Svarbiausias, Įžvalgos, Demokratija ir valdymas

Vytautas Radžvilas. Paskutinis kreipimasis į lietuvio protą ir sąžinę?

8 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 29 d. 21:02

Vytautas Radžvilas. Paskutinis kreipimasis į lietuvio protą ir sąžinę?

Šis prof. A. Šliogerio straipsnis niekada nebuvo paskelbtas internetinėje žiniasklaidoje. Todėl yra neprieinamas ir beveik nežinomas platesniems skaitytojų ir visuomenės sluoksniams. Nėra abejonių, kad tik filosofo autoritetas ir akademinis svoris padėjo šiam tekstui patekti nors į nedideliu tiražu išleistą knygą. Mažiau žinomas autorius tikrai būtų tapęs cenzūros auka. Pernelyg jau skaudi ir net žiauri tiesa pasakyta apie „saugiausią ir labiausiai klestinčią per visą jos istoriją Lietuvą“— būtent šitaip skamba pagrindinė nūdienos propagandininkų tezė. Tačiau ir nedidelės straipsnio ištraukos pakanka, kad ši tezė subyrėtų į šipulius.

Šis tekstas savitas ir ypatingas keliais atžvilgiais. Pirmiausia tuo, kad jame dėmesys sutelktas ne į šalį valdančio ir nuožmiai naikinančio „elito“ kritiką, kokios paprastai laukiama iš tokio pobūdžio tekstų. Straipsnis yra šių dienų Lietuvos—jos tautos ir visuomenės—moralinės, psichologinės ir politinės būklės nepagražintas paveikslas.  Todėl jį skaityti—beveik nepakeliamai sunku ir skaudu. Iš tikrųjų tai yra veidrodis, į kurį pažvelgus yra tik dvi išeitys. Kuo skubiau nusigręžti ir čia pat pamiršti. Arba ištverti jame išvystą reginį ir pamėginti savyje išgirsti seniai nutildytą proto ir sąžinės balsą.

Šis balsas turėtų ištarti ir priminti jau Platono pasakytą tiesą: kiekviena politinė santvarka įkūnija visuomenėje vyraujantį sielos tipą. Negali būti jokios padoresnės santvarkos ir žmoniškesnio gyvenimo, jeigu yra niekingos tą santvarką kuriančių žmonių sielos. Tomas Akvinietis teigia tą patį: tironija yra Dievo bausmė visuomenei už nuodėmes. Išsakant šią mintį kiek kitokia kalba, jos prasmė būtų tokia: tironija nęnukrinta iš dangaus be jokios priežasties, ji yra natūrali ir neišvengiama moraliai ir intelektualiai degradavusios visuomenės lemtis.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Partijos

Edvardas Čiuldė. Galiausiai šliužai atšliaužė ir tapo baudėjais

4 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 29 d. 21:00

Edvardas Čiuldė. Galiausiai šliužai atšliaužė ir tapo baudėjais

Tikriausiai jau netrukus pirmą kartą Kovo 11-osios nepriklausomos Lietuvos istorijoje bus priimtas draudimas dirbti pagal profesiją dėl politinių pažiūrų. Tačiau įdomiausia, o gal baisiausia yra tai, kad taip užsimota yra sutramdyti žmogų, kuris Lietuvoje visų pirma yra atpažįstamas pagal savo užsiangažavimą lietuvybės puoselėjimui ir istorinės atminties sergėjimui.

Kažkas iš tiesų nupuvo ar sulūžo mūsų karalystėje, jeigu atskirose gyvenimo sferose pradedame supanašėti su Putino Rusiją, kitaip jau nepasakysi. Kažkokia spyruoklė džergždama nulūžo ir taktas išsiderino demokratinių procesų tyliai ūžusių mechanizmų veikloje, nelaukiant 4 metų ciklo arba, kitaip tariant, kadencijos pabaigos.

Vilniaus m. savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas ką tik informavo, kad Vilniaus savivaldybės komisija atliko tyrimą dėl Astros Genovaitės Astrauskaitės įsidarbinimo „Juventos“ gimnazijoje ir konstatavo faktą, kad lietuvių kalbos mokytoja A. G. Astrauskaitė į darbą „ Juventos“ gimnazijoje buvo priimta be konkurso, taigi – neteisėtai. Kaip praneša tas pats minties galiūnas, A.G. Astrauskaitė iš darbo bus netrukus atleista, o gimnazijos direktorė nubausta, klaida neva bus ištaisyta ir antivalstybininkai (sic) nebemokys jaunosios kartos.

Klausiate: iš kokios šiknos išlenda tokie baudėjai? Atsakau: iš konservatorių partijos.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Žmogaus teisės

Žmogaus teisių organizacijos reikalauja nutraukti A. G. Astrauskaitės persekiojimą dėl jos pažiūrų ir įsitikinimų

3 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 29 d. 21:00

Žmogaus teisių organizacijos reikalauja nutraukti A. G. Astrauskaitės persekiojimą dėl jos pažiūrų ir įsitikinimų

Žmogaus teisių organizacijos pareiškė protestą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, Vilniaus savivaldybei ir sostinės merui Remigijui Šimašiui dėl žmonių persekiojimo už pažiūras.

Lapkričio pradžioje Švietimo, mokslo ir sporto ministrė J. Šiugždinienė viešai išreiškė nepasitenkinimą, kad viena iš sostinės ugdymo įstaigų vėl priėmė į darbą neva skandalingai pagarsėjusią ir kaltinimą riaušių organizavimų sulaukusią mokytoją Astrą Genovaitę Astrausakitę. Tąkart ministrė viešai pagrasino „Juventos“ gimnazijos vadovei, jog jos vadovaujamoje ugdymo įstaigoje bus atliekamas tarnybinis patikrinimas – jos teigimu, mokyklos vadovui esą turėtų rūpėti būsimo darbuotojo vertybės, nuostatos, nes jis dirbs mokyklos komandoje.

Lapkričio 26 d. žiniasklaida paskelbė, jog Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad riaušių prie Seimo organizavimu kaltinama lietuvių kalbos mokytoja A.G. Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos. Po tokių komisijos išvadų sprendimą skirti nuobaudą įstaigos direktorei ir įpareigoti atleisti mokytoją, turi priimti meras R. Šimašius. O šis pareiškė, jog sprendimą priims, vadovaudamasis pirmiausia įsitikinimu, kad mokytojams turi galioti nepriekaištingos reputacijos reikalavimai.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Istorija

Rasti vieno žymiausių partizanų – Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai

2 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 29 d. 21:00

Rasti vieno žymiausių partizanų – Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras praneša, kad rasti itin svarbaus partizaninio pasipriešinimo dalyvio, Laisvės kovotojo karžygio, Pietų Lietuvos partizanų srities vado, antisovietinio ir antinacinio pasipriešinimo organizatoriaus plk. Juozo Vitkaus-Kazimieraičio palaikai.
Partizanų vadas, okupuotos Lietuvos valstybės faktinis vadovas Adolfas Ramanauskas-Vanagas J.Vitkų-Kazimieraitį laikė partizanų idealu ir savo mokytoju.

J. Vitkaus-Kazimieraičio palaikų nesėkmingai ieškota kelis dešimtmečius. Šiemet, spalio 20 d., jie rasti Leipalingyje (Druskininkų sav.), buvusios MGB (KGB) būstinės kieme, kur po susišaudymo su MGB daliniu prie Žaliamiškio (Leipalingio valsčius),  Kazimieraitis buvo atvežtas greičiausiai jau miręs.

Kazimieraičio svarbą atspindi faktas, kad apie jo žūtį buvo informuotas pats Sovietų Sąjungos diktatorius J. Stalinas.

Palaikai rasti bendradarbiaujant Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Paieškų ir identifikavimo skyriui, vadovaujamam Rimanto Zagrecko, ir VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnyba“ archeologams (vadovas – dr. Linas Kvizikevičius). DNR mėginių sugretinimus atliko ir žuvusiojo tapatybę patvirtino Valstybinės teismo medicinos tarnybos vyr. ekspertė dr. Jūratė Jankauskienė, antropologinius palaikų tyrimus atliko Vilniaus universiteto antropologė dr. Justina Kozakaitė.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Ukraina, Rusija

Alvydas Medalinskas. Kodėl Ukraina gramzdinama į tamsą ir šaltį

4 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 29 d. 21:00

Alvydas Medalinskas. Kodėl Ukraina gramzdinama į tamsą ir šaltį

Kai vakar vakare [lapkričio 18 dieną] po dieną trukusios kelionės iš Odesos į Vilnių sugrįžau namo, pirmas dalykas, kas krito į akis ir tapo neįprasta, tai ne sniegas, o daug šviesos gatvėse. Grįžus į namus - šiluma ir karštas vanduo. Kiek nedaug žmogui reikia, kad būtum laimingas.

Odesoje tamsa ir naktį, ir vakare, ir paryčiais. Gatvėse ir namuose, kuriuose gyveni. Taip pat vėsuma namuose, neveikiantys visi elektros prietaisai ir gyvenimas be interneto, stringantis telefono ryšys ir jokio karšto vandens. Toks gyvenimas buvo paskutines dvi paras, nors jau prieš tai po 8 valandas per parą elektrą ėmė atjunginėti. O paskutines dvi paras visai be elektros.

70 proc. Odesos gyventojų šiandien gyvena taip po Rusijos raketų smūgių į Ukrainos elektros energijos ir šilumos infrastruktūrą. Ne tik Odesa. Labai pažeisti ir Kyivo, Lvivo, Sumų regionai. Ivano Frankivsko meras paragino miesto gyventojus išvykti, nes vargu, ar žiemą jie galės išgyventi be elektros ir šilumos. Nors šis miestas, kaip ir Lvivas, yra toli nuo fronto linijos. Bet elektros energijos tiekimo problemos pasiekė ir ten.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Ukraina, Rusija

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt devintoji (Lapkričio 29 diena)

13 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 29 d. 21:00

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt devintoji (Lapkričio 29 diena)

Aurimas Navys | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis perspėja dėl naujų raketų smūgių ir paragino ukrainiečius ruoštis sunkiai savaitei, nes svarbiausių prekių tiekimas išlieka ribotas. NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas taip pat pareiškė, kad Rusija greičiausiai ir toliau atakuos Ukrainos elektros, dujų tiekimo infrastruktūrą bei kitas gyvybiškai svarbias komunikacijas.

„Tai darant, kai prasideda žiema, parodoma, kad prezidentas Putinas bando naudoti… žiemą kaip karo ginklą prieš Ukrainą”, – sakė Stoltenbergas.

Joe Bideno administracija apkaltino Rusiją atidėjus susitikimus, skirtus aptarti šalių susitarimą dėl branduolinės ginkluotės, kurie turėjo prasidėti vakar Egipte.

Šiandien Jungtinės Valstijos ir Rusijos Federacija Kaire turėjo sušaukti naujosios START sutarties Dvišalės konsultacinės komisijos posėdį, kuriame turėjo būti aptartas START sutarties įgyvendinimas. Rusijos pusė informavo, kad vienašališkai atidėjo susitikimą ir pareiškė, kad pasiūlys naujas datas. Tuo tarpu JAV pakartojo, kad yra pasirengusios kuo greičiau pakeisti susitikimo datą, nes patikrinimų atnaujinimas yra prioritetas siekiant išlaikyti sutartį kaip stabilumo priemonę.

Naująja START sutartimi ribojamas dislokuotų tarpžemyninio nuotolio branduolinių ginklų, kuriuos gali turėti JAV ir Rusija, skaičius. Pagal šią sutartį, Vašingtonas ir Maskva vykdo viena kitos ginklų bazių inspekcijas. Tačiau dėl COVID-19 protrūkio inspekcijos sustabdytos nuo 2020 m.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Demokratija ir valdymas, Europa

Ataskaita atskleidžia, kad Vengrijos opozicinės partijos prieš visuotinius rinkimus naudojosi 4,4 milijonų eurų finansavimu iš užsienio

3 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 28 d. 21:37

Ataskaita atskleidžia, kad Vengrijos opozicinės partijos prieš visuotinius rinkimus naudojosi 4,4 milijonų eurų finansavimu iš užsienio

Oficialus pranešimas, kurį išspausdino Vengrijos slaptoji policija sieja mokėjimus, atliktus JAV nevyriausybinės organizacijos, glaudžiai susijusios su Demokratų partija ir Vengrų vyriausybės kritikais, judėjimui, įkurtam Vengrijos opozicijos politiko Peterio Marki-Zajo (Péter Márki-Zay).

Neseniai išslaptintas Vengrijos slaptosios policijos dokumentas atskleidė, kad praėjusių rinkimų kampanijos metu Vengrijos jungtinis opozicinis judėjimas gavo beveik du milijardus Vengrijos forintų finansavimą iš užsienio.

1,8 milijardų forintų (4,4 milijonų eurų) suma buvo JAV įsikūrusios organizacijos Veiksmai vardan demokratijos (Action for Democracy) pervesta judėjimui Visų Vengrija (MMM), įkurtam opozicijos politiko Peterio Marki-Zajo, sukūrusios aljansą, siekiantį varžytis su Ministro Pirmininko partija Fideš (Fidesz) visuotiniuose rinkimuose, kurie vyko balandžio mėnesį.

Veiksmai vardan demokratijos organizacija, įkurta vasario mėnesį, save apibūdina kaip „tarptautinį, demokratiją ginantį liaudies solidarumo judėjimą“, kurio tikslas „pasipriešinti augančiai autokratijos grėsmei visame pasaulyje.“ Ši organizacija taip pat praėjusį pavasarį ir vasarą suteikė papildomus 1,15 milijardų (2,8 milijonų eurų) „trims Vengrijos įmonėms,“ – MTI naujienų agentūrai žodžiu pranešė brigados generolas Zoltanas Andras Kovačas (Zoltan Andras Kovacs), Nacionalinio informacijos centro (NIK) direktorius.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Demokratija ir valdymas

Kęstutis Vagneris. Prezidentė man sakė, kad nekalbėčiau viešai

4 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 28 d. 21:37

Kęstutis Vagneris. Prezidentė man sakė, kad nekalbėčiau viešai

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Intelektualų vaidmuo, Žiniasklaida

Laiškai. Ruslanas Baranauskas. Be valdžios žinios jokios publikacijos?

4 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 28 d. 21:37

Laiškai. Ruslanas Baranauskas. Be valdžios žinios jokios publikacijos?

Kaip „dyna taip navyna” sakytų Smetonos Lietuvos senoliai sulaukę šių liberalizmu persunktų dienų.

Praktiškai net pastabus pilietis nespėja fiksuoti neobolševizmo metodais dirbančios vyriausybės triukų, kur diskusijų dėl vykdomų reformų, potvarkių net neketinama organizuoti..

Tiesa sakant, neverta ir konspektuoti adekvatumo stoka spindinčių ministrų, Seimo narių pasisakymų, idiotiškų kliedesių. Racionalumo grūdo jame nerastume.

Tačiau yra ir tam tikrų refleksijų, kurios, deja, iššaukia emocinius impulsus.

Štai iš vienos redaktorės, kultūrologės sužinojau, kad valdžia sutinka remti žurnalus, rašančius apie meną, mokslą, istoriją tik suderinus su ja 4 autorius, tarkim numeriui, formatą, turinį.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Svarbiausias, Ukraina, Rusija

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt aštuntoji (Lapkričio 28 diena)

84 Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 28 d. 21:37

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt aštuntoji (Lapkričio 28 diena)

Aurimas Navys | Veidaknygė

Politinis strateginis lygmuo

Putinui burna dirbantis Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad bandoma išardyti Rusijos vadovaujamą Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos aljansą, kurio narė yra Armėnija. Ši žinutė pradėta transliuoti išsyk po to, kai Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas suabejojo šešių Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos valstybių narių veiksmingumu. Armėnija rugsėjo mėnesį paprašė organizacijos pagalbos, tačiau gavo tik pažadą atsiųsti stebėtojus.

Organizacija, tai yra Rusija, kariauja su Ukraina, todėl apie pagalbą Armėnijai lieka tik pasvajoti. Pastaruoju metu regione aktyviai ėmė reikštis JAV, siekdama sureguliuoti Azerbaidžano ir Armėnijos konfliktą dėl Kalnų Karabacho.

Ukrainos valstybinės branduolinės energetikos įmonės vadovas Petro Kotinas pareiškė matantis ženklų, kad Rusija gali palikti užimtą Zaporižės atominę elektrinę ir perduoti ją valdyti Tarptautinei atominės energijos agentūrai.

Labai tuo abejojame. Kremlius – gilias teroristines tradicijas turintis tarptautinis nusikaltėlių sindikatas, todėl mažai tikėtina, kad recidyvistai savo valia atsisakytų pagrindinio teroro įrankio.

Skaityti visą straipsnį ir komentuoti

Puslapis 1 iš 1092 1 2 3 >  Paskutinis ›

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. I. Šimonytė arba apsimeta, arba nesupranta, kad Igničio veikla gali sukelti daug

Vytautas Sinica. Interviu Lenkijos televizijai (programa pasauliui anglų kalba) karo tematika

Edvardas Čiuldė. Ar iš tiesų mūsų tėvynainiai homoseksualai neturi Tėvynės?

Jonas Jasaitis. Žmonijos sunaikinimo scenarijai

Vidas Rachlevičius. Visas aktyvistes ir veikėjus reikėjo „pagrilinti”

Audrys Antanaitis: Valstybinės kalbos laukia sunkus metas

Borisas Johnsonas: Vokietija norėjo greito Ukrainos pralaimėjimo

Mirė Ukrainos disidentas Jurijus Šuchevičius

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt trečioji (Lapkričio 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ar Generalinė Prokuratūra ir STT nesiims tirti klausimo dėl IGNITIS smulkiųjų akcininkų?

Dovilas Petkus. Kompensacijos žydams: susitaikymo aktas ar mokestis „Holokausto industrijai“?

Jonas Grigas. Mokslininkai ragina paskelbti 5G ryšių moratoriumą

Italijos valdžia skirs po 20 tūkst. eurų poroms, kurios tuoksis bažnyčiose

„Už balos“. Rinkimai-Lenkija-Iranas-Futbolas

J. Kaczynskis: Lenkija priešinsis neomarksistinei revoliucijai iš Vakarų

Danutė Šepetytė. Atsakymas lietuviui Audriui Antanaičiui

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt antroji (Lapkričio 22 diena)

Makronas: „Mums reikia vienos pasaulinės tvarkos“

Ar daugiakultūriškumas griauna Vakarų tautų tapatybes?

Vytautas Sinica. Ar mums dar reikalinga Lietuvos valstybė?

Vytautas Radžvilas. Paskutinis žodis – piliečių

Ramūnas Aušrotas. Klausimas Europos šalių kino forumas „Scanorama“ organizatoriams

Advokatė Zita Šličytė: Konstitucinis Teismas – ne vieta politikavimui

Edvardas Čiuldė. Kas jie tokie yra – tie naujieji europiečiai?

Paramą Ukrainai norėtų apriboti tik mažuma

Italijos vyriausybė tęs ginklų tiekimą Ukrainai ir 2023 metais

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimt pirmoji (Lapkričio 21 diena)

Anglų universitetai raginami „dekolonizuoti“ kursus: „nubudusiųjų imperializmas pasiekė didžiulį, kvapą gniaužiantį mastą“

Karas Ukrainoje. Du šimtai septyniasdešimtoji (Lapkričio 20 diena)

XXIV sekmadienis po Sekminių: Kas ištvers iki galo, bus išgelbėtas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.