ,,stasys” teisus tai teigdamas. Tačiau straipsnis netiesiogiai ragina (kaip ir ,,stasys” tiesiogiai) tą paktą pasirašyti. Gėda. Gal, nieko nenutuokiantys skaitytojai, patys susiraskit tą konvencijos tekstą ir atidžiai perskaitykit. Kiek rasit nutylėtų faktų?

O Turkijai       2021-03-1 9:29

ji tinka?

Jonas       2021-03-1 9:01

Smurtas neatsiranda dėl to, kad yra moteriškoji lytis, ką teigia konvencija. Smurtą atranda asmenybė, kuri turi aukos kompleksą. Aukos kompleksas yra stiprus psichologinis sutrikimas. Dažnai pati auka provokuoja, tam kad taptų auka. Labai mažai yra sveikų moterų, kurios patyrusios smurtą, toleruotų tai ilgą laiką.

stasys       2021-03-1 7:01

Kaip dokumentui užimančiam beveik kad 30 puslapių labai jau menkas aprašymas . Faktų apie Stambulo konvencija tikrai kur kas daugiau . Ir kodėl niekas neklausia kaip tai nutiko jog genderizmo tėvynė JAV prisidėjo kuriant konvencijos dok.,bet jo nepasirašė ? Be abejo tautų įvairovė gyvenanti Amerikoje neleidžia visko pakišti po vienu ‘kurpaliu’ .. Senatas negali vieno parašo brukstelejimu nubraukti ‘bilio teises’ .Demokratiją gina ne tik teises bet ir tradicijas kurios tiek skirtingos tos šalies viduje , jog mums kol kas tai per sudėtinga kažkuo palyginti ,.. pabandykime įsivaizduoti tada Lietuva ,jos visuomenė ,susitaikys su jei primestų holokaustu ir nustos griežti dantimis tik išgirdus tą žodį , o kada nustosime kreivai žiūrėti į tokį ‘palecki’ .. ? Kolkas Lietuvoje žmonės gina demokratiją o ne atvirkščiai kaip yra JAV. Reikia pasirašyti Stambulo konvenciją ir žengti į priekį ..aišku tik ne taip plačiai kaip tą daro liberalios vakarų demokratijos . Įvairovė , visuomenėje didelis turtas ir tik joje gimsta skirtingos nuomonės ir skirtingi žmonės . Smurtas viena tų priežasčių trukdantis .. išsilaisvinti iš mus supančio negatyvo .

Birute       2021-03-1 6:34

Totali kvailybe,meslas…

Al.       2021-03-1 1:00

Jei socialinės lyties sąvoka skirta nugalėti vyrams ar moterims visuomenės priskiriamiems stereotipams, nekeičiant vyro ir moters sąvokų, kaip pasakoja Vilucko laikraštis,tai iš kur atsiranda naujos lytinės lytys ? Ar iškrypyliškų lytinių santykių pripažinimas padeda atsikratyti stereotipų apie visuomeninė vyrų ir moterų vaidmenį ? Ar vienas iš tų stereotipų, kuriuos reikia nugalėti, yra visuomenės įsitikinimas, kad vaikystę reikia apsaugoti nuo tvirkinimo ir sodomitams negalima atiduoti vaikų ?Kodėl save krikščionišku laikantis laikraštis (Laikmetis) rašydamas, kad ,,Tokiam scenarijui [Stambulo konvencijos priėmimui] priešinasi kai kurios visuomeninės ir nevyriausybinės organizacijos”, nutyli, kad tam priešinasi Bažnyčia ?
Ar gal nesipriešina ? Gal stovi po (Pažinimo?) medžiu ?

> 23:20        2021-03-1 0:57

Aha! Dabar žinosime, iš kur Linkevičius toks tešlagalvis.

> 22:19       2021-02-28 23:20

Aha! Mea culpa. Aš juk vadovauju Linkevičiui. smile

>aš iš viduramžių - taikliai paklausėte!        2021-02-28 22:47

„Kas ta SOCIALINĖ lytis?“ - Kai tik išverčiame į lietuvišką terminiją,
iškart atsiskleidžia ideologemos marksistinė kilmė - „VISUOMENINĖ lytis“.
Mat, marksistinė „dialektika“ nepripažįsta
nei BIOLOGINĖS žmogaus esmės (darvinizmas),
nei jo ANTGAMTINIO pašaukimo (kreacionizmas),
o skelbia tik VISUOMENINĘ žmogaus esmę.
Žinoma, teisę pastarąją konstruoti turi tik valdžią turintieji.
Tironija? - Tai ir reikėjo įrodyti.

Kas'iakui 21:57        2021-02-28 22:19

kuriam/-iai ‘Būtų garbinga nurodyti autorystę’: nurodyta laikmetis.lt
‘Domėjausi ta konvencija prieš keletą metų, PO TO, kai Linkevičius ją pasirašė.’ - Derėjo domėtis PRIEŠ TAI, kai Linkevičius ją pasirašė.’

Kas        2021-02-28 21:57

iš redakcijos bando įrodyti, kad ,,velnias nėra toks juodas, kokį jį paišo”? Domėjausi ta konvencija prieš keletą metų, po to, kai Linkevičius ją pasirašė. Todėl nereikia čia atvėrinėti Overtono langų. Būtų garbinga nurodyti autorystę, jeigu tai nėra VISOS redakcijos pozicija.

>> Iš viduramžių       2021-02-28 21:52

Pavyzdžiui, esi vyras, bet pamatei, kad į tualetą nuėjo graži moteris. Eini iš paskos ir sakai, kad irgi esi moteris. Jei moteris ims klykti, paduosi į teismą. Negalima diskriminuoti, jei vyras atlieka socialinį moters vaidmenį. Arba moteris vyro.

aš iš viduramžių        2021-02-28 21:41

nieko nesupratau ,kas ta socialinė lytis?

> 21:11       2021-02-28 21:31

Taip, galėtų. Neperskaitėt teksto iki galo.

Nesupratusiam 20:58       2021-02-28 21:11

Ar paskutiniojo - 10 - punkto formuluotės galėtų būti konvencijos šalininko?
Nors su Jumis sutinku, kad esama daugybė kitų faktų, atskleidžiančių SK
kaip šliaužiančio neokomunistinio perversmo šalininkų dokumento pobūdį,
tačiau jie kažkodėl nepateikti.

Nesupratau:        2021-02-28 20:58

čia konvencijos šalininko ,,faktai”?

Po galais,       2021-02-28 20:57

nuo kada Lietuvoje pjaustomi klitoriai?????

>7 p.: prilygstate stambulininkams-demagogams       2021-02-28 20:44

Du Jūsų sakiniai 20:30 ir abu klaidingi.
Pasitikrinkite, ir, jei rūpi tiesa, neklaidinkite.

7 punktas       2021-02-28 20:30

O ką Vatikanas yra ratifikavęs? Užtenka, kad popiežius ją palaiko.

Ar ne pranašiška, kad "Stambulas"       2021-02-28 20:26

– tai XV a. steigtos globalios antikrikščioniškos Imperijos (Osmanų)
iš krikščionių atimto Konstantinopolio
ir pervadinto Stambulu [isˈtanbuɫ - “islamo gausa”] vardas?

Deivis        2021-02-28 20:03

Stambulo konvencija, - neokomunistų raugalas.


Rekomenduojame

Vytautas Budnikas. Ar mūsų Konstitucija yra neutrali idiotiškoms permainoms?

Ramūnas Aušrotas. Konstitucinės tėvų teisės interpretuojamos kuo siauriau, valstybės – kuo plačiau

Jurgos Lago ir Vido Rachlevičiaus pokalbis: Lietuva yra pasmerkta, nes valdžia nežino, kur veda, o mes nežinome, kur einame

Alvydas Jokubaitis: „Liberali demokratinė visuomenė trumpam pasitraukė į šalį“

Vytautas Sinica. Ar Genocido centro direktorių vertę politikai gali įsipareigoti, kad 1941 m. rezistencijos istorija nebus perrašoma? jos bus mokoma?

Valdo Vasiliausko replika. Šventos ateistinės Velykos?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.